Mistä ihmeestä nää pikavippifirmat mahtaa hommata sen rahan mitä jakelevat? Täytyy firmalla olla todella iso alkupääoma mistä sitä rahaa jaella. Voisin kuvitella että joutuvat aika paljon kärsimään maksamattomista laskuista ja vaikka korkoa kiskotaan niin ei kai ne kaikki firmat pysty pyörittämään tota hommaa tappioitta. Ilmeisesti Pikavipillä menee hyvin koska nostivat lainasummiaan 500euroon asti. Otin just tänään 50e vipin ja tilillä näkyi että se oli tullut jonkun yksityisen tyypin nimellä. Tyyliin Eino Virtanen oli laittanut mun tilille 50e. Tuli heti epäilyttävä olo kun ei ollut sen firman nimellä tullut. Ja sit viel oli 2 tilisiitoa eli 49,95e ja toisessa 5 senttiä.
mistä firmat saa rahansa
ihmettelen kovasti
61088
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
otit?
yksityinen nimi vippiraha puljulla kun pisti mulle rahat tilille, mikäs siinä vaikka omasta pussista laittaa.
Ainakin Ferratum yrityksellä on sijoittajia mukana, kuuluisin taitaa olla eräs ralli manageri.
Jossakin luki että yleensä nämä puljut perustavat suhkot nuoret miehet, kuulemma eräällä puljulla oli Hesassa eräs liikehuoneisto tietokoneita täynnä kun bisneksiä hoitavat.
Jokainen firma myy laskunsa perintätoimistolle(jonka laskutustoimi yleensä myös laskuttaa).
Eli jos olet firmalle velkaa 120€,niin se myydään noin 110€ eteenpäin.
siitä saa jo hyvin rahaa ku viestejä sinne lähettää.. ja kun kaikille sitä lainaa ei myönnetä ni sinne meni 1,5€ turhaa.. ja voin kuvitella kuinka moni sieltä "koittaa" saada rahaa.. ja alkupääoman ei tarvi olla mikään suuri jos alottaa.. 10000€ piisaa hyvin..kaikki kun on maksanu ni on tienannut 200000€.. eli ei huono.. siinä sitä sitten on taas rahaa.. ku yleensä niissä on 20€ käsittely kulut 3€ viestejä.. ja viestejä en laskenu ees tohon :) no niistä saa 30 000€ :).. eli ei huonosti.
Jep, luottotappioitahan ei tule yhtään?
tulevat lyhentämättöminä, alvia ja muita veroja ei tarvitse maksaa. Työntekijät ovat vapaaehtoisia ja toimitilat on mummun kammarissa. Lisäksi mainoskanavat antavat tilaa ilmaiseksi säälistä koska kyseessä on muuten niin paska bisnes.