Kuinkas saisi helpoiten myrkkymaalit pohjasta pois. Onkos jokin hyvä maalinpoisto litku jolla ne siisteimmin lähtisi. Tietenhän rappaamalla ja hiomalla lähtis mutta peruslaiskana ihmisenä kyselen että joskos suurimman osan sais helpommin jollain kemikaalilla pois ettei jäis niin paljon rapattavaa. Kiitokset asiallisista vastauksista.
myrkkymaalin poisto
millä???
61307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Itsekin laiskana teetin koko homman telakalla. En tiedä millä poistivat, mutta hyvä tuli.
Hempeliltä löytyy aine- vaatii kuitenkin 15 asteen lämpötilan, ei tarvitse vaivata telakkaa..
Noita maalinpoistoaineita minullekin suositeltiin "rannan miesten" toimesta ja samaa käsittelyähän ehdottavat mm. Hempel ja International.
Itse tein touhun epäilevien Tuomaiden puheista välittämättä Sandvikin skraballa, 1. kerran 27-jalkaiselle ja toisella 39-jalkaiselle. Tuo skrabaaminen on se helpompi vaihe, nimittäin sen jälkeen joudut vielä hiomaan pohjan joka on ainakin omasta mielestäni paljon v-mäisempi homma.
Kannattaa muuten varata riittävästi vaihtoteriä, ja niidenkin kannattaa olla kokemukseni mukaan Sandvik-merkkisiä. Halpahallin kopiot tylsyvät touhussa murto-osassa aikaa Sandvikiin verrattuna.
skraballa se homma hoidetaan. Litkut valuu hihaan ja jos myrkkyä on paksulti eivät edes lähde yhdellä kerralla.
Ostin Maritimista imuriin liitettävän skraban, sellaisen keltaisen. Merkistä en osaa sanoa. Voi olla, että jollain toisella skraballa homma kävisi kevyemmin, mutta tällä se kävi siististi. MITÄÄN ei tippunut maahan! Skrabassa on kääntöterä, jonka ensimmäinen puoli riitti hyvin 27-jalkaisen työstämiseen alusta loppuun. Skrabaaminen oli melko rankka homma.
Skrabauksen jälkeen hiominen ei mielestäni ollut ihan yhtä rankkaa, mutta sai siinäkin välillä käsiä lepuuttaa. Hiomisen hoidin Bilteman epäkeskokoneella. Nyt joku tietenkin älähtää, ettei Biltemasta kannata ostaa mitään. No, kävin K-raudassa katsomassa koneita: neljästä mallista halvin maksoi 120 euroa. Bilteman kone maksoi 15,80 ja ajoi hyvin asiansa. Jos olisi hajonnut kesken leikin, niin olisihan sieltä voinut hakea takuuseen uuden.
Helpoimmalla pääsee varmaankin tilaamalla hiekka- tai vesihiekkapuhalluksen ammattilaiselta, mutta opiskelijabudjetti ei tuollaiseen riittänyt.
hengityssuojain päähäsi, ellet halua pinnoittaa keuhkojasi myrkkymaalipölyllä!
Suosittelen venemaaleille tarkoittua maalinpoistoainetta, ei vahingoita gelcoatia eikä valu hihaan koska on hyytelömäistä. Tosin vähän sottaista puuhaa muuten..