perheessä on kaksi atoopikkoa, mutta ei yhtään allergiatesteillä todettua koira-allergista. Koirakuume on kova ja kysynkin uskaltaako koiran ottaa? Tuleeko heti iho-oireita? Kellä olisi kokemuksia?
koira ja atooppinen iho
4
824
Vastaukset
- Mutta viiveellä
Voi tulla. Allergia voi puhjeta vuosien päästä, jos on puhjetakseen. Jos selvää allergiaa koiralle ei nyt ole, niin parin kolmen vuoden päästä sitä voi jo olla. Kannattaa tarkkaan harkita, sillä koirasta luopuminen parin vuoden päästä on kamala paikka.
- oikein,
eikä ne ole 100% luotettavaia. Eikä ammatti-ihmisest tiedä kaikkea. Enemmämn tietää sekin monesti, jolla on näistä asioista oma kohtainen kokemus.
Enenmmän tulee uskoa maalaisjärkeen. Ja sellasiin ihmisiin, jotka täällä yrittävät oman kokemuksensa mukaan ja oppineena puhua ja varoittaa eläimien pitämisetä kotona, jos on joko astamaa tai allergiaa. - Liina
.. koira vaikka olen periaatteessa allerginen. Totuin omaan koiraani aika nopeasti, eikä minkälaisia oireita enää tule. Mutta alunalkaenkin päätettiin, että varmuuden varalta koira nukkuu aina eri huoneessa, eikä sänkyihin/ sohville tulla. Ja siivousta kovasti. Mutta en uskaltaisi suositella silti kenellekään, sillä riski on suuri, että allergia iskee eikä eläintä saisi (eikä raskisi) antaa pois. Muista koirista tulee edelleen allergiaa. Kukin on yksilö, seurauksia ei voi tietää..
- ...
Atoopikolle ei kannate ottaa koiraa koska atooppinen iho reagoi heti/tai muutaman vuoden kuluttua eläimen hilseeseen ja pölyyn.
Karvasta ei niinkään ole haittaa.
Mutta jos päättää otta koiran atopiasta huolimatta kannattee keskustella lääkärin kanssa ja jos silti ottaa koiran siivota pitää jokapäivä ja tuulettaa ristivedolla avaamalla kaikki ikkunat. Ilman puhdistaja olisi myös käytännöllinen.
Koiraa valittaessa, kannattee valita pieni koira ja semmoinen millä ei ole alukarvaa.
Itse suosittelen toy ja kääpiövillakoiraa.
Niille ei kannate syöttää viljaa silloin niistä ei erity hilsettä joka aiheuttaa ihon kutinan ja saattaa tulla haavoja ja vaikka mitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521693857Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään763054Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442111Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka221994Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461838TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851331Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251258- 401250
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581038Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10748