Demarit oppositioon

Uski runttaa hallituksen sen omilla sanoilla:
"Yhteiskunnan kypsyyttä mitataan sillä, miten se huolehtii heikompiosaisistaan."
Demarit sysää vastuun vanhuksien hoidosta seuraavalle hallitukselle. Ite se ei ole tehnyt mitään vanhuksien hyväksi.
http://jormauski.vuodatus.net/

Taas hyvä kirjotus Uskilta.
Soinin kannattais panna Uski vaalivankkureitten vetäjäksi ja kierrättää pääpuhujana vaalitilaisuuksissa. Noilla puheilla ääniä ropisee kuin parhaimpaan aikaan Veikolle ja Einolle. Roknoosivoitto olisi taattu.
5255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

noin järjetöntä viestiä ei voi tyehdä muut kuin jorkki itse, tai joku yhtä lahopää.

Vai uskin opeilla ääniä rosisis, kas kun tuo ei ole jyskälän valtuustossa, tai aikaisemminkaan eduskuntaan kokkareiden listoilta päässyt.

tasan nolla voiton noilla roknooseilla saisi, johan tuo itestään pellen tehnyt monta kertaa.

Äänestä
  • Tuossa on kaks pelleä. Edellä kirjottanu pillerinpurija ja Hyssälä. Hyssälästä täytyy ihmetellä millä avuilla se on päässy ministeriksi. Pillerinpurijasta ei tarvitse ihmetellä ettei se ole päässy muualle kuin Suomi24 sivuille ja sinnekin vain nimimerkillä.

    Äänestä

Tuo 300 euron Hyssälä on täys pelle. Kyllä tosiaan "Vanhusten ja sairaiden parissa tehtävä työ on arvokasta työtä". Miksei se sitten tehny mitään niitten hyväksi. Menkööt ite sinne vahusvarastoon samaan makuuhaavoja. Vaipat vaan vaihettais kerran päivässä.
Mitä erinomaista kepulaiset tollasessa nynnyssä näkee että se täyty panna oikein ministeriksi. Sehän pilaa koko kepulaisten maineen. Jos siinä nimittäin faksi-Jätemäen ja tekstari-Vanhasen jälkeen mitään pilaamista enää onkaan. "Alat sää olla mun kaa?" Anna mun kaikki kestää!
Ja entäs tää hotellihuone-Karpela! Jakaa ukolleen elokuvasäätiön miljoonia. On tainnu jakaa muutakin että pääs ministeriksi.

Äänestä
  • Nuo Hyssälän lausunnot valitsin nimenomaan siksi, että niistä olen täysin samaa mieltä.
    Johtopäätöksistä taidamme olla kuitenkin erimielisiä. Minun mielestäni arviot "banaanivaltio" ja "riistopolitiikka" ovat jopa lieviä.

    Hyssälän 300 euroa eläkeläisille oli kuulemma "pitkän aikavälin tavoite". Tällä vauhdilla - 12 euroa 4 vuodessa - siihen menisi 100 vuotta. Olin kuvitellut hammaslääketieteen tohtorin tutkintoon sisältyvän sen verran opintoja myös fysiologiasta, että Hyssälän pitäisi tietää useimpien eläkeläisten ehtivän tuossa ajassa jopa kuolla.
    Olin näköjään väärässä.

    Eniten minua kuitenkin huolestuttaa, jos nykyiset hallituspuolueet saavat enemmistön myös seuraavassa eduskunnassa. Silloin jopa kansallissosialistien nousuun 30-luvun Saksassa verrattava tapahtuma on täysin mahdollinen. Juutalaiset vain vaihtuvat vanhuksiin. Eräiden mielestä näköjään myös vammaiset pitäisi "panna nippuun".
    Ihmiskunta ei näköjään ole oppinut mitään, vaan jokainen sukupolvi haluaa välttämättä toistaa itse edeltäjiensä virheet.

    Erilaisten jaakonsaarien, hyssälöitten ja kähärien kanssa kyllä tullaan toimeen, yksittäiset kylähullut eivät ole ennenkään maailmoja kaataneet. Mutta jos kansakunnan enemmistö hurahtaa heidän kannalleen, niin seuraamukset eivät ole kenenkään ennakoitavissa.

    Äänestä

...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaalit tulee kirjoitti:

Uski runttaa hallituksen sen omilla sanoilla:
"Yhteiskunnan kypsyyttä mitataan sillä, miten se huolehtii heikompiosaisistaan."
Demarit sysää vastuun vanhuksien hoidosta seuraavalle hallitukselle. Ite se ei ole tehnyt mitään vanhuksien hyväksi.
http://jormauski.vuodatus.net/

Taas hyvä kirjotus Uskilta.
Soinin kannattais panna Uski vaalivankkureitten vetäjäksi ja kierrättää pääpuhujana vaalitilaisuuksissa. Noilla puheilla ääniä ropisee kuin parhaimpaan aikaan Veikolle ja Einolle. Roknoosivoitto olisi taattu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu