Kivenkovaan väitetään UL100:n keskustelupalstalla, että bussista ulostuvia raukeita laiskureita pitää pyöräilijän väistää aina.
Mitämitä onko jokin uusi laki?
PS. Henki Hieveri investoi pyörän lamppuun 25 euroa.
Mitämitä onko jokin uusi laki?
PS. Henki Hieveri investoi pyörän lamppuun 25 euroa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kai sinä vitsinä tuon kirjoitit?? Vai olitko sittenkin ihan tosissasi?? Hyvät tavat kunniaan ja hymyileviä kasvoja näät kaikkialla.
Silmät ummessa käy julkisilla matkustavien kävely. Muutenkin jalankulkijat muistuttavat karjalaumaa.
Ei niiden yli saa kuitenkaan ajaa.
Seuraava kirjoittelija on jo hakenut lainkohdan esiin, joten se on siellä. Minä muistuttaisin vain periaatteesta: Liikenteessä *aina* heikompaa ja suojattomampaa väistetään. Se on kirjoitettu aika monimuotoisiin sääntöihin, mutta periaate on aina sama.
Eli fillarilla pitää aina olla valmiina väistämään jalkamiestä oli hänellä silmät auki tai ei. Se vaan on niin.
Ja edelleen tiedämme, että fillaristiin ainakin sattuu aina ihan saamaristi kun hän törmää johonkin. Siksi myös autoja on oltava valmis väistämään kun ne tulevat väärästä suunnasta fillarin kanssa samalle ajolinjalle. Ne ajajat ei vaan näe. Jos osut fillarilla väistämisvelvolliseen autoon, yritä edes pysyä ehjänä. Ei se ollut sun syy, mutta kuolleena siitä tiedosta ei varsinkaan ole hyötyä.
Päälleajo-oikeutta ei ole, mutta bussi voi tyhjentää lastinsa täysin yllättäen eteen. Onneksi useimmiten pyörätie kiertää bussipysäkin.
Itselle ei onneksi tämänkaltaisia tilanteita satu usein. Joillekuille ilmeisesti sattuu, päätellen keskustelun kiivaudesta (sataslehdessä).
TLL 31§:
"Pyörätiellä polkupyöräilijän ja mopoilijan on aikoessaan linja-auton tai raitiovaunun pysäkin kohdalla sivuuttaa sille pysähtyneen linja-auton tai raitiovaunun annettava esteetön kulku ajoneuvosta tai raitiovaunusta poistuville ja siihen nouseville matkustajille. (7.5.1997/414)"
Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267
Ei se mikään uusi laki ole vaan vanha ja vieläpä harvinaisen selkeä. Sulle Henki Hieveri ja monille muille: ottakaa asioista selvää ennen kuin tulette tänne opettamaan omia liikennesääntöjä!
No tottahan siellä kirjoitetaan: Pyörätiellä ajavan pyöräilijän on pysäkin kohdalla annettava esteetön kulku matkustajille, jotka ovat nousemassa linja-autoon tai raitiovaunuun tai poistumassa siitä.
Tottahan on, että jos bussi on pysäkillä ja ovia avaamassa, ei pyöräilijä saa ajaa ovien editse. Silloin jos pysäkki on siten, että bussi laskee matkustajat suoraan kapealle kevyen liikenteen väylälle, pitää jopa pysähtyä, tai vaikka ajaa pyörätien toista laitaa jos ei ole vastaantulijoita
Mutta täysin toinen juttu on, että vaikka paikalla olisi huomattavan leveä kevyenliikenteenväylä,tai bussin ja pyörätien välissä olisi parin metrin kaistale, nämä poistuvat matkustajat, täysin sivuilleen katsomatta ylittävät koko kevyen liikenteen väylän! Käsittämätöntä touhua. Sieltä bussin sisältä vauhdilla valutaan ja syöksytään koko väylän yli. EI NÄIN!!!
http://liikenneturva.magazine.fi/fi/liitetiedostot/turvatieto/Pyorailyesite_suomi.pdf
Koskaan ei ole kyllä tullut tilannetta, jossa tämä olisi muodostunut suureksi ongelmaksi, koska päälleajo-oikeutta ei ole eikä minulla ole taipumus kirota eikä mellastaa jalankulkijoille silloinkaan kun nämä ovat väärässä.