Partnerin moottorisaha ei käynnisty. Bensat on ilmattu primerilla ja ryyppy on päällä (eli automaattisesti käynnistysasennossa), mutta ei vaan käynnisty, vaikka kuinka kiskoo, ei edes lupaile. Käyttöohjeita ei ole, joten niistäkään ei voi hakea vikakohtaa. Mistähän pitäisi ongelmaa alkaa etsiä?
Moottorisaha ei käynnisty???
sahanlainaaja
6947449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 69
Vanhimmat
tulpalle.
katso onko tulppa kunnossa... ja tarkista ettei ketjujarru ole päällä ....
partnerin pitäis läheteä helposti käyntiin, jos säädäöt ovat kohdallaan.. jos et saa sitä toimimaan niin vie se ammattikorjaajalle/huoltajalle ....
Jos on säädöt pielessä, et saa sahaa käyntiin ...
ei se ketjujarru käyntiin lähtöön vaikuta mitenkään...
vaikuttaa
suuttimien asennot n1 kr ,kipinä kunnossa, kaasuttimen kalvo ehjä,kaasutin irti suuttimet paineilmalla puhtaaksi, kumiholkki ehjä millä kaasutin on kiinni,puristukset pitää olla myös kunnossa, männän renkaat ja mäntä,sylinteri kunnossa. siinä ovat moottorisahan oleellisimmat ongelmat käy 99% kuin nämä ovat kunnossa.Helpoimmista hommista voi ruveta korjaileen kokeilla sitten joko auttaisi.
kanatais katsoa bensa letku . kävi näin että muovi letkunsisus oli irti
Purin kaasuttimen, vaihdoin tiivisteet, uusin tulpan ja sen jälkeen ei inahdakkaan. Saa hyvän kipinän, mutta tulppa kastuu heti yritti sitten käyntiin ryypyn kanssa (normaali tapa ollut) tai ilman. Aivan kuin saisi liikaa bensaa (tuoretta). Mikähän mättää?
Saa liikaa bensaa?
pensaputki tankista saattaa olla murtunut ja imee ilmaa et ei saa pensaa , oli uudessa sahassa jo mulla murtunu poikki .
.
Kaikista harmittavin on joku hiusmurtuma jossakin muoviliittimessä jota on vaikea huomata
.
-Ensin tulppa irti ja johto tulpassa kiinni, tulppa kiinni sahan rungossa, vetäise narusta lyökö kipinää kärjissä.
-Jos lyö kipinää laita tulpan reijästä vaikka imupillilä hieman bensaa, ruuvaa tulppa kiinni ja vetäise narusta. Jos lupailee mutta ei jaksa käydä vika on bensan saanissa.
-Vetäise muutaman kerran käynistys narusta jos tulppa on kuiva ei saa bensaa,jos märkä voi vika olla silloin sytytys puolessa.( Jos liikaa saa bensaa kastelee tulpan eikä käynisty)
-Sitten kun on selvinnyt kummassa puolessa vika voi alkaa sitä sitten järjestälmällisesti tutkimaan.
Siinä joitain tee se itsemiehen käyttämiä konsteja joilla viat löytyy pienkoneista.
kastellut tulpan, kun vedelty paljon.
vika ja kampikammio on nyt täynnä bensaa, vaikka kuivaa tulpan niin kastuu heti uudestaan. Tulppa irti, saha ylösalaisin ja vedellään narusta niin kauan kun bensaa tulee tulpanreijästä ulos. Sitten tulppa kiinni ja muutama rivakka veto puolikaasu päällä ja ilman ryyppyä niin pitäis käynnistyä (jos antaa kipinän ja saa bensaa). Kaasarin säädöt ei juuri käynnistyvyyteen vaikuta jos suuttimet ei ole kokonaan kiinni. Vasta kun lähtee käyntiin niin kannattaa lähtee sääteleen jos tarvetta on.
ettei sammutusnappi olis jääny päälle,,,
Tarkista, tuliko viimeeksi teräketjuöljyä lisätessa laitettua öljyä vahingossa bensatankkiin...
Minä taistelin 70-luvun Raket-sahan kanssa kauan, kunnes sain täältä neuvot, L ja H-suutin varovasti kiinni ja sitten auki 1,5 kierrosta. Sitten lähti toisella nykäisyllä käyntiin. Sitten pientä säätöä niihin ja vielä kaasuläppään vaikuttavaan tyhjäkäyntiruuviin.
Partner 350.. eikä käyntiin ei sitten niin millään.. taistelua jo päivä takana. Kellään mittää hyviä neuvoja?
-tulppa ok, kipuna tulee, sekä puristukset ok.
-Bensaa tulee,eikä mielestäni liikaa.. (-valmista 2t pienkone bensaa)
-kaasutin, ilmansuodatin siivottu, suuttimen perus säätö tehty,, auki 1-1,5 kierr.
ja sammutin toimii,,eikä päällä =D
Sahattu syksyllä viimeksi,ja pelitti ok.
-Josko jollakulla hyviä neuvoja, vai kannattaako suunnitella vanhasta sotaratsusta niin sanottu verkon paino =)
kato onko oikea tulppa, niitäkin on eri arvoisia ja mittaisia.
Vanhat pensathan voi yrittää vaihtaa, vaikkei pienkonebensa menekään niin nopeasti vanhaksi kuin normi itse sekoitettu.
Onko tulppaa vaihdettu? Voi antaa kipinää, mutta ei kuitenkaan sytytä puristuksessa.
Bensaa tulee? Eli kasteleekö tulpan vai yrittääkö käymään? Kokeilepa pyöräyttää suuttimet kiinni ja hieman bensaa kaasarin kurkusta/tulpan reiästä ja nyi sitten käyntiin. Yrittääkö.
Lähtisin kuitenkin tulpan vaihdolla liikkeelle, maksaa muutaman euron ja on sen jälkeen yksi vikakohde vähemmän. Onko pakoputki tukossa?
Kyllä vuodenkin vanha bensa vielä syttyy, ei tietenkään haittaa vaikka kaataa tuoreempaa sekaan.
Joo ja joskus männänrengas on jumittanut tai katkennut, joka vaikuttaa tietysti myös käynnistykseen. Ei muutakun aukomaan kone ja vikaa etsimään sisältä päin.
On se vain niin mieltäylentävää, kun vehkeet alkaa renkkaamaan.
Kampikammiossa bensaa! Tulppa irti, saha ylösalaisin ja vetelelet narusta, et bensat tuloo pihalle! Sitte tulppa kiinni ja ilman ryyppyä kaasu pohjas vetäset käyntiin! Lähtee ekalla tai ainaki tokalla vetäsyllä:D
Niin tai tarkalleen ottaen kaasuttimen neulaventtiili jumissa tuohon auttaa heiluttelu ylösalaisin (myös aggregaateissa)
Ei auta.
Kannattaa ostaa kunnon saha esim. stihl, echo husqvarna tai joku muu laatu ja jättää nuo italialaiset halpasahat kaupan hyllylle..
RAKET JONSERT VANHA 520 SP PUOLA SÖKÖ KELLÄ OSA
Tuttavan tuttavan moottorisaha hörähti muutaman kierroksen ja sit sammus.
Syy - pakoputki tukos.
"Sama vika sano rahikainen."mangneeton "järki väli".kaasari pakoputki ,letku murtumat ym.mulla niitä 5 kpl vuoron perään käytössä.vanemman 1990 vika,kaasari vetää väli laipan irti sylinteristä ,alkaa huutaan,siitä tietää,viimein sammuu.ruuvi pienet väljentyy,pitää porata sylinteriin isommille ja jenkata.kun kaasaria kiristää niin se vetää ne pinna pultit irti sylinteristä.nyt mulla on 5 v kiinan ihme.ei oo alittelijalle hommaa piisaa .husku 5 partneria kiina.sit yks vajaa 10 v partner ,kun sammuttaa saa repiä ,täytyy levittää se.on tuskasenpljon purettavaa vanhoihin verrattuna.,yö tbista kattokaa stil vartti tunnissa hajalle ja kassaan,Ukko aika vanha täytän jouluna 79 ,v
Eihän tästä selvää saa vanha Erkkikään.
Mulla on Stiga SP 43 moottorisaha. Ensimmäisenä kesänä meni virtakatkaisin. Toisena kesänä meni terän öljyautomatiikka ja nyt ei kone lähde käyntiin. Sahalla on nyt kolmas uljas kesä ja joka kesä uusi vika. Sahalla on ajettu alle 20 tuntia. Mitä pitäis tehdä? Lähettää maahantuojalle ja ilmoittaa että sahan valmistus saa lopettaa. Voiko saha olla noin surkea?
Ihan jokapäiväistä menoa metsurin omistajille. Tosin valehtelevat sen toimineen hyvin vielä miljoona kiintoakin sahattuna.
Menet nyt vaan kauppaan ja ostat uuden merkkivehkeen etkä niistäkään halvinta. Stihl,husqvarna,jonsered, echo,shindaiwa,dolmar. Joku noista niin ei mene pahasti pieleen.
Tuoppa se saha tänne niin laitetaan käynnistymään! Ei olekaan sellasta vikaa mitä ei pystyis paikantamaan.
Vähän vanha aihe. Mahtaako saha tai sahaaja olla enää edes hengissä?
Vanha mutta hyvä aihe.
Pitäisikin katsoa josko oman Dolmarin saisi tässä esitetyillä vinkeillä käyntiin.
Ettei olisi ihan nolla-arvoinen viesti: Viimeksi kun ei halunnut käynnistyä, bensaletku oli tipahtanut tankkiin. Oli aika pirullinen laittaa kiinni ilman kaasarin irroitusta (kylmässä ja vesisateessa tietysti). Onneksi oli juuri ja juuri riittävän pitkäkärkiset pihdit sattumalta mukana.
Nyt on joku muu vika, ei ole vielä aika antanut myöten selvitellä...
Moi,
Mulla kaasariin tuleva letku aivan sökö, piti purkaa koko värkki, että sai vaidettua. Kun vaihdoin letkun pätkän, niin kone toimii kuin enkeli.
Sahaaja on nostettava jälleen pystyyn
Tuupoa tänne korjaa hussee
Tuurissa Keskinen myy Homelite 1,5 kw hintaan 89 euroa. Ei kannata rassata vanhoja sahoja.
Kipinä kannattaa ensiks tarkistaa, ettei ole puola tai tulppa sökönä eikä myös johdoissa vikaa. Jos kipsua lyöö, niin seuraavaks onkin bensan saannin tarkastus. Jos bensaa ei tule niin vika on todennäköisesti bensaletkuissa tai kaasuttimen päässä (Ehkä tukos jossain, murtuma letkuissa, tai kaasuttimen kalvot huonot)
Jos saha saa kuitenkin bensaa ja kipinää, niin syy voii olla pakoputken tukeutuma, bensaletkun pieni hiusmurtuma tai huonot kaasuttimen kalvot.
Jos vielä edellämainituista tarkastuksista ei vika ala löytymään, on syytä alettava etsimään sylinteristä ja kampikammiosta. Ensinmäisenä katsoa että sylinterin tiiviste onehjä. männän/männän renkaiden ja sylinterin kunnon tarkastus, ettei ole syviä pystysuuntasia naarmuja sylinterissä eikä männässä, sekä että männänrenkaat on ehjät. Kampikammio katsoa läpi ettei ole esimerkiksi neulalaakerin palasia, runkolaakereiden kuin myös laakereiden stefojen kunto kannatta tarkastaa.
Juu mul sammaa vikkaa jaa katsos sahas lukee Husqvarna ei olekaan ihme.
Ai ai ei käy ei lähe otan stihlin. ai ai lähti eikä vikkaa.
toinen tykkää äidistä ja toinen tyttärestä. Se on kuulkaas makuasia, sanoi Musti ku muniansa nuoli.
Olisiko jo aika miehistyä eikä tivata täällä sahamerkeistä ?
No ei todellakaan makuasia...
On se!
No ei todellakaan...
Joo-o makuasioita samoin kuin autotkin. Kaikki on yhtä hyviä.....
Maailman huonoin saha Husky.Osta Stilh ei tarvitse nykiä ja kiroilla
Myöskin voi testata wiidakon wanhaa kikkaa tenua tankkiin
.
Lueskelin nämä viestit ja apua löytyi, minulla oli kaasarin alla oleva musta välimuovipala löysällä, eli ruuvien kiristys ja kaasari paikalleen ja kone käy kuin uutena. Sai varmaan ilmaa liikaa. Kokeile tuota bensajuttua suoraan tulpanreijästä, niin tietää onko vika bensa/ilman saannissa.
