kuinka monella teistä on frettejä,kyselen muuten vaan..mistä olette hankkineet?nimet?miten ovat voineet...milainen häkki jos lainkaan...mitä ruokaa syö..?mitä ovat maksaneet.. rokotukset ja leikkaus
frettejä...
kuinkamonella
5525
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
siis kellään ei ole frettejä!just...
http://www.saunalahti.fi/~tuuliatt/index.php
kaikki hankittu kasvattajalta
Meillä on kaksi frettiä. Molemmat hankittu kasvattajalta Siilinjärveltä. Häkki meillä kaksi kerroksinen (koko 160*80*90), mutta häkin ovi AINA auki ja elukat vapaana olohuoneessa. Ruokana Jamesin Well belovedia ja herkkuina koirille tarkotettuja nameja. Hyvin ovat molemmat voineet, ei oikeestaan sairauksia, silloin tällöin oksentelua.
Rokotukset 30-40e/kpl ja pojun leikkaus makso n.80e.
noista herkuista sen verran, että suosisin ennemmin jotain muita nameja kuin koirien koska koirien ruokiahan ei freteille saanut antaa.
Meillä freetut saa mm. kissojen dental pawta,nutriplussaa,sit frettien märkäruokia ja joskus kissojen korkealaatuisia,lihaa,jamesia ja muita kuivamuonia,mm.kurkkua tosi vähän ja hyvin harvoin. (tässä nyt osa)
Täältä löytyy 8,5 frettiä. Kahdeksan on ns. täysin omia ja yksi ostettu toisen kasvattajan kanssa yhdessä, asuu sijoituksessa.
Fretit on hankittu mm. kasvattajalta, tarhalta ja kaksi ensimmäistä tuli meille aikuisina edellisen omistajan luopuessa niistä pitovaikeuksien takia. Kaksi freteistä on omia kasvatteja.
Nimet sitten... Vilma, Sulo, Viivi, Onni, Otto, Martti, Lyyti ja Tiltu löytyy. Sijoituksessa oleva on Rakastaja Rasputin (Leevi)
Häkkejä on kaksi, tosin freteillä on oma huone ja häkeissä on luukut avoinna koko ajan. Häkit käytössä lähinnä siksi, että niihin on helpointa saada vesipullot kiinni.
Fretit syövät raakaruokaa, nappuloista luovuttiin maaliskuussa. Sitä ennen söiät vaihtelevasti erilaisia frettiruokia.
Fretit ovat maksaneet 2000mk - 200€, muita kustannuksia en ole laskenut.