Miksi Suomi on kaksikielinen maa?? Miksi ruotsi on toinen virallinen kieli vaikka sitä puhuu vain 5% väestöstä?? Missään muualla ei niin pieni kielivähemmistö ole saanut virallisen kielen asemaa.
Miksi
MH
2181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Aivan, näin arvelinkin tässä käyvän. Kukaan ei osaa vastata tähän kysymykseen! Miatään et saa vastausta. Arka aihe etenkin ruotsinkielisille.
Olen itse sitä mieltä, että Suomen ei tulisi (enää) olla kaksikielinen maa. Vaikka suomenruotsalaisessa kulttuurissa on ollut paljon hyvää ja rikastuttavaakin, on toisaalta ruotsinkielisen kansanosan toimesta tehty ennen ja tehdään yhä asioita, jotka ihan todella ovat epäoikeudenmukaisia suomenkielisiä suomalaisia kohtaan.
Tiedätkö esim. sen, että suurin osa ruotsinkielisistämme ei ole millään tavalla ruotsalaista sukujuurta? Ruotsinkieliset suvuthan ovat pääosin niitä suomenkielisiä sukuja, jotka 1700-luvulla ruotsalaistivat nimensä ja kotikielensä saadakseen paremman mahdollisuuden edetä yhteiskunnassa, mikä oli ymmärrettävää, vaikkei kovin kunnioitettavaa. Tätäkään ei saa Suomessa ääneen sanoa, ei ainakaan missään tätä julkisemmassa paikassa.
Selitys sille, että suomenruotsalaisten kieli kuulsotaa ruotsilta, joka äännetään suomalaisittain ja jonka sanasto on vanhahtavaa, voi olla juuri tässä. Nämä ihmiset (=suvut) eivät ole oikeasti koskaan mitään ruotsia puhuneetkaan.
Historia on syynä siihen, että Suomi on nyt kaksikielinen maa. Mutta vaikka Sinäkin varmasti tiesit vastauksen, ja halusit vain haastaa lukijat keskustelemaan siitä, onko se oikein, että tilanne on mikä on, niin toisaalta uusi ja tuore näkökulma voisi ollakin ihan tervehdyttävä tässä asiassa. Jos unohdetaan historia, ruotsinkielisten valtapyrkimykset j.n.e., niin tämän päivän tilanne on todellakin sellainen, että tämä epäoikeudenmukainen kaksikielisyys joutaisi vaikka jo huomenna poistettavaksi.
Eduskunta sorvaa parhaillaan uuta kielilakia, joka taas kerran on suomenkieliselle valtaväestölle entistäkin epäedullisempi, ja kukaan ei tee asialle mitään. Häpeän suomenkielisten kansanedustajien selkärangattomuutta. Oman kielen puhujien etua suostutaan vahingoittamaan "suvaitsevaisuuden" nimissä.
Milloinkohan ruotsinkielisemme alkaisivat suvaita suomenkielisiä edes tasa-arvoisessa asemassa heidän kanssaan?!!