Kerrankin asiallinen adressi

fhhh

10

721

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ttuilija

      Mikä tahansa adressi, jossa mainitaan lähteenä www.tiet.fi, on pelkkä vitsi.

      • perusteluja?

        Osaisitko jollaintavalla perustella heittoaasi?


      • ttuilija
        perusteluja? kirjoitti:

        Osaisitko jollaintavalla perustella heittoaasi?

        Otatko vakavasti adressin, joka käyttää lähteinä väitteilleen viihdesivustoa?


    • Nimiä kiitos!

      Eikä olisi pahitteeksi vaikka liittyisitte ko. yhdistykseen

      • Voiko lapsellisempaa adressia olla?
        Kaikilta sen allekirjottaneilta tulisi evätä ajo-oikeus. Tosin tuskin heillä vielä voi ajokorttia ollakaan.


      • kaivattaisiin...
        Fiinicus kirjoitti:

        Voiko lapsellisempaa adressia olla?
        Kaikilta sen allekirjottaneilta tulisi evätä ajo-oikeus. Tosin tuskin heillä vielä voi ajokorttia ollakaan.

        Voisitko perustella MIELIPIDETTÄSI?

        Aivan yhtä typerältä kuulostaisi mielipide, että on lapsellista olla kirjoittamatta adressia ja kaikilta jotka eivät allekirjoita sitä, tulisi evätä ajo-oikeus.

        Adressi on täyttä asiaa!


      • Gastronautti
        kaivattaisiin... kirjoitti:

        Voisitko perustella MIELIPIDETTÄSI?

        Aivan yhtä typerältä kuulostaisi mielipide, että on lapsellista olla kirjoittamatta adressia ja kaikilta jotka eivät allekirjoita sitä, tulisi evätä ajo-oikeus.

        Adressi on täyttä asiaa!

        Nämä asiat vain ovat hyvin ristiriitaisia. Seuraavaksi sitten vaadittaisiin liikennesääntöjen poistamista tyystin.


    • tähän viestiin

      1. Liikenteen tulisi olla miellyttävää enemmistölle. Tavoitteeseen ei päästä nopeutta laskemalla ja lisäämällä valvontaa – tästä kertoo jo se, että vain kymmenen prosenttia ei kertomansa mukaan koskaan ylitä nopeusrajoituksia. Rajoitukset pitää mieltää tarkoituksenmukaisiksi ja arkijärjellä ymmärrettäviksi.

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset tieliikennelakiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia

      2. Teiden kuntoon tulisi sijoittaa lisää rahaa. Tällä hetkellä häviävän pieni määrä tienkäyttäjiltä peritystä rahasta palautuu tiestön ylläpitoon. Teiden kunto rapistuu ja turvallisuus huononee. Miksi budjeteissa ei oteta paremmin huomioon niitä jotka veroja maksavat? Mihin katoaa vuosittain 5-6 miljardia tienkäyttäjiltä perittyä euroa, jos tienpidon budjettia pitää laskea kymmenillä miljoonilla joka vuosi? (2004 verotulot liikenteestä olivat yli 6,4 miljardia euroa ja valtion menot liikenteeseen noin 700 milj. euroa) Miten on mahdollista perustella nopeusrajoitusten alentamista sillä, että teiden kunnossapitoon ei ole rahaa?

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi lisäykset budjettiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia

      3. Rangaistusten tulisi vastata tienkäyttäjien oikeuskäsityksiä – nykyisellään mitättömästä liikennerikkeestä saattaa olla helposti suuremmat seuraukset kuin väkivalta-, huumausaine- tai omaisuusrikoksesta. Ajokielto on usein vakavampi seuraus, kuin ehdollinen vankeustuomio.
      * 1kk minimiajokielto tulisi poistaa.
      http://www.tiet.fi/rangaistukset.htm

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset lakiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia


      4. Valvonta tulisi keskittää erityisesti esimerkiksi koulujen kohdalle päiväsaikaan ja risteysalueiden valvontaan taajamassa. – Ei öisille kantateille. Valvonnan painopistettä pitäisi siirtää ylinopeuksista liikenteen pahimpiin riskiryhmiin: Rattijuoppoihin ja ajotaidottomiin.