Joskus joku vanha vehje on lähtenyt toimimaan pelkästään spreijaamalla käynnistyssumua kaasariin kunnes alkaa käydä
Moro!
Itselläni on mcculloch 360 ja siinä on zaman kaasari. Itselläni on tällä hetkellä yleinen ongelma, että kone ei käynnisty. Hetken olen taistellut vaihtanut kalvot yms... Mutta aloin miettiä, että kun koneen etu osassa on sellanen ritilikkö liittyiskö jotenki huohottimeen kun sieltä tulee polttoaine ulos kans ku kiskoo narusta. Olen irrottanut tulpan ja tuon etulevyn pois ja nykinyt narusta iha reilusti, että kone kuivuisi sisältä tämän jälkeen osat paikoilleen veto narusta, kone hörähtää n. 5sekunniksi käyntiin. En ole perehtynyt hirveästi näihin kalvokaasareihin, että voisiko moottorisaha saada liikaa bensiiniä?? prkl... menee iha hermot
"kone hörähtää n. 5sekunniksi käyntiin"
=> itellä oli vastaava parin sekunnin käynnissäpysymisongelma - vika oli bensassa (en tiedä mitä ja kuka oli laittanut tankkiin)
Itselläni tuli tänään vastaan erilainen vika. Olen saanut tässä viikon aikana sahattua kolme isoa kuusta pölleiksi mutta nyt kun sammutin sahan ja annoin olla tunnin omissa oloissaan niin ei enää käynnistykään. Ei vaikka kuinka kiskoi ja koitti ryypyllä ja ilman. Ei ole vielä ennen tuota tehnyt mutta huomenna saha auki ja tutkimaan ja putsaamaan paikkoja.
No nyt taas toimii. Ilmansuodatin täynnä puupölyä. Tulpan kärkien putsaus ja säätö. Tyhjäkäynnin säädin melkein täysille ja muutaman kerran kun kiskoi käyntiin niin johan alkoi rullaamaan. Alkuun savutti melkoisesti mutta nyt taas toimii kuin unelma. Tosin kipinä tuntuu olevan jotenkin heikko joten sitä tutkin vielä aikani kuluksi joku päivä.
Kunnon+äijämeininkiä!++Jees!!
Mutta+mietityttää+tuo,+että+"..savutti+melkoisesti.."+++Sekoitathan+itse+bensa+kolmeprosenttiseksi?+++Etkä+neljä,+-tai+laita+'varoiksi+vielä+vähän'+öljyä+bensaan.+
Jos+kone+savuttaa,+se+on+merkki+että+öljyä+on+liikaa!+Kone+menettää+tehoja+ja+käynnistyy+huonosti.+++Älä+pelkää+sekoittaa+3+%:sta!++Se+riittää+hyvin+voiteluun.
Ei liittyne tähän kun alkoi toimimaan mutta jos yhtäkkiä alkaa ropeltamaan mustaa savua voi olla kohokammion neula juuttunut auki asentoon yleensä sitten kyllä alkaa myös vuotaa bensaa
Omassa Husqvarnassa oli heikko kipinä. Magneeton vieressä oleva sytytyskela oli toisesta päästä aika kaukana magneetosta. Säädin rakotulkin avulla molemmat kelanpäät n. 0,3 mm etäisyydelle niin kipinä voimistui selvästi ja käyntiinlähtö parani.
saattaa olla leikannut kiinni .
Oiskohan 16 vuoden jälkeen vika selvinnyt? Ainakin ollut aikaa.
Monitralla ei leikkaa kiinni!!!
Ostin akkumoottorisahan. Ei tarvitse tulppien yms. probleemiem kanssa touhuta. Käynnistyy napista :))))))
-hö
Onko käynnistynyt htään kertaa tuon 16 vuoden aikana?
Homelite (t) ei käynnisty. Molemmissa heikko kipinä. Partner toimii vähän, ei saa bensaa kait kun alkaa buuata. Pikku Stihli vielä käy ja kukkuu. Sähkösaha pelittää mut agrekaatista puhkesi rengas eikä viitsi roikkaa vetää.
Monitralla huolesi on historiaa!
On niin kipeä tuo oikea polvi ettei näe vasemmalla silmällä mitään!
Dolmar 45 ei käynnisty missä vika?
Tulppa?
Tankissa ei ole käynnistysainetta?
Tästä ketjusta puuttuu kommentteja...