mitä helvetin keskustelua alkoholista tämä on??
Puolet porukoista toivottaa huomenia puoliltapäivin ja meininki on: Raitista on, niin täälläkin, juu samajuttu?
Mahtaakohan yks ja sama henkilö pyörittää tota ketjua. Eihän tommosta voi olla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000036&posting=22000000019506853
Puolet porukoista toivottaa huomenia puoliltapäivin ja meininki on: Raitista on, niin täälläkin, juu samajuttu?
Mahtaakohan yks ja sama henkilö pyörittää tota ketjua. Eihän tommosta voi olla
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4000000000000036&posting=22000000019506853
Vastaukset 5
Vanhimmat
joka sitä chattailua ihmettelee.
Aikoinaan asiasta on ollut niin tulikivenkatkuisia kärhämiä, että shefu ei meinannut liukuhihnapoistoissaan perässä pysyä.
Hänen perustelunsa ko. ketjun tarpeellisuudesta on, että se on hänen tietämänsä mukaan auttanut monia. En edelleenkään ymmärrä, miten alle kymmenen vakikirjoittajan lörpöttely lillukan varsista auttaa monia alkoholismissaan? Jos niin kuitenkin on, meidän "raitiss" on ansioitunut, koska hänen ketjunsa on vähintään samaa tasaista älyllistä laatua, ja ajaa huumorissa kirkkaasti ohi.
Jokainen tulkoon tavallaan onnelliseksi, ja antaa kaikkien kukkien kukkia. Joten en halua kuitenkaan "tipattomia" soimata, koska ei kaikkea tarvitsekaan ymmärtää.
Ihmettelysi on paikallaan, etkä tosiaan ole ainut.
Tällä kuivuusilmoittelulla ei ole mitään tekemistä alkoholismin / raittiuden kanssa.
Arvelen, että idea tälle päiväyksen alle ilmoitteluun on A-klinikan ja sitä lähellä olevien masinoimasta "Tipaton Tammikuu" kamppanjasta.
Olen itsekin epäillyt, että tätä juttua pyörittää tämä palsta-sheriffi, AA-jäsenyytensä ja nimensä paljastanut; Raitis / Mika, jostain keski-pohjanmaalta.
Toivotaan, että todelliset kokemukset saisi mahdollisuuden tulla esille.
vajaa kaks vuotta sitten joulukuussa joku -en nyt muista kuka,sori- kirjoitti palstalle ehdotuksen tipattomasta tammikuusta. meitä oli useita ilmottautuneita ja lisää tuli (ja myös meni) tammikuun aikana. epäilijöitä ja vittuilijoita riitti myös.
ketju jäi elämään, alkuperäisiä ei kai montaa ole mukana, en oo käyny lukemassa. se on mukana olleille tärkeä osa päivää ja se antaa monella tasolla positiivisen potkun elämään.
jos ei tuo ketju kiinnosta niin ihan vaan ystävällisesti kysyn: miksi helvetissä sitä pitää mennä lukemaan ? tuota asiaa minä en ymmärrä. valaiskaapa. niin, että minä tyhmänä ymmärrän.
Heidän joukostaan ei löydy ns. tavallisia ihmisiä.
Lähes jokainen on jollain tavalla rajoitteinen, joten ketju on yksi henkireikä, jonka kautta voi kokea omaavansa ystäviä.
Ketjusta on lähtenyt lukuisa joukko hyviä ja älykkäitä kirjoittajia, jotka ovat tehneet synnin siten, että ovat pyrkineet katsomaan alkoholismia pintaa syvemmälle ja samalla ovat kyseenalaistaneet AA:n. Se on oikea perisynti, josta ovat saaneetkin hillitöntä ryöpytystä omista ärsyttävistäkin kirjoituksista. Eli saivat kokea olevansa epätoivottuja.
Se on todellista samanlaisten keskinäistä hymistelyä, jossa riitasointuja ei suvaita.
Tärkeintä on jossain kohtaa päivittäistä, palstan aiheen ulkopuolista höpinää kuitata, että ei juo.
Pienestä on kiinni ihmisen elämän sisältö.
Et ole tainnut lukea huumepalstaa, jossa kannabiksen kieltolain vastustajien viestejä poistetaan mielin määrin, mutta nämä Saatanan narkkarihipit!- tyyliset kommentit jätetään.
Olisiko aika vähän tasapainottaa päihteet keskustelujen sensurointilinjaa samanlaiseksi?