Lopettamisen jälkeinen masennus

kaarp

Onko muilla palstan lukijoilla kokemuksia sauhuttelun lopettamisen jälkeisestä masennuksesta?
Itse viskasin tupakat tömsteriin reilu viikko sitten, takana kahdeksan vuotta askin päivätahdilla. Huomasin, että suurin osa "Vieroitusoireista" joista niin kovin tupakoidessani kärsin - jos tupakkaa ei ollut saatavilla - olikin luonteeltaan psyykkisiä.
Luin Alan Carrin kirjan ja ilokseni huomasin, etten todellakaan "tarvinnut" spaddua. Ei ollut erityistä ärtyneisyyttä tms eikä muitakaan fyysisiä oireita. Oudoltahan se tuntui, ja tuntuu edelleen.
Olen kuitenkin vakaasti sitä mieltä, että tupakkaan en enää tartu, mutta miten lievittää tahatonta lopettamisen jälkeistä masennusta? Kun alkuhuuma "Olen todella lopettanut!"-iloittelu hälveni, tilalle tuli hiukan tyhjä ja alakuloinen olo. Tunteeni tupakkaa ja tupakoitsijoita kohtaan ovat ristiriitaiset; Toisaalta säälin tupakoitsijoita ja iloitsen, ettei minun enää tarvitse - olen myös helvetin ylpeä itsestäni, koska vuosikaudet luulin olevani jotenkin huono ja heikko ihminen, koska tupakointi oli niin iso ja keskeinen osa elämääni enkä tuntunut pääsevän siitä eroon. em "vieroitusoireet" aina estivät lopettamisaikeet viimeistään päivän loppuun mennessä.
Huomaan silti kaipaavani tupakkaa, mutta enemmän "tapa-tasolla"; Tilanteissa, joissa ennen väistämättä aina poltin sätkän, tuntuu oudolta nyt kieltää se itseltään, vaikkei oikeastaan edes halua tupakkaa sen itsensä vuoksi.
Kaikkein oudointa on se, ettei minua edes vituta tai raivostuta, vaan vallitseva olotila on vain alakuloinen ja lannistunut.
ts, masentunut.

Muillakin on varmasti edellämainitunlaisia kokemuksia, miten pääsitte eroon melankoliastanne ja kauanko sitä kesti?

11

5620

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämän nälkä

      masennun aina kun yritän lopettaa,viimeeksi olin lähes puolivuotta ilman ja melki kokoajan masentunut,sit repsahdin..nyt kolmeviikkoa ollut ilman ja taas masentaa!tosin tällä kertaa en meinaa alkaa uudelleen polttamaan haen lekurilta mielummin jotain mieltä piristävää!:)

    • Taas sauhuttelen

      On se sellaine huume että ku lopetin aikoinaan kun olin polttanut 15 v et melkein heti aloin huomaan masennuksen merkkejä itsessäni.

      Kaikki ei masennu mutta mulla oli apaattinen olotila kokoaika,ei tuntunut olevan elämässä mitään...

      Nyt olen taas poltellut muutaman vuoden ja muistelen 5 savutonta vuotta kuitenkin hyvällä vaikka olinkin paljon apaattisempi.
      Nyt polttelen ja painokin pysyy kurissa paljon paremmin.Yleensähän lopetus tuo 5-15 kg tullessaan ;))) Koita silti pysyä savuttomana!

      • Toi höpinä tupakoinnin lopettamisen jälkeisestä masennuksesta on mielikuvituksen tuotetta,itse aloitin jo polttaessa pyöräilyn ja salin,kuntoilu vie kivasti ajatukset pois röökistä,paino pysyy hallussa sekä tietenkin yleiskuntokin kohenee.Jos suuhun on kuitenkin pakko laittaa jotain kokeilkaa himassa omenoita,muualla vaikka hammastikkua,itselläni ainakin toimii.


    • kaarp

      Lakko on jatkunut, tosin oudolla intensiteetillä.. eh. Poltin näet eilen yhden ja tänään yhden.
      Kumma kyllä fysisesti ei niinkään ole edelleenkään oireita, nuo polttelutkin tapahtuivat taas sellaisissa merkeissä, joissa AINA tottunut polttamaan, polttamaan vaikkei edes tekisi mieli.
      Pitää varmaan vältellä jonkin aikaa noita tilanteita..
      Kauhea morkkis vaikka olenkin asennoitunut repsahduksiini "repsahduksina", enkä aloittanut uutta sauhuttelumaratoonia. Jotain hyvää sentäs /:(

      Miten saada kuriin syöpöttely, joka uhkaa riistäytyä hallinnasta kun ei ole muutakaan tekemistä?
      Lopetuspäätös lähti alunperin siitä, että harrastan aktiivisesti kamppailulajeja (3-4 krt/vko 1,5 h RANKKAA paahtamista)ja liikun työnikin puolesta päivittäin melkoisia määriä jalan, hyvällä tahdilla. Varaa syöpötellä siis on, mutta tuskin mikään liikuntaa auttaa kovin pitkälle jos natustelee ja nässyttelee jotain melkein koko muun ajan valveillaollessaan? Sitäpaitti tää haluaa pitää timmit linjansa..

      Olisi tosi kurjaa päästä eroon tupakasta ja huomata joutuneensa myllytykseen ylikilojen kanssa.

      • jotain kitkerää,

        korvausruokaa tupakoinnin lopettamisen jälkeen toisinaan iskevään haljuun oloon.
        Vaikkapa sushia leväkääryleissään reilulla wasabilla maustettuna?
        Hapansilakoita...nyt menee jo aika epätoivoiseksi.
        Ollessani polttamatta pyrin muuten "puhtaaseen" ruokaan, kasviksia, täysipainoista ruokaa, ei mitään baarimössöjä ja macdonaldsin pöperöitä.


      • Anonyymi

        Tupakoinnin lopetettuani paino nousi noin 10 kg.
        Se painonnousu ja ruoan himo siinä oli kaikkein vaikeinta. Nyt olen miltei siinä alkuperäisessä painossani. Pitkä oli tie, mutta kyllä tupakoinnin lopetus on sen arvoista!
        Eihän siitä mitään tule, jos keuhkot savustuu.


    • Anna***

      Olen Zyban-kuurilla ja siis viikon olen niitä pillereitä vetänyt yhden päivässä. Tänään on eka kahden tabletin päivä, enkä siis ole polttanut koko päivänä. Säälittävältähän se kuulostaa, olen masentunut jo nyt ;)
      Ymmärrän kyllä tuskan. Zyban todella toimii minulla, se saa tupakan maistumaan pahalta eikä oikein tee mielikään. Mutta haikeasti ajattelen, että mitä sitten kun ilon ja surun hetkillä ei niitä menthol-savukkeita saa laukusta kaivaa tai mitä teen ruoan jälkeen tai aamuisin. Olen tunneriippuvainen tupakasta, en niinkään nikotiinista. On tämä lakko niin perseestä, kaipaan sauhuttelua.

    • Anonyymi

      Tupakointia 20 vuotta, aski päivässä. Itsellä joka kertaa alkaa masennus, kun lopetan tupakoinnin. Mikään ei kiinnosta ja olen apaattinen sekä aloitekyvytön. Työt eivät suju ja ei tee yksinkertaisesti mieli tehdä mitään... Pystyn suoraan yhdistämään tämän siihen, että olen savuton. Mulla ei mennyt edes puolessa vuodessa tuo alakulo ohi, vaikka urheilin ja söin samalla tavalla kuin aikaisemmin. Kyllä se vaan aika monelle on tietynlainen "lääke" tuo tupakka kun vaikuttaa hermostoon ihan lääketieteellisestikin. Ihme ettei tästä aiheesta enemmän puhuta.

    • Anonyymi

      "Nikotiini vaikuttaa aivojen välittäjäaineiden aktiivisuuteen aivoissa, jonka seurauksena mielihyvähormoneja dopamiinia ja serotoniinia, jotka toimivat kuin masennuslääkkeinä. Tämä saattaa selittää tupakkariippuvuuden synnyn ja lopettamisen aikana ilmenevät mielialanvaihtelut samoin kun sen, miksi masennus yhdistetään usein tupakoinnin lopettamiseen."

    • Anonyymi

      Moni sanoo että tupakki tulisi lopettaa silloin kivun voi hyvin , jos on vaikk hieman masennuksissa niin ei siinä vaiheessa kannata lopettaa,

    • Anonyymi

      Viisi ja puoli vuotta ollut lakossa ja aina tulee tilanteita, missä tupakki muistuu mieleen. En usko sen muiston koskaan katoavan. Täytyy vain tehdä valinta, kumpi on itselle tärkeämpi.Entinen tupakoivan elämä vai nykyinen tupakoimaton.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      8
      1000
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      946
    3. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      929
    4. 52
      866
    5. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      85
      802
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      42
      756
    7. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      701
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      149
      687
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      55
      625
    10. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      566
    11. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      551
    12. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      514
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      52
      511
    14. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      487
    15. Teini kuolema

      Jatketaan uudestaan kun poistettu eka aloitus.
      Kajaani
      22
      466
    16. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      50
      448
    17. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      32
      440
    18. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      24
      430
    19. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      31
      423
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      246
      408
    Aihe