Eli onko viikonloppuisin minkäänlaista pysäköinninvalvontaa johon ottaa yhteyttä jotta saisi vieraan auton pois omalta paikalta? Ja ei, en kaipaa neuvoja aken tietokannasta etsiä auton omistajaa ja pyytää siirtämään vaan tarvitsisin lappuliisaa.
Pysäköinninvalvonta viikonloppuna
Aadelheid
97449
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Helsigissä ainakin pysäköinninvalvojat ovat töissä myös lauantaisin ja suununtaisin. Soita Rakennusviraston numeroon (siihen samaan, josta parkkipirkko tilataan tarkstuskäynnille virka-aikana), niin kuulet nauhalta ajat, jolloin ovat tavoitettavissa ja saat kännykkänumeron johon soitat.
Ei ole ketään tavoitettavissa yhtään mistään numerosta iltaisin arkipäivinä tai suurimman osan päivästä lauantaina ja sunnuntaina. Eli tällöin ilmeisesti todellakin saa pysäköidä miten haluaa minne haluaa :>
Olen joutunut soittamaan pari kertaa poliisille, koska paikallani on ollut vieras auto. Poliisit tulivatkin ja halusivat nähdä parkkipaikan vuokrasopimuksen, jonka olin jo varannutkin mukaani ulos. He kirjoittivat autolle lapun. Omistaja ehti paikalle ennen hinuria. Harmi!
Varaa parkkipaikalle mukaan ajokortti sekä parkkipaikan vuokrasopimus, kun poliisit tulevat. Ilman sopimusta autoa ei laputeta, koska et ole pystynyt todistamaan, että p-paikka on juuri sinun.
Usein soitettu taloyhtiön myös yhtysauton omistajaan taas auto väärin eli väärä ruutu
Kiitos, nyt tiedän miten toimin ja tämän tiedon sain jo nyt kun kysyin asiaa vuonna 2006.
Tosin ei tuosta oikein selvää saanut.
Hyvinkää
Hmeenkatu 13-17 f 102
Kiitos älykkäästä panoksesta vuoden 2006 ketjuun.
Toisten parkkipaikoille parkkeeraavat ovat usein poliisin vanhoja tuttuja seurueita.
Autot ovat varastettuja, katsastamattomia tai niistä on veroja maksamatta. Sisällä on varastettua tavaraa, aseita tai huumeita.
Soittakaa aina poliisit paikalle. Poliisi kiittää ja palkitsee.
Taloyhtiöt voivat lain mukaan siirtää pois kaikki varatuille paikoille luvatta pysäköidyt autot. Ei tarvita poliisia. Eikä Parkkipatea. Eikä mitään tuntien odottelua.
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/880b45f6-b04b-45ed-a2b6-130b9a0e9862
Soitto homman hallitsevalle hinausyritykselle ja kiinteistön huoltoyhtiölle riitttää. Kirjalliset valtuudet pitää tietysti pystyä esittämään.
Kaikki kulut voi periä auton omistajalta. Voi olla hyvä bisnes myös romufirmoille. Omistaja voi lunastaa ehjänä ja maksaa siirtokulut tai hakea romutuspalkkion.