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi tarkennokset poliisin toimintaa määrittäviin lakeihin ja asetuksiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia

      5. Ajonopeuksia tulisi nostaa useilla tieosuuksilla taajaman ulkopuolella. Myös taajamien epäonnistuneimmat rajoitukset tulisi muuttaa kohtuullisemmiksi. (30km/h rajoitukset, jota 90% autoilijoista rikkoo)
      http://www.tiet.fi/nopeus.jpg


      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset ja osoittaa niiden edellyttämät lisäykset budjettiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia


      6. Investoinnit liikenneturvallisuuden kannalta epäolennaisiin asioihin tulisi välittömästi lopettaa (tutkanpaljastimenpaljastimet & kamera-autot) ja sijoittaa sekin raha vaikkapa tiestön kehittämiseen tai poliisin muuhun toimintaan. Nämä tekniset laitteet on hankittu pelkästään sakkotuloja ajatellen - eikä liikenneturvallisuuden paranemisesta ole mitään todisteita.
      http://www.tiet.fi/kamerauto.jpg
      http://www.tiet.fi/sakot.jpg

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia

      7. Kaikkia tielläliikkujia ei tulisi rangaista yksittäisen onnettomuuden seurauksena. Esim. raskaan liikenteen onnettomuuden jälkeen lasketaan nopeusrajoitus tieosuudella kahdeksaankymmeneen (johon raskasliikenne on jo valmiiksi rajoitettu) = Toimenpiteellä "rangaistaan" vain henkilöautolla ja moottoripyörällä liikkuvia.

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset ja osoittaa tarvittavat lisämäärärahat budjettiin äläkä sitä joka lupaa veronalennuksia

      8. Valtion tulisi kannustaa verohelpotuksin positiivisia ratkaisuja (ekologisia tai turvallisuutta lisääviä)

      Äänestä sitä joka lupaa haluamasi muutokset ja joka osoittaa millä syntyvä budjetin alijäämä vaihtoehtoisesti sitten katetaan äläkä sitä joka lupaa vain veronalennuksia

      summa summarum !!! tarkkaile siis omaa äänestyskäyttäytymistäsi sen sijaan että paukutat päätäsi ja märiset täällä tyhjäpäisesti aivan turhaan

      NIIN HELPPOA ON YHTEISKUNNALLINEN VAIKUTTAMINEN !!

      • tämkin on

        Kyllä, viimekädessä äänestämällä asiat päätetään. Adressien, yhdityksien ym. tarkoitus on informoida samoin ajattelevia ja luoda verkosto tälläisten ihmisten kesken.

        Jotta sellainen politiikko löytyisi, täytyy asian taakse saada kannatusta.

        http://www.vapaavuori.net/index.php?valinta=arkisto&id=82


      • piiloutua
        tämkin on kirjoitti:

        Kyllä, viimekädessä äänestämällä asiat päätetään. Adressien, yhdityksien ym. tarkoitus on informoida samoin ajattelevia ja luoda verkosto tälläisten ihmisten kesken.

        Jotta sellainen politiikko löytyisi, täytyy asian taakse saada kannatusta.

        http://www.vapaavuori.net/index.php?valinta=arkisto&id=82

        turha piiloutua "miksei kukaan tee mitään" eli "jos löytyy sellainen poliitikko niin ..." -aatteen taakse

        jos koet asiasi niin tärkeäksi niin ryhdy itse ehdokkaaksi äläkä odota että joku toinen toteuttaa kaiken haluamasi

        tartu toimeen ja lopeta tyhjän länkyttäminen

        vuosien takaiset haastattelukvideot ammoisen neuvostoliiton ajoilta tulevat mieleen kun iigorit seisoivat portin pielessä lumisen rankkasateen jälkeen marmattamassa että miksei viranomaiset tee mitään kun portista ei pääse edes kadulle ... mutta ei perkele kellään tullu mieleen ottaa lumilapiota käteen ja lapioida niitä lumia hittoon siitä

        voisit keskittyä vaikkapa helsingin ruuhkamaksujen lobbaamiseen ! sille asialle löytyy kannatusta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      5737
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2090
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1922
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1094
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1083
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      977
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      967
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe