Sport-HeKi

Kiekko putoaa jäähän myös Vaasassa tänään kello 18:30 ja vastakkain ovatkin toisilleen "niin tutut" Sport ja HeKi.

Joukkueethan ovat harjoitelleet yhdessä jo kuukauden miten mailaa käytetään eri tilanteissa. Takatuuppaus on molempien joukkueiden lanseeraama taklaus ja varsinkin Sport on tämän taklausmuodon aatelia.

Siinä Sportin pelaaja hyökkää kohti maalia yrittävää vastustajaa maila sojossa ja tuuppaa takaapäin niin että HeKiläinen kaatuu vastaanpanematta mahalleen pelialustalle.

Tästä saattaa tietysti seurata 2 minuuttia boxissa mutta kyllä sitä pienet kolhut kestää kun saa taklata rajusti, sanoo Sportin pelaajalauma.

Sportin ja HeKin ystävyys on jatkunut jo kesästä ja ennen ottelua joukkueet ottavatkin leikkimielisen ystävyysottelun ajamalla leikkijunaradalla kilpaa. Keskinäisen sopimuksen mukaan junarataleikin voittaja saa tehdä keskinäisen ottelun ensimmäisen "takatuuppauksen"

By the way, Sportin Kristian Hjerppe on mainio selästätaklaaja mutta odotamme kauhulla mitä Hjerpelle käy Savonlinnassa kun vastaan astuukin SaPKo joka ei haluakaan leikkiä.

Todennäköisesti Rane Hartus ajaa Hjerppen levyksi eka erässä ja Vaasasta saapunut Red Army (ts. apinalauma) saa jäähallin ylätasanteella sijaitsevassa juottolassa kahvit ja munkit väärään kurkkuun.

7

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukurikannattaja

      Siis hihahahheehhiihahaha!!

      Aivan loistava tarina, kiitos sapkofani. Varsinkin sporttikannattajista heitetty kommentti sai minut suorastaan repeämään naurusta. Hahahahhaheehehihih!Apinalauma, hihahahahihahahaheheheh aivan paras hihhihiahaha!

      • joka fani

        kannatan kaikkia mestis joukkueita ...katsotaan miten käy sport on yleensä pärjännyt hyvin..


      • Nimetön
        joka fani kirjoitti:

        kannatan kaikkia mestis joukkueita ...katsotaan miten käy sport on yleensä pärjännyt hyvin..

        tulee teille runkuille Heinolassa ja Vaasassa


      • Haka-Kalle

        Ei omaa sepostustaan kannata kehua. Ei se siitä paremmaksi muutu!


    • Ota Rulle tikkari!

      Täällä taat töttöttää Lulle! Lulle ajaa kolmipyölällä ja kyykyttää itseään. Lulle on turha ihminen häntä ei kukaan kaipaa eikä tarvitse. Lätkästä se POIKA ei ymmärrä mitään eikä mistään muustakaan. Eh eh eh eh eh LUUSERI RULLE!

    • urpoooo

      jokos näytöt riittää liigan vai kaadetaanko vielä koovee ja sapkokin

    • Reppu heiluu

      Rulle ottaako pattiin kun me laitamme sulle ja sun puulaakiporukalles kuokkaan! Buahahhahhaaaaaaa!
      Rulle kyyki kyyki!!!!Luuseri!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4333
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      18
      2776
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2688
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2465
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2444
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      111
      2214
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      629
      2016
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1965
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1796
    Aihe