Siemens Speedstream 6515

aivan pihalla

Yrittelen asennella tuota Siemens Speedstream 6515 käyttöön itselleni. Kertokaapa joku viisas mikä tuon laitteen hallintaohjelman admin salasana on? En oikein pääse puusta pidenmälle ilman sitä. Mitään ohjeita mulla ei tuohon laitteeseenkaan löydy.

http://tuki.elisa.fi/asiakastuki/elisa.do?id=hen_as_yhka_internet,dokumenttisivu_adsl_0026.htm

6

13018

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teppo Tuki

      mutta jollain näistä olen päässyt tähän asti kaikkiin mokkuloihin käsiksi:
      admin
      pass
      password
      1234
      tyhjä

    • TTS

      Ekaa kertaa asetuksia tehdessä systeemi kyllä kysyy, että minkä salasanan otat käyttöön ja pyytää sen vielä vahvistamaan (ja kannattaa laittaa muistiin). Reset to factory defaults- valinnalla pääsee siis myös nollaan tilanteen ja muistaakseni määrittelemään myös salasanan.

    • ttaure

      painappa pohjasta reset kohtaa min. 5 sekuntia niin saat määritellä boxin uudelleen

    • Säätyri

      Niille joilla on ongelmia tuon SpeedStream 5450 -laitteen resetoinnissa. Samat askeleet voivat auttaa myös muihin SpeedStream -laitteisiin:

      1. Laitteeseen virta päälle. Kaapelit voi jättää kiinni
      2. Etsi pohjasta Reset-nappi
      3. Paina kynällä nappi pohjaan kunnes Power -valo alkaa vilkkua
      4. Kun Power -valo vielä vilkkuu, päästä nappi

      Näin toimimalla laitteen Flash-muisti saadaan vialliseen tilaan. Kun laite käynnistyy uudelleen, sen oma vikasietojärjestelmä huomaa virheen ja palauttaa laitteeseen oikeat tehdasasetukset.

      Tämän jälkeen laitteen konfigurointi käy Elisan ohjeiden mukaisesti, eli tietokone kiinni laitteeseen, selain auki ja osoitteeseen http://speedstream/

      HUOM: Tätä resetointimenetelmää on kokeiltu vain ja se toimii SpeedStream 5450 -laitteella. Muilla laitteilla sen kokeileminen on käyttäjän omalla vastuulla, ja näiden ohjeiden noudattaminen voi rikkoa laitteen lopullisesti. Sinua on varoitettu.

      • jjw

        Toimii tuo resetointi priaate myös 6515 mallissa.


    • Patkävaan

      Hei!

      Onko kenelläkään muulla tämä kyseinen malli pätkinyt internetti yhteyttä siltaavassa tilassa? Vika ilmenee sillain että yhteys tippuu muutaman minuutin välein....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      893
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 48
      687
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      38
      653
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      634
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      619
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      42
      618
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      560
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      37
      506
    Aihe