Terve! Olen melko uusi tällä alalla, mutta sen verran olen kerennyt noita panoksia testaamaan, että Lapuan Standard Clubin olen itselleni parhaimmaksi todennut (siis anschutz 1451:lle).
Nyt kiinnostaisi tietää, että mitkä ovat pääsääntöisesti parhaimpia pienriistan kaatoon tarkoitettuja panoksia. CCI Velocitoria on ainakin kehuttu, ja Lapuan Hollow Pointista olen juttua kuullut. En noita oikein enempää tunne, joten voisiko joku sanoa, että millaisia pateja te käytätte tähän touhuun? Kiitos paljon!
Hyvä riistapanos piekkarille?
5
1938
Vastaukset
- anschutz
Tehokkain patruuna taitaa olla juuri tuo Velocitor. Lapua tekee tarkkaa patruunaa, mutta nämä kupari luodit mm. Winchester Hollow Point ovat mielestäni parhaita syötävän riistan metsästyksessä. Lapuaa käytän haittaeläinten ampumiseen, juuri tuota Lapua Hollow Point -patruunaa. Lapua Shoremax vaimennin ovat kanssa kiva yhdistelmä, mutta shoremaxia ei huhun mukaan enää valmisteta
- typeräää
kaikki hyvät patruunat viedään markkinoilta pois.
saa kohta ruveta ite valamaan pateja jotta saa aliäänisiä metsästys kuteja - sköggeböö
typeräää kirjoitti:
kaikki hyvät patruunat viedään markkinoilta pois.
saa kohta ruveta ite valamaan pateja jotta saa aliäänisiä metsästys kutejaeipä enää o tehty vähään aikaan ja nyt niitä myydään netissä tappohintaan :D tai siis pyynti on kova....
- Magtech
Onko kukaan koskaan kokeillut Magtechin Hyper Velocity panoksia? Ovat vähän samaa teholuokkaa kuin CCI Velocitor, mutta huomattavasti halvempia (100kpl n. 8eur, kun taas Velocitor on melkein 8eur/50kpl).
- Meinaan
Kehatko räpsiä riistalintuja pienoiskivääreillä.Eikä kyllä muutakaan.
Kun matka heittää joka kerta, niin osumat ei o siellä missä pitäisi olla. ne menee milloin ylös ja milloin alas. ja ajtelkaahan teerikukkoa, jolta kapautitte jalat poikki, parikymmentä metriä liian pitkältä matkalta. Se lähtee lentoon, ja menee pitkälle. Eikä taatusti elämässä eteenpäin.
Kyllä metsästysase pitää olla kunnon kivääri. Sillä piekkarit ovat tauluun ammunta aseita,ja parhaimmillaankin vain supi-ja minkkiloukulla lopetusaseita. Ei siitä mihinkään pääse.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3823Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3720Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha36614Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601- 41550
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3539- 40531