Hyvä riistapanos piekkarille?

eikokemusta2

Terve! Olen melko uusi tällä alalla, mutta sen verran olen kerennyt noita panoksia testaamaan, että Lapuan Standard Clubin olen itselleni parhaimmaksi todennut (siis anschutz 1451:lle).

Nyt kiinnostaisi tietää, että mitkä ovat pääsääntöisesti parhaimpia pienriistan kaatoon tarkoitettuja panoksia. CCI Velocitoria on ainakin kehuttu, ja Lapuan Hollow Pointista olen juttua kuullut. En noita oikein enempää tunne, joten voisiko joku sanoa, että millaisia pateja te käytätte tähän touhuun? Kiitos paljon!

5

1915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • anschutz

      Tehokkain patruuna taitaa olla juuri tuo Velocitor. Lapua tekee tarkkaa patruunaa, mutta nämä kupari luodit mm. Winchester Hollow Point ovat mielestäni parhaita syötävän riistan metsästyksessä. Lapuaa käytän haittaeläinten ampumiseen, juuri tuota Lapua Hollow Point -patruunaa. Lapua Shoremax vaimennin ovat kanssa kiva yhdistelmä, mutta shoremaxia ei huhun mukaan enää valmisteta

      • typeräää

        kaikki hyvät patruunat viedään markkinoilta pois.

        saa kohta ruveta ite valamaan pateja jotta saa aliäänisiä metsästys kuteja


      • sköggeböö
        typeräää kirjoitti:

        kaikki hyvät patruunat viedään markkinoilta pois.

        saa kohta ruveta ite valamaan pateja jotta saa aliäänisiä metsästys kuteja

        eipä enää o tehty vähään aikaan ja nyt niitä myydään netissä tappohintaan :D tai siis pyynti on kova....


    • Magtech

      Onko kukaan koskaan kokeillut Magtechin Hyper Velocity panoksia? Ovat vähän samaa teholuokkaa kuin CCI Velocitor, mutta huomattavasti halvempia (100kpl n. 8eur, kun taas Velocitor on melkein 8eur/50kpl).

    • Meinaan

      Kehatko räpsiä riistalintuja pienoiskivääreillä.Eikä kyllä muutakaan.

      Kun matka heittää joka kerta, niin osumat ei o siellä missä pitäisi olla. ne menee milloin ylös ja milloin alas. ja ajtelkaahan teerikukkoa, jolta kapautitte jalat poikki, parikymmentä metriä liian pitkältä matkalta. Se lähtee lentoon, ja menee pitkälle. Eikä taatusti elämässä eteenpäin.

      Kyllä metsästysase pitää olla kunnon kivääri. Sillä piekkarit ovat tauluun ammunta aseita,ja parhaimmillaankin vain supi-ja minkkiloukulla lopetusaseita. Ei siitä mihinkään pääse.

    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      87
      1969
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      82
      1780
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      51
      1410
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      48
      1375
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      146
      1338
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1262
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      125
      1134
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      25
      1043
    9. Teki mieli

      Huutaa meidän nimet tänne, niin ei jäisi epäselvyyttä. Ikävä sinua urpo.
      Ikävä
      39
      965
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      23
      953
    Aihe