sairaalalle tehtävässä esitieto lomakkeessa kysytään lapsen nimiehdotusta. pitääkö tähän nyt laittaa se oikea suunniteltu nimi mahdollista hätäkastetta varten, vai onko se nimi vaan se, mikä tulee vauvan "lempinimeksi" sairaalassaoloajaksi. eli onko se vaan nimi, joka on siinä vauvan sängyssä kiinni. kiitos jos joku viitsii vastata.
neuvolassa en tätä kohtaa huomannut, eikä siellä kerrottu ollenkaan lomakkeen täytöstä
neuvolassa en tätä kohtaa huomannut, eikä siellä kerrottu ollenkaan lomakkeen täytöstä
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hätäkastetta varten se nimi on.
Yleensä sairaalaan tehtävässä lomakkeessa kysytään nimeä todellakin vain hätäkastetta varten. Vauvasi merkitään sairaalassa vain sukunimesi mukaan, ei hätäkastenimellä. Nimi kohtaa ei ole pakko täyttää, minä en ainakaan ole koskaan mitään tuohon kohtaan merkinnyt.
http://www.yle.fi/akuutti/arkisto2006/310106_d.htm
Mitä, mitä? :D Linkkieinariko se kiusii taas? Oletko varma, että puhumme ihan samasta asiasta?
lempinimiä anneta. Vauvan tietoihin tulee äidin sukunimi ja etunimi kohtaan poika tai tyttö. Se nimi siihen lappuun tulee hätäkastetta varten ja jos se joudutaan suorittamaan silloin otetaan käyttöön jo sairaalassa.
kun sain esikoisen tyksissä, sängyssä luki lapsen
oikea nimi, jonka sitten jouduin suttaamaan ettei kaikki näe sitä jo ennen kastetta. ja taatusti
en sitä nimeä muualle laittanut kuin siihen ennakkotietolomakkeeseen.
Aika jännä juttu, mutta veikkaan tuon olevan melkoinen poikkeustapaus. En ole eläissäni törmännyt vastaavaan. Enkä todellakaan tarkoita etteikö niin ole voinut sattua kohdallasi! Yleensä kuitenkin lapsi kirjataan sairaalassa kuten edellä oleva mainitsi:
"Tyttö Virtanen"
"Poika Virtanen"
Kysyittekö miksi etunimi oli merkitty papereihin?
niin, eipä tullut kysyttyä, mutta en kyllä silloin tietänytkään mikä on oikea tapa, vaan luulin itse mokanneeni ilmoittaessani oikean nimen.
kyllä luki kaikissa vauvan papereissa ja sänkylapussa tuo lomakkeeseen antamamme lempinimi. jos todella hätäkastettaisiin, sitä nimeä vielä kysytään siinä kohtaa uudelleen.
eipä tuo minua ainakaan haitannut mitenkään, päin vastoin koen mukavaksi sen ettei kohdella kuin tasapäistä nautakarjalaumaa, vaan alusta asti jokainen vauva on yksilö. eikä se papereihin laittamani lempinimi todellakaan ollut edes tarkoitettu oikeaksi nimeksi.
Eli tämä lienee siis sairaalakohtaista. Oppia ikä kaikki.
Kaveri synnytti myös tyk:ssa ja kävi samalla tavalla,eli nimi oli näkyvissä vauvan vuoteen päädyssä. Kaveri sitten aina kiireellä korttia kääntämään kun vieraita tuli.
Eli ei kannata merkata siihen lomakkeeseen sitä nimeä jonka aikoo antaa. Vaikka jouduttaisiinkin hätäkastamaan niin nimen saa myöhemmin vaihtaa!