oon 11.oon ratsastanu vuoden ja luulen että oon tarpeeks kokenut.osaan harjata,pestä,ravata ja hypätä vähän.sehän on kaikki asiat jotka mun pitäis osata eiks nii.mun vanhemmat eivät vaan usko että mä oon tarpeeks kokenu ja kun mä saan kaikki vastaukset tähän niin sit näytän vanhemmille ja ne sanoo et oon oikees.olen jo löyänyt sen hevosen jonka haluan.se on iso kylmäverinen!se on niin söötti!
vuoden ratsastanut
juju
12710
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kysyppäs ratsastuksen opettajaltasi ;)
Joo, hei haloo, jokanen osaa noi sun mainitsemasi asiat ja jos luulet olevasi tarpeeksi kokenut, niin oot kyllä aika vitunmoinen pentu!!! >:|
Sun ois oltava ainakin vanhempi ja enemmän kokemustakin!!! Ja sulle sopisi mieluummin pieni shetlanninponi, sitten viiden vuoden kuluttua!!!
Et osaa varmaankaan edes hoitaa hevosta??? Laittaa satulaa oikein päin??? Ja tuskin jaksat koko hevosta paria viikkoa kauempaa!!! >:| Unoha koko juttu, ja harkitse, kunnes osaat laukata, olet vähintäänkin 15 vuoden ikäinen ja kaiken lisäksi enemmän kokenut ja ratsastanut!!! >:| Turha tulla tänne ruinaamaan pentu!!! >:|
"luulen että oon tarpeeks kokenut"
Monet luulevat noin. Tiedän monta hevosta, jotka on ollut pakko pistää myyntiin, koska omistaja (liian usein alle 16vuotias tyttö) ei pärjää hevoselleen, ja hevosista mitäään tietämättömät vanhemmat ovat sellaisen ostaneet, kun tyttö on tarpeeksi kauan ruinannut.
Itse olen peuhaillut jo reilu viitisen vuotta hevosten kanssa enemmän, ennen sitä reilu seitsemän vuotta muuten vaan niiden kanssa aikaa viettäen. Enkä usko olevani vieläkään tarpeeksi kokenut hevosten kanssa, en ainakaan niin paljoa että oman ostaisin. Olen kuitenkin jo yli kahdenkymmenen ja muutamien tuittupäisten hevostenkin kanssa tulen hyvin toimeen. Harrastan kuitenkin mooonta vuotta vielä lisää, ennenkuin omaa harkitsen.
Ehkä et halua näyttää tätä viestiketjua vanhemmillesi, eikä ehkä tässä vaiheessa kannatakaan tuon enempää kinuta hevosta vanhemmilta. Kliseistä kyllä, mutta kohta keksit pojat, ja silloin hevoset unohtuvat. Jos "pahimman" iän (13-17) jälkeen vielä innostut hevosista, niin jos sitten harkitsisit asiaa uudelleen? :)
...Odota vielä... olet niin nuorikin. Katsoppa vuodenpäästä uudestaan. Ja jos saat oman hevosesi kanssa apua kokeneelta ihmiseltä voit hyvinkin pärjätä ja opit lisää asioita oman hevosen kanssa.
Oletko ihan varma että jaksaisit? Kannatttaa ensin ottaa hevonen vuokralle vaikka kesäksi.. Saat makua siihen kuinka rankkaa se on. Koskaan ei voi olla täysin oppinut.. Itse olen vuokrannut hevosen kerran kesäksi ja huomasin että en ainakaan itse ole valmis siihen. Hevosessa on paljon vastuuta, eikö lomaa ole suoraan koskaan...
