sattuukohan kenelläkään

hortsonomi

olemaan viinirypäle köynnöstä? Kiinnostaisi tietää kuinka on menestynyt ja onko satoa tullut?Minkälaisessa paikassa kasvaa,tarvitaanko kasvihuone? Kuinka talvehtiminen on järjestetty?jne...

5

801

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ollikolli

      Onhan noita ollut jo 5 vuotta ja hyvin viihtyvät ulkosalla, ainakin eteläsuomessa. Zilga-niminen tumma rypäle menestyy aika hyvin. Nordica myös aika sitkeä ja kestävä.
      Paras paikka on eteläseinusta ja ensimmäiset pari talvea on hyvä köynnös vaikka lasksea melkein maata vasten peittää Ensin vaikka havuja ja köynnosrangat sen päälle ja kevyt peittely ja lunta päälle kevyesti. Juuret hyvä peittää myös lumella. Vanhempana kun näkee, kuinka se alkaa menestyä, ei tarvitse kovinkaan peitellä tai laskea alas enää.

      Tässä aijempia keskusteluja.

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000010&conference=4500000000000261&posting=22000000002334109

      http://www.kauppila.fi/ohje/ohvi001.htm

    • Vitis Riparia, törmäviini, kasvuvyöhyke I-III
      Ensimmäisen kerran yritti tehdä satoa, 8 peukalonpäänkokoista palleroa!
      Ensisato n. 3-vuotiaana.
      Kaunis runsas köynnös, vaikka ei satoa saisikaan!

      Voin laittaa pistokkaita sinulle, tosin vasta ensi kuussa, kunhan lehdet ovat varisseet ja kasvi laitetaan talvehtimaan.

      Laita mailia, jos kiinnostaa
      [email protected]

      PS. Riparian alkuja varmaan riittää muillekin halukkaille

      • Meillä kaksi ripariaa avoparvekkeella isoissa "paljuissa", talvehtivat kerrostalon kylmiössä ( 4 astetta), kaksi kasvaa mökillä maahanistutettuina, leikauksen jälkeen ihan vaan havutettuina, hyvin heräsivät henkiin.


      • hortsonomi
        annoona kirjoitti:

        Meillä kaksi ripariaa avoparvekkeella isoissa "paljuissa", talvehtivat kerrostalon kylmiössä ( 4 astetta), kaksi kasvaa mökillä maahanistutettuina, leikauksen jälkeen ihan vaan havutettuina, hyvin heräsivät henkiin.

        talon seinustalle, se on kesällä lämminpaikka? Talvella se varmaan pärjää siinä hyvin. Ottaisin mielelläni kokeeksi jos vaikka saisin onnistumaan.Laitan sinulle postia.


      • hortsonomi kirjoitti:

        talon seinustalle, se on kesällä lämminpaikka? Talvella se varmaan pärjää siinä hyvin. Ottaisin mielelläni kokeeksi jos vaikka saisin onnistumaan.Laitan sinulle postia.

        Lämmin ja suojaisa seinusta on oiva kasvupaikka, ensi kesästähän ei vielä tiedä? olisiko yhtä suotuisa kuin tänä vuonna.
        Netistä löydät tarkempaa tietoa kasvatuksesta, leikkaamisesta ym.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      752
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      671
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      667
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      590
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe