Talletuksen reaalituotto

vaivaiset 0,11 %

Minulla on OP-pankin tilillä 10.000 euroa. Laskin, että todellinen reaalinen korkoni on vero-ja inflaatiovähennysten jälkeen 0,11 % vuodessa. Kun säästän vanhuuden varalle, niin 15 vuoden kuluttua siirtyessäni eläkkeelle säästöni on kasvanut näinollen 1,7%.
Säästöni on kasvanut peräti 170 euroa viidentoista vuoden aikana.

Ei kyllä paljoa naurata. Jos olisi ollut hieman rohkeutta ja olisin sijoittanut pari-kolme vuotta sitten Venäjän ja Intian rahastoihin, olisi minulla rahaa eläkepäiviä varten arviolta 25.000- 30.000 euroa.

Kunnioitan suuresti niitä, joilla on kykyä ottaa vähän riskiä varallisuutensa kartuttamisessa.

MITÄ MINUN NYT PITÄISI TEHDÄ TÄSSÄ TILANTEESSA? Odotanko 15 vuotta, saadakseni tuon korkotuoton 170 euroa? Kuka tässä vetää välistä ja hyötyy minun tyhmyydestäni ja arkuudestani?

5

1646

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei.

      ei koskaan ole reaalituottoa.

      laskit ehkä väärin.

      minun laskelmieni mukaanjos saa noin 3,5 % niin se vastaa vain
      1/3 inflaatiosta,
      ota huomioon kokonaisinflaatio,
      tuo yleisesti puhuttu on kovasti kaunisteltu ja kaikkia tuotteita
      ei oteta oikeassa suhteessa.

      • näinkin

        Ehkä näinkin inflaation voi käsittää. Itse pitäydyin Suomen elinkustannusindeksissä, mikä on n. 1,5% vuodessa. Jos otetaan EU-alueen inflaatio, niin sehän on 2.4 %. Jos tästä lasketaan talletustilin reaalikorko, niin se on suunnilleen miinus -0,9 % eli raha ei pankissa tilillä säilytä edes ostovoimaansa.


    • lasse -74

      minulla on vähän samanlainen tilanne. Olen tyytynyt tuohon, että säästöt ovat pääsääntöisesti inflaatiosuojatuilla tileillä.

      Katsopa vaikka nooa-pankin korkotarjoukset (www.nooa.fi), niin huomaat että saat korkoa reilusti yli 3% ihmeemmin neuvottelematta. Minulla korot 3-3,5%, rahasummasta ja säästöajasta riippuen. Sijoitusrahastoissa pidän vain noin 20% pääomastani, sillä 500 e tappio harmittaa enemmän, esimerkiksi verrattuna 1000 e voitton tuomaan onnen tunteeseen.

      Nooa vain siksi, että näet suoraan luvatun korkoprosentin tuolta netistä, muista pankeista saa kyllä saman koron.

    • HerraTyhjätasku

      Jälkiviisaus on sijoittamisessa todella vaarallista. Nyt jälkikäteen on helppo sanoa että olisi kannattanut laittaa Venäjään, mutta kerrohan mistä tänään sijoittamalla saat tuollaiset voitot. Et sinä kolme vuotta sitten olisi ollut yhtään sen viisaampi venäjärahastojen suhteen.

      Korkoja voi tietysti kilpailuttaa pankkien välillä, mutta silti puhutaan ihan eri luokan tuotoista.

    • Anonyymi

      Ei rahastoihin kannata yhtään laittaa rahaa. Siinä tienaa vain rahaston pitäjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      232
      9756
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      122
      6705
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      48
      6244
    4. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      79
      4777
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      32
      4500
    6. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      35
      3532
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3204
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      28
      3055
    9. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      25
      3038
    10. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      26
      3023
    Aihe