Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Ryhmätouhut

Kuinkahan paljon tapahtuu sitä että ryhmäleikkien harrastamiseb saatossa "uudet" kumppanit käykin kiinnostamaan siinämäärin että touhu johtaa eroon.
Ainakin FS:n sivuilla olemme törmänneet ilmiöön että parit ovat eronneet!.
Tottakai syy voi olla muukin mutta varottava "sudenkuoppa".
66230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voipi olla juuri noinkin,mutta sehän on yhtä kärrynpyörää siltikin.
Itse haluaisin kokea ryhmässä olemista vaan kahden miehen kanssa.Vieraan.Ei sillätavalla että oma ukko on mukana.

Äänestä

Useamman vuoden (runsas 9v) ja monen parin kanssa parinvaihtoa harrastaneina, olemme tavanneet jos jonkinlaisia partnereita.
Partnereistamme 3 paria (joista 1 oli avopari) on eronnut näiden vuosien aikana, mutta yksikään näistä ei ole sanonut syynä olleen ryhmä- tai parinvaihtoseksi kanssamme, tai muiden kimpassamme olleiden parien kanssa.
Uskoisin ja väittäisin, että nämä parit olisivat joka tapauksessa eronneet, oli sitten ryhmäseksiä kuvioissa tai ei.

Toisaalta voitaisiin myös väittää, että kimppaseksi tai parinvaihto on pelastanut monta avioliittoa.
Tämänkään väitteen pohjaksi on vaikea löytää todellista faktaa, vaikka eräs pari näin meille sanoikin heidän kohdallaan käyneen. Kertoivat heidän seksielämänsä olleen jo lähes täysin olematonta 20v aviovuoden jälkeen ja muutenkin olivat jo etääntyneet toisistaan. Kimppajuttu lähensi heitä uudella tavalla, he molemmat pääsivät toteuttamaan ns salaisia haaveitaan, joista eivät olleet ennen edes voineet keskustella keskenään, mm erilaisia seksivälineitä ja seksiasentoja yms.

Niin tai näin, uudet kumppanit kiinnostavat aivan varmasti tietyllä tavalla, muutenhan ei yhteyttä synny alkuunkaan. Kiinnostusta ja sen määrää on tietysti vaikeaa määrittää, mutta jos se perustuu eroottispohjaiseen kiinnostukseen vastakkaisesta sukupuolesta on se täysin ymmärrettävää ja suotavaa näissä jutuissa.
"Sudenkuoppa-ajatus", että kiinnostus olisi vaikkapa uuden aviopuolison etsimisessä, niin tällaiseen emme ole törmänneet, enkä usko että sellaista swingers-toiminnassa olisikaan.

Äänestä

Niinhän noita eroja tulee joka puolella ja missä vain riippumatta mihin kerhoon, tai väestöryhmään kuuluukaan.
Mekin olemme kerhossa ja suurin osa tutuistamme ja ei-kerholaisinakin pysyneet yhdessä vaikka olemmekin ryhmätouhuiluja harrastaneet jo useiden vuosien ajan.
Joten ei kannata yleistää ja asettaa jotakin kerhoa tms. syyksi moiseen, ihmisethän keskenään ne sen yhteiselon ja pysyvyyden tekevät.

Ai niin, olikohan noi eronneet julkkiksetkin siellä kerhoilemassa kun erosivat??

Äänestä
  • jos ajatellaan yleensä eron syitä, niin uskottomuus kai on kärkisijalla. Kimppahommissa molemmat puolisot ovat sitä toisen luvalla.

    pari kysymystä pareille, jotka harrastavat parinvaihtoa yms.

    - miten vältätte mustasukkaisuuden?
    - onko jokin kirjoittamaton sääntö, että pariskunnan mies ei ala lähestymään toisen pariskunnan naista noiden yhteisten tilaisuuksien ulkopuolella. Herrasmiessopimus?
    - ja mitä noissa ryhmäjutuissa voisi tapahtua sellaista, että puolisot alkavat etääntymään toisistaan? Eli voiko se olla niin kivaa että sen jälkeen avioseksi ei tuntuskaan enää niin hyvältä. Tai jotain muuta syytä?
    - ja sitten viimeinen kysymys. Miten yksinäinen mies pääsis mukaan? ;)

    Äänestä

  • Onko tähän juttuun kerhokin? Mistä saa lisätietoa? Me olemme 45/43 pari.

    Äänestä

kaksi kertaa harrastettu on, emme ole erillemme ajautuneet, emmekä kimppakivojen takia ajaudukaan. 3 pyöränä oli molemmilla kerroilla (silloin) sinkkunainen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


erottaa...? kirjoitti:

Kuinkahan paljon tapahtuu sitä että ryhmäleikkien harrastamiseb saatossa "uudet" kumppanit käykin kiinnostamaan siinämäärin että touhu johtaa eroon.
Ainakin FS:n sivuilla olemme törmänneet ilmiöön että parit ovat eronneet!.
Tottakai syy voi olla muukin mutta varottava "sudenkuoppa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu