Kilpailemisesta

rookie5

Muutama kyssäri:

1. Minkälainen taso kilpailuissa?
2. Jako tapahtuu ilmeisesti painoluokittain, ei väliä siis miten kauan harrastanut. Kaikki samaan luokkaan vai kuinka?
3.Kevyt kontakti, miten kevyttä taputtelua?
4.Millä tasolla olisi järkevää aloittaa kilpaileminen
5. kilpaillaanko vaan SM-tittelistä vai onko jotain pienempiä kisoja?

tossa nyt muutama alkuun. Itsestä sen verran että lajitaustaa Krav Maga 2 vuotta ja joskus nuorempana jotain muita. ihan peruskurssi menossa nyt potkunyrkkeilyssä.

3

936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AndyS

      1. Minkälainen taso kilpailuissa?

      Huipputaso on Suomessakin ihan hyvä, joskin kärki on kapea. Mutta ei kukaan ole kovin kummoinen ensimmäistä matsiaan ottaessaan. Kannattaa käydä katsomassa.


      2. Jako tapahtuu ilmeisesti painoluokittain, ei väliä siis miten kauan harrastanut. Kaikki samaan luokkaan vai kuinka?

      Kyllä. Salikisoissa vastustajat kuitenkin usein sovitaan niin, että ensimmäistä matsiaan ottavalle ei tule suomenmestaria vastaan. Siis yleensä, on näinkin käynyt.

      3.Kevyt kontakti, miten kevyttä taputtelua?

      Tämä riippuu täysin tuomarilinjasta. Jotkut antavat lyödä täysillä niin kauan, kun molemmat ovat suht tasavertaisia ja jotkut taas puuttuvat hyvinkin herkästi kontaktiin.

      4.Millä tasolla olisi järkevää aloittaa kilpaileminen

      Salikisoista. Mieluiten Light-otteluista. Pääsee tutustumaan meininkiin ilman, että on vaarassa tulla tyrmätyksi.

      5. kilpaillaanko vaan SM-tittelistä vai onko jotain pienempiä kisoja?

      Pienimmät kisat on salikisoja, jotka on jonkun seuran salilla. Yleisönä on lähinnä ottelijoiden kavereita yms. Sitten on isompia otteluiltoja, joihin myydään iskumapaikkoja ja jotka pidetään yleensä jossain urheilutaloilla. Joskus näissä voi olla ammattilaisotteluita. SM-kisat on huhtikuussa kauden päätteeksi. Lopuksi on vielä isoja ammattilaisiltoja, kuten Fight Festival, joissa on usein myös vapaaotteluja ja ulkomaisia vastustajia ottelijoilla.

      • rookie5

        tattista pätevistä vastauksista


      • lisää
        rookie5 kirjoitti:

        tattista pätevistä vastauksista

        Vielä se tärkein, eli harjoittelu. SM-tasolla pitäisi vetää 8-12 harjoitusta/viikko. Harjoitus sisältää lajia, lenkkejä, voimaa sekä venyttelyä jne. SM-tasolle pääsee n.5-6 -vuodessa jos lahjoja ja tarmoa riittää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2514
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2296
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      57
      2294
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      16
      1979
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1749
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1469
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1368
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      14
      1244
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1093
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      937
    Aihe