itse kannatan tätä koska silloin ihminen on valmis ottamaan vastuun, ja jos ei ole, niin joutuu itse vastaamaan eläintä koskevista rikkeistä viranomaiselle, ei vanhempien kuulu ottaa lapsien harrastuksesta joka päiväistä vastuuta. vaikka itse olinkin 16 kun sain ensimmäisen hevosen, olin ollut kyseisen hevosen kanssa sitä ennen 5 vuotta tekemisissä ja käynyt ratsastus tunneilla säännöllisesti 9 vuotta... eikä se ollut silloinkaan helppoa... ikinä ei saanut aamulla nukkua, mutta nyt siihen on jo tottunut, nim. tallin pitäjä...
et ole tarpeeksi kokenut!, tiedätkö madottamisesta, ruokinnasta yms. ratsasta vielä muutama vuosi ajattele vähän mitä kaikkea tarvitsee osata.
ota vaikka hoitsu! Monella tallilla on pulaa hoitajista, itselläni on kaksi hoitohevosta ja se riittää minulle vaikka olen ratsastanut 4v, ja olen käynyt 1v hevoskerhossa(olen kohta suorittanut melkein kaikki merkit) mutta silti tunnen olevani liian "tietämätön" hevosen omistajaksi.
Oletko kuullut sellaisesta mahdollisuudesta, että joissakin ratsastuskoulussa voi olla omistusosuus hevoseen.Esimerkiksi niin että hevosesi tai ponisi on tuntikäytössä kolme päivää viikossa (tai enemmän tai vähemmän)ja sinun käytössäsi kolme päivää viikossa ja lisäksi voit itse käydä hepallasi tunneilla ja oppia koko ajan lisää.Silloin sinä osallistuisit hevosen kustannuksiin, olisit lähellä apua antavia ja kokeneita, ja vastuuta ei olisi niin paljon.Kyllä käytäntö sitten opettaa myös paljon hevosen hoitamisesta ja vastuusta.Yksi hyvä vaihtoehto voisi myös olla ratsastuskoulun tuntiponin osittain vuokraaminen, jolloin päätös ei ole niin lopullinen, ja jos huomaisitkin että et jaksa vielä kantaa niin suurta vastuuta,voisit lopettaa vuokraamisen.Monesti saattaa olla sitten myöhemmin myös omaksi osto mahdollisuus, jos osoittaudut luottamuksen arvoiseksi ja kiinnostus on säilynyt/yhäti kasvaa saman hevosen ratsastamiseen ja hoitamiseen.Olen kuullut sanonnan "Neuvonantajien runsaus tuo siunauksen", tuo vaihtoehto kannattaa ottaa vakavasti siinä mielessä että saisit olla kokeneiden vierellä oppimassa ja kasvamassa :) He kyllä silloin opastavat madotukset ym ym.Myös ihan vain oma hoitoponi kartuttaa kokemusta, mutta ymmärrän kyllä että se ei tunnu samalta kuin oman omistaminen.Minusta koskaan ei voi olla täysin valmis hevosen omistamiseen, aina se tuo yllätyksiä oli ihminen kokenut tai ei.Se on vähän niin kuin oman lapsen kanssa, aina se on yhtä yllätävää ja kaikkeen ei tosiaankaan voi varautua etukäteen.Mutta tottakai kokemus on kullan arvoista.Ihan ikioman hevosen ostamista en kuitenkaan sinulle tässä vaiheessa vielä suosittelisi :)
haloo!!!Järki päähän....11vee ei tosiaan pysty hevosesta huolehtimaan....taitaa olla joku huomionkipee tapaus
1 vuoden ratsastanut ja kylmäverinen eivät sovi yhteen kerää viellä viisi vuotta kokemusta.ite oon pian kymmenen ja ratsastanut viisi vuotta enkä pärjää hirveen isolle hevoselle vieläkään ja oon hyppinyt 70 senttisiä esteitä kuvittele vähän lissää oon ratsastanut sua neljä vuotta enemmän
Herranjumala.. Et todellakaan olisi ollut vielä valmis. Jos nyt edelleen olet harrastusta jatkanut, niin nyt se hevosen osto olisi jo ok juttu!