Variaattorin rullat ja...

suutin

Joo eli ajattelin tilata Kymco Agilityyn kevyemmät variaattorin rullat ja isomman suuttimen, niin minkä painoiset/kokoiset rullat pitäis olla jotka olisivat parhaat, ja minkä kokoinen suutin pitäisi olla?
ja missä se suutin on ja onko hankala vaihtaa?
Ja paljon tuo noilla lisää kiihtyvyyttä/nopeutta?

HUOM! Agilityni on vakio!

6

4843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Larpaz

      Siinä on vakiona 8grammaset rullat, kulemma jotku 6-7grammaset on parhaat.koko 13x15
      suutin on vakiona 80 ja mulla on 90, kulkoo ja kiihtyy hyvin, mutta ei lisää nopeutta. suutin sijaitsee kaasuttimen ala kammiossa. ei oo vaikee vaihtaa.
      Ensin irrotat imukaulan pytystä. sitten ilma putki irti. nyt käännät kaasuttimen toisin päin ja ruuvvaat alakammion ruuvit auki. (HUOM! siellä on bensaa ja käjet kastuu mutta bensaa ei tuu ku jotai 2 dl sieltä kaasarista pihalle.)
      ja nyt sinulla on sitte suutin esillä ja irrotat sen ja laitat uuven paikalleen ja sitte kasaat kaasarin.
      kannattaa ottaa myös ilman putsarin kurit vegeen.

    • geits

      Vaihdoin 8,5 grammaiset rullat 6,5 grammaisiin, ei vaikutusta nopeuteen, kiihtyvyyteen ja vääntöön ehkä vähän.

      Mutta kun ton operaation jälkeen vaihdoin variaattorin hihnan niin meno piristyi mukavasti, kiihtyvyys parani ja nopeutta tuli noin 5 km/h lisää ja toiminta oli tasaisempaa ja herkempää. Uusi hihna on Gates merkkinen.

      Aina kannattais vaihtaa hihna ensin ja vasta sitten mennä keventelemään rullia. Hihna on usein venynyt eikä skootteri siksi toimi niin kuin pitäisi. Minun mielestä hihna kannattais vaihtaa parin tuhannen välein, kestää se pitempäänkin mutta noilla kilometreillä se alkaa olla jo venymään.

      • ernesti69xd

        Mulla on 12tkm ajettu vehje enkä oo vielä kertaakaa vaihtanu eikä se ole siitä löystynyt :D vm -07 Kymco Agi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      80
      4476
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      85
      4361
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3719
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      16
      3393
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2937
    6. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      14
      2632
    7. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2624
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      1943
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1698
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      94
      1238
    Aihe