Kääpiökaimaani

Naspula

Joops, elikkä kyselisin tästä kääpiökaimaanista (Paleosuchus palpebrosus). Siis sehän kasvanee alle 140 senttiseks. Kuinka suuren tilan tämmönen otus tarvitsee? Ja ei sitten tarttee tulla sanomaan että "Se tarvii nii ison tilan että sulla ei oo varaa" vaan iha jos joku tietää ni voi sanoo, ite päätän sitte onko tilaa :) Niin ja vielä, mistä näitä saisi hommattua ja millä hinnalla? Kellään tietoa myydäänkö ruotsissa tai jopa suomessa? Tietoa oon koittanu hakea, muttakun englanti/saksa ei suju nii hyvin.

11

3422

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naspula

      Niin, ja voikohan tuommoisen otuksen allasta tehdä pleksistä?? Jos nii lisää tietoa saa kyllä kertoa.. Vai kannattaako heti unohtaa koko ajatus? :D

    • Repe

      Terraarion pitäisi olla vähintään 3x5m että mikään pieni koti ei riitä. Vettä pitäisi olla vähintään 60-120cm ja terraarioon täytyy väsätä maa alue jonne kaikki yksilöt mahtuvat.
      Poikaset maksavat noin 600e ja aikuiset 1000e
      Suomeen saa varmaan tilattua eläin kauppaan mutta h*lvetin korkein hinnoin. Ruotsista uskoisin saavan melko helposti.

      • Naspula

        Kiitos vastauksesta! ^^ Tila ei kyllä tulis olee mikään propleemi.. Ja jos, ni sit ei pikkustakaan hommata :) Mut kiva ku joku vastas, en tiedä mutta saatto olla väärässä kategoriassa.. ja tuskin kovin moni perehtyny näihin otuksiin? :P Itse pidän niitä vallan sulosina otuksina, ei kovin kalliitakaan jos vaikka yli 1000e maksaiskin


      • nakkipullat
        Naspula kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta! ^^ Tila ei kyllä tulis olee mikään propleemi.. Ja jos, ni sit ei pikkustakaan hommata :) Mut kiva ku joku vastas, en tiedä mutta saatto olla väärässä kategoriassa.. ja tuskin kovin moni perehtyny näihin otuksiin? :P Itse pidän niitä vallan sulosina otuksina, ei kovin kalliitakaan jos vaikka yli 1000e maksaiskin

        tiedän perheen, jonka kaimaani nappasi isää (kyseisen otuksen huonetta siivottaessa) niin, että verta kyllä lensi ja tikkejä tuli..... mitään mieltä pitää tuommoista lemmikkinä?

        muutenkin vaikutat kovin nuorelta noiden "aww...ihq haniböö ne on suloisiiaaaa!1^___^


      • naspula
        nakkipullat kirjoitti:

        tiedän perheen, jonka kaimaani nappasi isää (kyseisen otuksen huonetta siivottaessa) niin, että verta kyllä lensi ja tikkejä tuli..... mitään mieltä pitää tuommoista lemmikkinä?

        muutenkin vaikutat kovin nuorelta noiden "aww...ihq haniböö ne on suloisiiaaaa!1^___^

        Ajattelin nyt vastata vaikka onki vanha viesti.. Mutta, ehe, aatelkoot ihmiset mitä aatelkoot.. :D Sitä mieltä siinä nyt vaan on että kun on kiinnostunut ni on kiinnostunu.. Mitä mieltä on ajaa vaikka 200km/h moottoripyörällä? Kaikki tykkää mistä tykkää...

        Ja hm, en vieläkään ole kaimaania ostanut tai vähään aikaan ostamassa, koska koko ajan etsin lisää ja lisää tietoa ja kokemusta matelijoista ja eläimistä yleensäkin. Ja kyllä noita pehmolelujakin vuodelta nakki löytyy, kaipais jo vaihtelua?. :P Ja vaikka ehkä olenkin nuori, ei kaimaanin omistaminen/ sellaisen hoitaminen 50v ikää vaadi, vaan tosiaan tietoa ja kokemusta ja tilaa... Ja ei se kaimaani heti ole sellainen 1,5 metrinen pötkö kun poikasena ostaa, joten siihenkin tottuu ja kokemusta ja taitoa tulee kaimaanin kasvaessa.. :)


    • ry<zduy67tcv68

      paljonko tarvii vettä ja maata?

      • 45645645

        älä vittu hanki mitään kaimaania. ne tarvii tosi paljon hoitoa ja et kuitenkaan pysty siihen. eläintenrääkkääjä .____.


    • Herpetology287

      Ööh, ekaksi matelijaksi EHKÄ ei kaimaania :D voi olla pikasesti sulta sormet poikki ja itku tulee :)

    • justinnhuhhoijaa

      sairasta paskaa ei voi kun nauraa>;:D

      • miskara

        Olen hoitanut kaimaaneja ( ELL) muutama kertaa-varmasti kaikki tietää,että kyseessä ei ole lemmikki.Ulkomailla niitä pidetään PRESTIGEn takia,niin.Hintaa eikä tilaa varmasti ei tuo ongelmia,mutta ylläpidosta ( ruokinta,ell kustannukset ,desinfioinnit,uv ja lämmityset,veden laadun ylläpito,yms.) tarvitse hyvin hyvin mietiä,että riittääkö lompakon sisältö .


    • Käärmemies

      Uskallan olla arvon eläinlääkärin kanssa eri mieltä. Kyllä se nimenomaan on se tila mistä kaimaanin hankinta tavalliselta kansalaiselta tuppaa jäämään kiinni. Täysikasvuisena tuollaiselle otukselle olisi suositeltavaa tarjota useiden neliömetrien kokoinen asuinpaikka, jossa on mieluiten kuutioissa laskettava määrä vettä. Sellaista on hankala normaaliin asuntoon, ainakaan kerrostalossa väsätä. Mutta jos tila on tarjolla, suodattimet, UV-valaisimet ja lämmitys on kohtuullisen helppo hankkia. Toki ne kertaostoksena maksavat jotain, mutta varmasti vähemmän kuin aikuiselle sopivan altaan virittäminen. Ja toki ne syövät sähköä jatkuvasti, mutta eivät sen kummemmin kuin monen muunkaan (ison terraario)eläimen tarvitsemat härvelit. Ruokaeläimeksi torakkaa, hiirtä ja vastaavaa saa eläinkaupoista sopuhintaan ja kasvattajilta vielä edullisemmin. Desinfiointikohtaa en edes ymmärrä, eikä otusta eläinlääkärillä tarvitse käyttää kuin silloin jos se sairastuu. Mikä oikealla hoidolla on kohtalaisen harvoin.

      Prestige, maine tai arvostus saattavat joillekuille olla syy ottaa tällaisia eläimiä, niin Suomessa kuin ulkomailla. Mutta paikasta välittämättä sanoisin että se on huono syy. Minusta eläin pitäisi ottaa vain ja ainoastaan kiinnostuksesta otusta/lajia kohtaan. Mistä syystä kenenkään ei pidä kuvitella että kaimaanin ottaminen millään tavalla lisäisi ottajan arvostusta herppipiireissä. Melkein päin vastoin: jos otukselle ei pysty tarjoamaan sen vaatimia oloja, ahnehtiminen johtaa (ainakin minun mielessäni) lähellä sääliin ja arvostuksen tippumiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe