Olisi mahtavaa huitaista keskustaruuhkista piittaamatta "tunnelimotaria" pitkin. Aikaa ja tupakkaa säästyisi rutkasti..
Mitä mieltä Ruoholahti-
9
555
Vastaukset
idea, vaikka joutuis maksaa muutaman €uron tie tullin
- homppeli!
Helsingissä ja sen läpi kulkee aivan tarpeeksi autoja. Mielestäni pitäisi keksiä keinoja, miten niitä saadaan täältä pois eikä lisää. Liikun kyllä itsekin mielelläni autolla, mutta tiheästi rakennettu kaupunki ei ole sen paikka! Yksityisautoilu pitäisi kieltää kehä1:n sisältä ruuhka-aikaan.
- Auto--Antero
Se on vasta 20v myöhässä! Eiköhän se vihdoin tule palvelemaan itä-länsi suunnassa kulkevia.
Helsinkiläiset ovat kauhuissaan peläten autoilun lisääntyvän keskustassa.
Turha pelko!
Kuka hullu nyt haluaisi mennä HELLsingin keskustaan, punavaloihin puristelemaan muniaan?
Vihdoikin suodaan mahdollisuus päästä ripeästi Espoosta Kulosaareen- hekevettisoik
Älä helevetissä tule tänne kulikseen.
Pysynet siellä "puutarhakaupungissa"???
Ps. Itse olet puristellut olemattomia muniasi juttujesi mukaan stadin ruuhkassa.. - Suun_Soittaja
Noh, eiköhän tuokin tunneli äkkiä pilata naurettavilla rajoituksilla ja hanurista olevilla järjestelyillä. Etenemisvauhti tunnelissa tullee olemaan ehkä 20 km/h luokkaa. Etkö muista, että kaikki liikennesuunnittelijoilta tulevat uudistukset suunnitellaan ainoastaan yksityisautoilijan huonoksi ja julkisen liikenteen parhaaksi.
Parhaimmillaan kävellen olisit jo perillä. - ajella
maan alla, vai olisko sittenkin parempi kun ajaisittekin siellä?
- Kallonkutistaja
Luulisi, että se olisi melko helppokin tehdä, kun vaan levennettäisiin metrotunnelia.
Tai, entäs autovaunut metroihin? Samantien voisi mennä Vuosaareen saakka. Ja lisätunnelia voisi rakentaa säätyneillä rahoilla sinne Espooseen päin... - koko kylään...
Tunnelit satamista kehä kolmoselle !!! :-)
- liikenneurheilija
Kun kaupunki kerran on rannassa eikä kiertämiseenkään ole JÄRKEVIÄ vaihtoehtoja, niin tunneli tulee jatkossa olemaan ainoa mahdollinen ratkaisu.
Kehäteitä ei juurikaan voi järkeviksi väittää. - liikennevaloja ja 60 rajoituksia liikenneväylällä jossa menee 100000 autoa vuorokaudessa?! älyn puutetta jos missä.
Tunnelillahan nimenomaan on tarkoitus VÄHENTÄÄ KESKUSTAN LIIKENNETTÄ, joten jurpot, jotka toista väitätte, niin selittäkääpä, mihin väitteenne, että tunnelilla tulee keskustaan lisää liikennettä, perustuu?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201185
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait89874- 85741
Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18699- 91675
Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat276675- 107614
- 29555
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49533Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.
Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet110497