Olisko kenelläkään tietoa että mitä kautta pääsee käsityönopettajaksi? Onko muuta vaihtoehtoa kuin yliopisto? Entä ammatillisten oppilaitosten opettajaksi?
Tekstiilityönopettajaksi?
zikibäm
1173
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
jos haluat tekstiilityönopettajaksi, niin silloin se on yliopisto käytävä. Savonlinnassa ja Helsingissä koulututetaan käsityönopeja, meininki on rentoa ja ilmapiiri ystävällinen, eläkä pelästy sitä että se on yliopisto, sillä käsityönopettajat eivät ole mitään tiukkapipoakateemisia vaan osaavat ottaa opiskelun ja opettamisen rennosti.
Ammatilliselle puolelle jos haluat niin silloin löytynee ihan ammattikorkeakoulu joka kouluttaa ammatillisia opettajia, tosin ammatillisella puolella arvostetaan myös työkokemusta joten sitäkin pitäisi hankkia (eli käytävä ensin vaikka amis-->jonkin aikaa työelämää-->amk) Aikaa vaatii kumpikin tapa päästä opeksi