Siis mulla se cipralex vasta alkanut viikon ottanut jolloin olotila yhtä lähes helvettiä kohtauksia tulee ja menee 2-3 päivässä. Tänään kävin lääkärissä joka tuomitsi täysin että käytän kohtauksessa xanoria! Sitä hän ei määräisi kenellekään kun koukuttaa nopeasti. Tyrmäsi myös täysin että cipralex pahentaisi aluksi kohtauksia vaan sanoi että pitäisi kyllä heti auttaa. Syyllisti minut täysin. Siinä meinasi itku tulla kun minulla pieniä lapsia ja jotenkin pitäisi jaksaa ja kohtaus saa minut täysin toimintakyvyttömäksi. Itse luin ja täälläkin moni kirjoittanut että aluksi kohtaukset voivat yleistyä. Siis olénko jotenkin kummajainen?
apua jälleen
kaivataan
6522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla kesti noin neljä viikkoo ennenkuin olo alkoi vähä helpottamaan kun aloitin Cipralexin.Ja ensimmäisellä viikolla paniikit oli tosi pahat,jouduin syämään rauhoittavia,ne jarrutti kohtauksia.Mun lääkäri sanoi,että ekaks voi tulla paljon huonompi olo ennenkuin cipralex alkaa tehoo.
Voimia sulle,kyllä se olo tulee paremmaksi.
Kyllä nimenomaan olo on pahempi kuurin alussa.Jos vaan noi olot kestät ni hyvä,koska sit alkaa helpottaa ku elimistö tottuu aineeseen!!
Itelläni kesti n.2 viikkoa jonka jälkeen helpotti.
Söin vuoden verran cipralexia,ja ainoastaan kerran jouduin turvautumaan rauhoittavaan! (Stesolid)
Tosi hyvä lääke oli kyl mun mielestä,toki on kyl yksilöllistä kelle käy ja kelle ei!!
Ainut haitta puoli on,et se pistää väsyttää.Mullakin kaks pientä lasta ja oli kyl välillä mahotonta hoidella niit puolitokkurassa.
Ja siis se väsymys kesti sen vuoden mitä niit söin!!!!!!
Sen takia lääkkeen lopetinkin.Nii ja lihoin lääkkeen käytön aikana 10kg,ku ei jaksanu liikkua!!!!
Stesolid mun nielestä hyvä rauhottava,oon sitä nyt sillon tällön ottanu ku on tuntunu siltä.
Ei pahemmin sivuvaikutuksia,ja pystyy ihmisten ilmoillakin kulkee,etteivät luule känniläiseks!!
Sinuna vaihtaisin xanorin stesolidiin!!!!!!
oli aika erikoinen, etten sanoisi tomppeli. Ihan varmasti oireet pahenevat ensimmäisinä viikkoina ja sitten alkaa helpottaa, edellyttäen että lääke yleensä sopii.
Ja rauhoittavaa voi käyttää ohessa alkuvaiheessa ellei muuten pärjää. Ja kun lääke alkaa tehota niin sen jättää pois.
Yritä tsempata, kohta jo helpottaa!
yritin kertoa lukeneeni niin itsekin mutta ei ottanut kuuleviin korviinsa vaan tuomitsi minut täysin ja puhui päälle kun yritin kurjaa oloani valittaa. tekisi mieli tehdä valitus oli vielä ykstyislääkäri ja yleislääketieteen erikoislääkäri. Otin nämä cipralex- oireetkin vain puheeksi vahvistaakseni muita tietoja tältä palstalta saatuja ja Pharmacasta. Olin muissa vaivoissa vastaanotolla ja sivumennen mainitsin. Tämä tomppeli lääkärin vastaanotolla olin kerran univaikeuksien vuoksi jolloin hän mainitsi että minun pitää alkaa joogata. Sinänsä hieno harrastus mutta kun nämä pienet lapset vievät aika tavalla aikaa eikä juuri omille harrastuksille mitä nyt perheen kanssa puuhataan ole oikein aikaakaan. Minäkin olen muuten koko ajan ihan väsynyt ennen menin 23 jälkeen nukkumaan ja nyt jo 21 jälkeen kun muksut pedissä alkaa oma unikin tulla silmään. Kiitos teille olette mahtavia!
hei! mulla taas ollut xanor 0,25 3-4 kertaa pv.noin 3 vuotta...minulla auttanut hyvin..Mulle määrännyt psykiatrian erikoislääkäri..ja hänen hoidossaan myös aion aikanaan vähentää sen...
Outo tohtori,ei tuon tyyppiset lääkkeet heti helpota,oireet voivat ensimmäisinä lääkepäivinä pahentua,näin ainakin minun kohdallani kävi.
Mulla alkoi Citalopram kunnolla vaikuttamaan noin neljän viikon kuluttua aloituksesta,annos 20 mg/vrk.
Nyt vaan ajatukset pois kohtauksista,sivuvaikutukset kyllä häviävät,voimia sulle.