astutus

frettuska

kuinka usein tulee kiima, minkä ikäsenä sukukypsiä, minkä ikäsenä luovutusikäsiä, kauan tiinenä..?

3

487

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viivi76_

      Frettien siis naaraiden kiimakausi on syntymästä seuraavana keväänä tai sykyllä (kiimakaudet on yleeensä keväästä/syksyyn ja se on 8-12 kk ikäisenä.) Naaras leikataan siis ennen kiimaa 6-8 kk ikäisenä. Huom! ei kasvatusta kelle tahansa koska mitä vaan voi tapahtua ellei tosiaankin tiedä mitä tekee.)
      Pennut ovat luovutusikäisiä 8-viikkoisina ja jotkut luovuttaa 10-viikkoisina ja naaras odottaa n.41-43 päivää. Meillä se on ollu aina Selmalla 42 päivää ja Liinulla saman verran mutta jätetään ne astutustushommat ja nuo touhut osaaville.
      Yleensä pentuja syntyy sen 6-8 ja joskus jopa enemmän kuten Liinulle ensikertalaisena tuli se 12.

    • Frettinen

      Jostainhan se täytyy aloittaa. "jätetään ne astutustushommat ja nuo touhut osaaville" kyllä nämä "tuohut osaavat"-ihmisetkin ovat joskus ensimmäisen pentueensa teetättänyt. En käsitä mitä te ihmiset olette puhumaan siitä että kuka saisi teettää pentuja ja kuka ei. Miksi ihmisistä ei puhuta että kuka saa tehdä lapsia ja kuka ei? Ja mielestäni ihmiset ovat aika tärkeä "elänlaji" jalostaa terveeksi. Eikö siis meidän tulisi pitää kirjaa siitä ketkä ovat terveitä ja parhaita mahdollisia astuttajia. Voitaisiin oikein perustaa tällainen rekisteri joka määrittelisi Viralliset Lasten Tekijät. Muita sitten haukuttaisiin miten typeriä he ovat vaarantamalla jalon ihmis-rodun. He*vetti ettekö ymmärrä että jos fretit yleistyvät niin meidän on helpompi saada terve frettikanta. Veikatkaapa miksi city-kanit ovat niin terveitä? Siksi koska kukaan ei ole määrännyt niiden lisääntymistä typerillä säännöillään. Luonnossakin eläimet ovat terveempiä kuin meillä kaikki koira- ja kissarodut. Järki käteen ihminen ja luonnosta mallia!

    • Mutta tuota...

      Niin, jostainhan jokainen kasvattajakin on lähtenyt, mutta harvempi varmaan kyselemällä suomi24:stä asioita joita voisi kysellä vaikkapa suoraan luotettavalta kasvattajalta jolla on sitä kokemusta enemmän.

      Fretin kasvattaminen kun ei ole ihan niin ongelmatonta, kotikissan raskaus ja synnytys on ihan eri luokkaa.

      Ei pelkästään se astuttaminen ja raskaus, vaan se hoito ja huolenpito synnytyksen jälkeen, ruokinta, kouluttaminen jne...
      Kun ei ole niin vaikeaa hakea kasvattajaksi ja noudattaa kasvattajien suosituksia, ja saada heiltä neuvoja jne, niin miksi lähteä sille linjalle että tietämättä mitä tekee teettää pentueen koska "mulla on söpö naaras"?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      175
      1932
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      156
      1364
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      222
      1002
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 58
      858
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      47
      783
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      66
      776
    8. 93
      757
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      646
    Aihe