1M, 2M tai 8M

Kertokaa, oi viisaat, minkä näistä vaihtoehdoista kannattaa kotiläppärille valita? Kone on tulossa lähinnä kirjoittamiseen ja nettisurffailukäyttöön.
62053
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

2M.

Äänestä

Tarvitsemasi nettiyhteyden nopeus riippuu täysin siitä mitä asioita netistä katselet, jos katsot video klipeja tms. elävää kuvaa,ääntä niin ne latautuvat koneellesi sitä nopeammin mitä nopeampi nettiyhteys sinulla on.

Suosittelen ottamaan aluksi 512 nettiyhteyden jos osoittautuu liian hitaaksi saat sen ilmaiseksi yhdellä puhelullla operaattorillesi, nostettua suuremmaksi, nopeuden nosto tapahtuu päivässä-parissa jopa nopeammin.

Nopeuden nosto on ilmaista, nopeuden laskeminen on aina maksullista.

Äänestä

512 - 8M, kokemus on tuonut kanin 2M käyttäjäksi.
Perusteet; riittää kuvien katseluun ja hinta on sopivin kanin lompakolle, jää vähän fyffeliä porkkanoihin!.
---------- KANI TIETÄÄ ------------

Äänestä

että sulle olisi 1M aika sopiva yhteys. Noille tarpeille riittää hitaampikin yhteys. Jos ei ole tarvetta ladata suuria tiedostoja tai katsoa netistä videoita/streamiä niin pärjäät 1M hyvin. Sekin taitaa olla tohon käyttöön liian nopea.

Äänestä
  • Olisi kiva tietää mistä niitä streamejä voi katsella mistä saisi oikeasti niin nopiaan ettei tuo 1M pysy mukana. Tietty joku kotimainen mesta mutta eipä sellaista ole tullut vastaan. Atlantin toiselta puolelta kun streamailee niin harvemmin tuo kotipuolen kupari on pullonkaulana.

    Äänestä

  • prkl!! kirjoitti:

    Olisi kiva tietää mistä niitä streamejä voi katsella mistä saisi oikeasti niin nopiaan ettei tuo 1M pysy mukana. Tietty joku kotimainen mesta mutta eipä sellaista ole tullut vastaan. Atlantin toiselta puolelta kun streamailee niin harvemmin tuo kotipuolen kupari on pullonkaulana.

    Kyllähän noita pystyy katsomaan 1M mutta siitä kuvasta voidaan jättää osa näyttämättä. Ns. optimoitu virtautettu toisto. Esimerkiksi YLEn elävät arkistot (tai mikä olikaan nimeltään) esittää vaikka n.1,5Mb/s videokuvaa mutta siitä näytetään vähemmän megasella liittymällä. Esim 750Kb/s.

    Jotain HDTV tasosta kuvaa kun katsotaan niin siinä ei riitä 1M yhteydet.

    Vaikka täältä näet eri streamejä, ainakin 2M oli mukana.
    http://www.channelchooser.com/
    Tässä suoralinkki streamiin jota on aika ikävä katsoa megaselle yhteydellä:
    mms://stream.hdtv1.cz/hdtv1?WMThinning=0

    Sitten tietysti pystyy TVUPlayerillä katsomaan hyvälaatusia kanavia. Esim HBO.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Avuton blondi kirjoitti:

Kertokaa, oi viisaat, minkä näistä vaihtoehdoista kannattaa kotiläppärille valita? Kone on tulossa lähinnä kirjoittamiseen ja nettisurffailukäyttöön.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu