tulevalle isälle ilouutinen

miten ootte(kertoneet)/yllättäneet puolisonne ilouutisella että hänestä on tulossa isä? esim.tekstiviestillä.kertokaa vinkkejä!
121871
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

tosiaan ensin autossa varoittelin että menkat on myöhässä pari päivää.kävin "salaa" apteekissa, tein testin samana iltana ja löin testin ukolle käteen ja totesin "plussa tuli... jos kaikki menee hyvin herra saa jälkeläisen"
vähän tuo oli hämmentyneen näköinen mutta iloinen.

Äänestä
  • Melko kaunistelematonta... xD

    Äänestä

Tein testin aamulla, kun yleensä kellontarkat menkat olivat myöhässä yhden vuorokauden. Pissihätä herätti minut jo kuudelta aamulla parisen viikkoa sitten lauantaina ja testihän on hyvä tehdä aamun ensimmäisestä. Testiin tuli todella haalea viiva testiviivan lisäksi, joten oli pakko pamauttaa makkariin valot ja näyttää vielä uinuvalle ukkelillekin sitä haamuaviivaa. Mies totesi, että meille taitaa tulla vauva ja käänsi kylkeä. Jäin siihen seisomaan testin kanssa ihan hölmistyneenä. "Tule sinäkin kulta vielä nukkumaan" peittojen välistä kuului, mutta eipä mua oikein enää nukuttanut. :)

Äänestä
  • minäkin olen aina nuo testit vienyt näytille... odotan nyt kolmatta lasta :)

    Äänestä

  • juusto kirjoitti:

    minäkin olen aina nuo testit vienyt näytille... odotan nyt kolmatta lasta :)

    kuinka kauan raskaustestin plussa viiva pysyy testissä niin ettei se "haihdu"? aattelin et jos aamulla teen testin, tulee ja lähden töihin (jos pystyn niin kauaa pidättelemään ilonaihettani=) ) ja jätän sen pöydälle niin et mieheni näkee sen herättyää yövuorosta=)

    Äänestä

  • leppis kirjoitti:

    kuinka kauan raskaustestin plussa viiva pysyy testissä niin ettei se "haihdu"? aattelin et jos aamulla teen testin, tulee ja lähden töihin (jos pystyn niin kauaa pidättelemään ilonaihettani=) ) ja jätän sen pöydälle niin et mieheni näkee sen herättyää yövuorosta=)

    plussa on meillä kestänyt tähän mennessä jo puol vuotta.

    Äänestä

  • leppis kirjoitti:

    kuinka kauan raskaustestin plussa viiva pysyy testissä niin ettei se "haihdu"? aattelin et jos aamulla teen testin, tulee ja lähden töihin (jos pystyn niin kauaa pidättelemään ilonaihettani=) ) ja jätän sen pöydälle niin et mieheni näkee sen herättyää yövuorosta=)

    ja masu kasvaa meillä nyt 33 viikko menossa ja testin tein viikolla 4 1 joten kyllä kestää!

    Äänestä

Minä tein testin iltapäivällä ja kun testi näytti haaleaa plussaa niin ilosta ja jännityksestä kihisten odottelin vielä reilun tunnin ja tein toisen testin.Ja plussaahan se sekin näytti ja kyllä se oli sitten uskottava=)
Samoin tein sitten vedinkin nopeasti takkia niskaan ja lähdin ostamaan kaupasta pientä vauvan vaatetta. mukaan tarttuikin sitten 50cm samettipotkupuku jossa pupun kuva.
Kotiin päästyä paketoin puvun lahjapaperiin ja odottelin että isäntä tulee töistä kotiin...
Parin tunnin päästä sitten hän tulikin ja melkeinpä heti annoin paketin hänelle.
Ukko ihmetteli että mistäs hyvästä tämä on ja avasi varovasti pakettia...sitten jäikin hölmönä seisomaan keskelle keittiötä vauvan puku kädessä ja sanoi että "tää on kyllä vähän pieni mulle" ja pyöritteli pukua käsissään.
Voi luoja, ei se edes tajunnut ensin!!
käännyin sitten kannoillani ja lähdin kävelemään kohti makuuhuonetta kun ukko juoksi perässä ja kysyi että tuleeko meille vauva!?
annoin sille sitten positiiviset testit kouraan ja sanoin että hyvä kun ei tarvii rautalangasta vääntää=)
sitten tulikin erittäin onnellinen ja hämiltynyt pariminuuttinen kun halasimme ja molemmilla suupielet korvissa.

Äänestä

Mä oon siis tuleva isukki...

Vaimolla oli takana just keskenmeno, helmikuun alussa tätä vuotta. Ajateltiin, että kokeillaan heti uudelleen. Vaimolla ois pitäny sitten alkaakin menkat jossain vaiheessa, mutta kun niitä ei alkanut maaliskuun puolessa välin vielä kuulumaan niin kävin apteekista hakemassa testin.

Jotain sanaharkkaa meillä sitten oli edellisenä iltana ja vaimo kun ei oo niitä nopeiten leppyviä niin vielä aamulla oli sama mykkäkoulu päällä.

Vaimo kävi sitten aamulla vessassa ja tuli jonkun ajan päästä takaisin nukkumaan - mitään sanomatta tietenkin.

Mä torkuin vielä ehkä tunnin verran ja menin sitten ite vessaan. Tuli mieleen, että tekiköhän vaimo testin ja kurkkasin uteliaisuuttani vessan roskikseen. No sieltähän sit löyty testipuikko, jossa oli vahva plussa...

Näin ollaan sitten positiivisissa merkeissä edetty ja vielä ois vajaata pari kuukautta H-hetkeen. Pähkäiltiin tossa äsken, että mistäköhän me silloin joskus riideltiin - kumpikaan vaan ei enää muista =)

Äänestä

yssisseen pissimään tikkuun ja yhdessä sitten mentiin miehen kanssa katsomaan kun testiaika oli kulunut. Ja selvä plussa oli:) Miehelle piti kyllä näyttää pakkauksesta että mitä se vastaus tarkoitti. Hetken kesti että se uskoi silmiään kun yritystä takana reilu puoli vuotta.

Äänestä

Mies oli vauvahankkeessa innokkaasti mukana alusta asti ja oli kiinnostunut testeistä ja kyseli kaikkea ja oli ihan yhtä perillä testausajankohdista kuin minäkin, tai siis paremmin se tiesi koska kannattaa testata, mä olisin testannut vaikka joka päivä jos se olis antanut.. Joten testiaamuna sitten hipsin kuuden aikaan vessaan kun en malttanut kauempaa olla ja vessahätäkin oli, ja mies kyllä tiesi mitä siellä tein, joten kun olin plussan saanut niin menin makuuhuoneeseen ja mies näki heti ilmeestä mistä oli kyse. :)

Äänestä
  • tarinoita.Meillä näin:
    Tein testin yksin ja plussaa se TODELLA suureksi yllätykseksi näytti.Itkin täyttä kurkkua vessan lattialla kun äijä tuli kotiin.Kerroin tilanteen ja mies mykisty.Ja sitten tapeltiinkin pari viikoo,ellei enemmänkin, vaihtoehdoista ja siihen riitaan halus sitten osallistua muutama ulkopuolinenkin.No vauva on vieläkin masussa ja isi toosi onnellinen,vaikkei vauvaa toivonutkaan.
    Ne ulkopuoliset eivät vaan meinaa hellittää..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


leppis kirjoitti:

miten ootte(kertoneet)/yllättäneet puolisonne ilouutisella että hänestä on tulossa isä? esim.tekstiviestillä.kertokaa vinkkejä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu