EIKÖ HÄVETÄ

Eikö hävetä yhtään nokialaiset? Tämä palsta on täynnä Nokiaa haukkuvia mielipiteitä!!!!! Missähän mahtaa olla vika? Eipä taida löytyä yhtään kuntakeskustelua koko Suomi24:sta jossa haukuttais niin paljon jotain paikkaa ku Nokiaa! Ootteko ajatellu mennä itteenne jossain vaiheessa ja alkaa pikkuhiljaa sivistämään kylää ja sen asukkaita? Voitaisi vaikka koko Etelä-Suomen puolesta anoa adressilla EU-apurahoja siihen projektiin!
132042
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

nokia on kyllä säälittävä kylä,
toisista ihmisistä jäuhetaan enemmän paskaa mitä ehkä missään....
mikään ei muutenkaan toimi,
nokian kaupunki säästää rahaa joka asiassa,
siis tärkeissä asioissa,
kuten terveydenhuollossa,pientenlasten palveluissa....
kaikki palvelut pitää hakea tampereelta kun nokialla ei ole mitään!!!

Äänestä
  • Ei hävetä yhtään. Olen nokialainen juntti kusipää ja erittäin ylpeä siitä. Big brother runkkarit ja poseeraajat ei täällä menesty.

    Äänestä

  • runkk kirjoitti:

    Ei hävetä yhtään. Olen nokialainen juntti kusipää ja erittäin ylpeä siitä. Big brother runkkarit ja poseeraajat ei täällä menesty.

    Täällä pärjää vain ylimieliset härskihartikaiset, jotka ei anna muille ihmisille mitään arvoa.

    Pidä toi asenne, niin hommat hoituu sinulta yhtä hyvin kuin tähänkin asti.

    Äänestä

  • runkk kirjoitti:

    Ei hävetä yhtään. Olen nokialainen juntti kusipää ja erittäin ylpeä siitä. Big brother runkkarit ja poseeraajat ei täällä menesty.

    Runkkaus tuntuukin puheitten perusteella olevan Nokialla pahin rikos. Toisen tappamisesta lusineet ovat sen sijaan kansallissankareita.

    Nokialla menestyvät parhaiten kaiken tuomitsevat pirut.

    Äänestä

Varmaan osa nokialaisia mollaavista mielipiteistä pitää ihan paikkansakin, mutta olisi ihan kiva saada jotain asiallisia kommentteja aiheesta, jos joku on tullut täällä kaltoinkohdelluksi. Viestit tyyliin: "kaikki nokialaiset on perseestä ja kusipäitä" ei oikein vakuuta... Kertoo ehkä enemmän viestin lähettäjästä itsestään. Tuntuu, että tässä nokialaisten haukkumis-buumissa on nyt menty vähän liian pitkälle. Ehkä kannattaa muuttaa täältä pois, ja jättää koko kyläpahanen ihan omaan arvoonsa. Täällä nettipalstalla keskustelu on juuri sen kaltaista kuin on tullut varmaan huomattuakin, "olette perseestä" "no niin ollaankin stana"... Että ehkä kannattaa jonkun muun väylän kautta alkaa kasvattamaan meitä keskenkasvuisia ääliöitä.
Onneksi muuten ollaan kaikki osuttu samaan kaupunkiin!

Äänestä

Nokialla on pitkät teollisuuskaupungin perinteet. Työläisväestöä on aina ollut runsaasti. Moni työläinen pitää jostain syystä itseään köyhälistön jäsenenä, vaikka asuu hienossa omakotitalossa ja ajaa uudehkolla autolla. Esim. Paperi- ja rengastehtaalla duunarit tekevät nykyään ihan aikuisten oikeasti hyvää tiliä. Aina ei vain nähdä metsää puilta.

Nokialla monia ihmisiä ihmisiä vaivaa perisynniksikin sanottu ahneus, jota seuraa tietysti kateus. Nämä asiat tuovat mukanaan lieveilmiöitä joilla on huonto "vibat".

Kunpa ihmiset oppisivat paremmin katsomaan ympärillensä ja toteamaan, että tässähän meneekin ihan hyvin vaikka ongelmiakin välillä on.
Ei välttämättä kannata katsella naapurin puolelle jossa jotkut asiat voivat näyttää paremmalta kuin omat. Taatusti sieltä ja mistä tahansa löytyy omat ongelmansa.

Kannattaa olla yleisesti onnellinen siitä mitä itsellä on. Sitä kaikkea pitää osata arvostaa, vaalia ja kunnioittaa. Voi joskus koittaa päivä, että se kaikki ympärillä ollut hajoaa (esim. perhe) ja sit tulee mietinnän paikka että mitä olisi pitänyt tehdä toisin. Ehkä siinä kohtaa se, että on hienompi auto tai talo kuin naapurilla tai tuttavalla, ei enää paljoa lämmitä.

Äänestä

yhdestä tai kahdesta nilkistä jotka tänne kirjoittaa, pistetään sit itekki. Mielestäni urjala (kurjala) on sisäsiittoista ja typerää porukkaa, ja kovia etenkin kun on 1 vastaan kymmenen.

Äänestä

Nokian Kaupungin päättäjistä ja virkamiehistä asuu muualla kuin Nokialla.
On hyvä laiminlyödä asioiden hoitoa kun ei ole itse kyseisen Kaupungin katuja tallaamassa.
Hyvänä esimerkkinä Liikunt- ja Nuorosotoimi Nokialla.
Rahat menee muuhun kuin Kaupungin kehittämiseen, kuten Liikunta- ja Muorisotoimen johtajakin suunittelee uuden monitoimihallin hankintaa joka on yksityis rahoitteinen hanke.
Miten lie oman toimen hoitaminen josta Nokian Kaupunki maksaa liksaa.

Äänestä

Aamulehden Pirkanmaa-kiertueen mukaan nokialaiset antoivat kunnalleen keskitasoa paremman arvosanan, joten ei kannata niin välittää, vaikka pari sekopäätä täällä Nokiaa haukkuukin.

Itse en ole asunut enää lähemmäs 10 vuoteen Nokialla, mutta varsinkin sijainniltaan Nokia on oikein mukava pikkukaupunki. Se väitetty naapurikateuskin alkaa olla jo katoavien sukupolvien ominaisuus.

Äänestä
  • Nokialla ei tunneta sanaa kateus! tämä on totuus..kaikki ihailee ja rakastaa rikkaita pikkunilkkejä !

    Äänestä

mitä muutakaan voi odottaa kun vanhemmat on entisiä/nykyisiä kommareita. Pienestä pitäen on totuttu, että kyllä yhteiskunnan (niiden oikeasti töitä tekevien) pitää meidät elättää ja hoitaa kaikki asiat meidän puolesta.
Palstoilla osataan valittaa mutta ei edes ottaa puhelinta käteen ja soittaa kaupungin virastoon jos jokin asia vaikkapa monttu tiessä häiritsee.

Kommarikylissä muiden hyvinnvoinnin kyttääminen estäminen on se elämän suola.

Äänestä
  • Ks. otsikko ja nimimerkki

    Äänestä

p..kat housuissa. Nokia on pöljä kaupunki aina sen johtoo myöten, kukaan ei ota vastuuta mistään jne..
ei toivoo ei, onneks en oo asunu ikinä siellä enkä asuis mistään hinnsta, hajukin jo kammottaa, yök!
Ainoo mitä kannattaa, on anoo adressia jotta johtoporukan sais niemeen hoitoon....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TYYPIT HEI kirjoitti:

Eikö hävetä yhtään nokialaiset? Tämä palsta on täynnä Nokiaa haukkuvia mielipiteitä!!!!! Missähän mahtaa olla vika? Eipä taida löytyä yhtään kuntakeskustelua koko Suomi24:sta jossa haukuttais niin paljon jotain paikkaa ku Nokiaa! Ootteko ajatellu mennä itteenne jossain vaiheessa ja alkaa pikkuhiljaa sivistämään kylää ja sen asukkaita? Voitaisi vaikka koko Etelä-Suomen puolesta anoa adressilla EU-apurahoja siihen projektiin!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu