taas. Alkuvuoden tilaston mukaan se johtui muuttoliikkeestä:30.6. mennessä täältä muutti POIS 69 ihmistä, syntyi 55, kuoli40 joten loppulasku on -54 henkeä.
Vertailun vuoksi: Ylivieska 86
Nivala 73
Kalajoki 74
Vertailun vuoksi: Ylivieska 86
Nivala 73
Kalajoki 74
Vastaukset 32
Vanhimmat
kuin saastaista kakkosluokan kansalaista.
huipussaan. Monelle tulee yllätyksenä.Et ole ainoa.
Joilla on terve järki päässä ja joihin "iskulause" Haapavesi pohjanmaan helmi ei enää pure.
Nykyajan ihminen vaatii maksamilleen "veromarkoilleen" myös jotain vastinetta.
Maantieteelliselle sijainnillemme emme mahda mitään, mutta palvelut ja yleinen hintataso ovat täällä peräkylällä sitä luokkaa, etten tuonsuuntaista asukasluvun "kehitystä" lainkaan ihmettele.
Jos jotain positiivista pitäisi mainita, niin haapaveden päättäjät tarjosivat asukeilleen, niin ja ajoittain koko Suomen kansalle huippu viihdettä jätehuolto asioissa, tosin silläkin sektorilla on ollut viime aikoina hiljaista.
alakoululaisen piirtämään aurinkoon, jossa lukee tervetuloa. Todella aina suu menee hymyyn kun sen näkee, muualta muuttaneet tiedämme hyvin kuinka tervetullut tänne on ollut.
kaikkein parhaiten paikkakunnan KOKONAISTILANNETTA, pelkän maitopurkin hinnan takia ei muuteta. On siinä muutakin.
täytyy ihmetellä, kuinka päättäjät ovat onnistuneet viemään kaupunkimme tällaiseen syöksykierteeseen.
Ei kai meillä ole kakkosketju kehissä?
Täytyy olla takana sen ,että ihmiset ei kerta kaikkiaan näe minkäänlaisia tulevaisuuden mahdollisuuksia tällä paikkakunnalla.
Muuttaa kaeken.
"Asiakasvirrat" suuntaotuvat nyttemmii meille päen. Sitte ku sinne saahaan 30 ulukopaekkakuntalaesta töehin, niin muuttotappio lähestyypi jo nollaa
väkiluvun kehitys?
kuten ny Haapavetellä nii seula harvennee ja kaekki alakaa päästä tänne taevvaaseen kuten nytnii tuo halapahalli.
uudelle kauppakeskuksellemmmmme.
Varmasti tulee.
Mitä hyötyä on kauppakeskuksesta, jossa ei oo yrittäjiä.
Hyvänä esimerkkinä, jo pitkään paikkakunnalla toiminut palvelualan yritys laajentaa Ylivieskaan, missä kauppa käy ja raha vaihtaa omistajaa.
Jonne erittäin suurella todennäköisyydellä meidänkin perhe muuttaa ensi vuoden alku puolella.
ruvettava Haapavedellä paikkakunnan ei ole mitään syytä elättää aina vain uusia HallintoBroilereita, koska hallittavatkin vähenee tätä vauhtia.
Yritykset, joilla on tulosvastuu paljon terveemmällä pohjalla kuin kaupunki.
kun menettää teidät
se ei hevin haapaveeltä lopu vaikka kaikki muu loppus.
Kielestäesi peätellen oot kyllä oekeen ehta savolaenen
sitä, että jo puolessa vuodessa on häipynyt melkein saman verran väkeä kuin viime vuonna yhteensä.
Nyt ymmärrän tämän yskän tällä palstalla.
Pahalta näyttää. Ompa "valtuusto" kovin hiljaa asiasta.
Epäilen, että joku sentään on muutanut tännekin päin. Tuttavapiirissä ainakin jokunen, joten taitaa tilastosi olla hiukan vinoutunut.
ymmärrätkö? On kysymys virallisesta Pohjois-Pohjanmaan väestötilastosta koskien vuoden 2006 kuutta ensimmäistä kuukautta.
Onko sinulla muuta tietolähdettä kuin tuttavapiiri?
alakanttiin, mutta nokkia näköjään osaat
kanssa yhteinen sanomalehti, että tiedät, minne olet muuttanut!
Joukkopaolle.
Mikä ihmeellisintä useimmat muuttavat ihan lähikaupunkeihin. Palveluiden, halvempien hintojen ja tervejärkisten päättäjien perässä.
Jostain olen jopa kuullut, että esim. vuokra-asunto jonoissa naapuripaikkakunnilla, olisivat katkeroituneet Haapavetiset etusijalla.
jo vuosia, mutta tyyli ei Haapavedellä näytä muuttuvan.
väki vähenee, mutta Ylinen rakentaa vaan kahta Halpa-Hallia alueellemme Oulaisiin ja Haapavetelle. Onkohan täällä ennen kauppiasta nähtykään?
Jos Esko Ylinen itse tulee niitä tonttikauppoja allekirjottamaan, pitäs oikeastaan vetää siniristiliput salkoihin.
ja huolehtii meistä vihonviimeisistä! Muistetaanpa kantaa sitten ropomme sinne kassalle. Sen oon huomannu, että H-H ssa on sama hinta kaikille, oli sitten Kokkolassa tai muuttotappioalueella. Että Siinä suhteessa eroaa Ossuuskaupasta, jolla on aina ollu köyhenmmälle se korkiampi hinta.!!
viihtyvyyttä ja suvaitsevaisuutta Haapavedellä.
Joskus on puhuttu niitä oman pesän likaajista; asiallisuus on sitten erikseen.
tosiasioita p.....si? Virallisia lukuja likaisiksi?
oiken on, ,kun vuokraasunnoista on puute ja asuntoja ei tule myyntiin kuin muutama.Luulis olevan paljon tyhjiä asuntoja mut eipä oo.Ei löydy saunallista yksiötä tai kaksiota vuokralle.Jo vuoden etsinyt mutta naapurikunnista löytyis mut ei kiinnosta.Voisin ostaakin jos olis edullinen.
alueen kunnissa on erittäin harvoin muuttovoittoa, Ylivieskassa on ollut jonakin vuonna ja Haapavedelläkin oli joskus turvevoimalan tulon aikoihin. Väkiluvun kasvu johtuu siis suuresta syntyvyydestä.
Jossain aiemmassa ketjussa mainittiin, että Nivalassa syntyvyys oli alkuvuonna viisinkertainen Haapaveteen verrattuna.
Eli, jos täällä lisäännyttäisiin samalla tavalla, olisi syntyneitä 275 ja väkiluvun muutos 166!
Nivalasta!
menestyvät vain lapsenteolla!
laskun syynä ovat vääränlainen elinkeinopolitiikka ja syntyvyyden lasku sekä kaupungin sisäänmuuton
loppuminen.