Miten on...Saabistit? Minulla on tiedossa vähän ajettu saab 9-3 5-ovinen vm 2001. Miten Saabit säilyttävät vaihtoarvonsa...vai saako niistä vaihdossa enää niin hyvin kuin ennen kun Saabit ei oo enää niin suosittuja ku takavuosina.
Tekniikka niissä pelaa ilmeisesti kohtuullisesti ja autossa tarkenee näilläkin pakkasilla.
Tekniikka niissä pelaa ilmeisesti kohtuullisesti ja autossa tarkenee näilläkin pakkasilla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Jopa niin hyvin, että kannattaa useimmissa tapauksissa ostaa uusi. Jos on tarjolla oikeasti vähän ajettu Saabi sopuhintaan, osta pois, itse en sellaista ole vielä nähnyt.
Tottakai kannattaa ostaa itsellänikin 9-3t vm01 ja pelkästään hyviä kokemuksia luotettava peli
Mitas se 9-3 2.0t vie bensaa?
Mun oma 9-3 aero -01 kuluttaa maantiellä noin 7 litraa ja ei tarvii edes ajaa rauhallisesti, kaupunki- ja taajama-ajossa pyörii siinä 10-11 litraa. Esim matkalla Hki-Iisalmi jolloin luukutin konetta kunnolla kulutus oli vaan 7,7 ja keskinopeus oli 107.
Sen kans huomasin, kun koneen lastutin niin kulutus laski.
Tuo 900i 2,0 ja olen ajanut sillä vähän eli 115 800 km ja kuluttaahan saab toki, kun tulee ajettua aina hiukan kovaa, pitäs rauhottua jo.
Mutta viime lauantaina äkkiä kyllästyin tuohon väriin ja kävin ostamassa uuden saab 9-3 2,0i tuosta sen enempiä miettimättä. Kokasin siinä kyllä yhtä bmw-merkkistä vehjettä, mutta ei tuntunut ajettavalta, joten vein hissukseen takasin liikkeeseen. Vanha on ostaessa hiukan yliarvostettu, mutta yritäppäs mennä vaihtaa sitä riisikuppiin, niin mitä lupaavat?
Itselläni ollut jo kaksi SAAB 9-3:sta ja sen kokemuksen jälkeen voin suositella autoa. Minulla ei ollut mitään "suurta" vikaa kummassakaan autossa, joten luotettavuus oli hyvä. Juuri nyt odottelen uutta SAAB 9-5:sta, koska tilantarve kasvoi.
Totuus on kuitenkin se, että saabit ja varsinkin 93:t ovat todella ylihintaisia siihen nähden mitä saat. vm 2001 on ehkä vielä jotenkin kuosissa, riippuen siitä paljonko sillä on ajettu. Pian sen jälkeen, kun 100 000 km menee rikkiä, alkavat 93:t "kurnuttamaan". En tiedä mistä ääni johtuu, mutta rumalta se kuulostaa. Maalipinta ei kestä vaan himmenee nopeasti. Autot ovat usein ulkonäöltään ikäistään vanhempia. Ja liikkeessä ne saadaan tosin näyttämään hyvältä kun käytetään värivahaa. Ystävän neuvo, Älä lankea Saab-loukkuun. Rahat menevät vain hukkaan.
Vuonna 2000 9-3 "pesi" ylivoimaisesti seuraavan joukkion:
-Alfa 156 2.5Q
-Audi A4 1.8T Quattro
-Lexus
-Bmw 320
-Mondeo ST200
Kyllä voidaan sanoa että ei sitä tosiaan saa kunnon autoa kun ostaa 9-3 saabin, tosiaan.
Kaikki noi kurnuttamiset ym. maalipinnan himmenemiset on täyttä p-puhetta, ja ulkonäkö on makuasia.
Rupes kiinnostamaan, että mikä oli tämä vertailu, jossa saappi pesi nuo eliittiautot...?
Yksilön valinta
Neljä kuusisylinteristä, kaksi nelisylinteristä. Neljä vapaastihengittävää, kaksi turboa. Neljä rivimoottoria, kaksi V-moottoria. Kolme etuvetoista, kaksi takavetoista, yksi nelivetoinen. Yksi nelivaihteinen, neljä viisivaihteista, yksi kuusivaihteinen. Hintaa silti osapuilleen sama määrä: parisataa tuhatta ja rapiat. Kaikkien autojen ei tarvitse olla samanlaisia.
Varsinkin työsuhdeautokseen moni haaveilee dynaamista, keskikokoista, massasta erottuvaa autoa. Yli 200000 markalla saisi isonkin auton, mutta kaikki eivät sellaista tarvitse. Mieluummin raha käytetään hyvään suorituskykyyn ja yksilöllisyyteen.
Tämänkertaisen vauhdikkaan autovertailun osallistujista Alfa 156 ja Ford Mondeo ST200 on varustettu 2,5-litraisella V6:lla, BMW:ssä ja Lexuksessa on kaksilitrainen kuusisylinterinen rivimoottori. Saab ja Audi puolestaan edustavat turbotekniikkaa.
Testin aikana kävi selväksi, että autot ovat myös ominaisuuksiltaan yksilöllisiä. Joku viihtyy erinomaisesti kiihkeässä rata-ajossa, toinen on parhaimmillaan pitkässä maantieajossa, kolmas taas on onnistunut kompromissi kaikenlaiseen ajoon.
Kaikkien arvosanojen yhteenlasku paljasti, että Saab selviytyi tasaisen varman suorituksensa voimin melko selväksi voittajaksi. Seuraaviksi tulivat BMW, Audi, Alfa ja Ford. Lexus jäi näistä jo selvemmin.
(Tiivistelmä Velimatti Honkasen artikkelista TM 1/2000, s. 14-31)
kiitti viesteistä...lisää saa laittaa oli kehuja tai haukkuja - mielellään tällaisia asiallisia.