Verenpaine

Verenpaine se nousee, kun syö liikaa: aineenvaihdunta ei toimi kunnolla.
Vain nälän tunne voi ilmoittaa, että nyt tarttee syödä. Kaikki muu syöminen on rasvan varastoimista,
73142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Jos on jo verenpainetta, täytyy lenkkeillä nälässä koko kesä ja juoda nestettä kun janottaa.

Äänestä
  • totuttelu vaatii itsekuria.

    Äänestä

  • tunteeseen kirjoitti:

    totuttelu vaatii itsekuria.

    liika suola pois ja lääkitys kohalleen,siinä se salaisuus.

    Äänestä

  • paineinen kirjoitti:

    liika suola pois ja lääkitys kohalleen,siinä se salaisuus.

    .....luettuna nostaa mutta itse kirjotettuna laskee...omahoitoo

    Äänestä

jos on kohonnut verenpaine. Ja ennen sitä kannattaa seurata omalla kunnollisellä verenpainen mittarilla puolisenvuotta ja lenkille vaan ja muutakin liikuntaa sopivasti.
Minulta laski paine huomattavasti lenkkeillessä melkein päivittäin.
Minun suvussa on verenpainen tautia. Äitini meni tajuttaomaksi aikanaan kun söi päänsärkytabletteja hoitamattomaan verenpaineeseen ja sydänlihas paisui ja niin tuli vahvat sydänlääkkeet kuvioihin.
Minä jouduin lisäämään lääkitystä ja nyt liikunnalla ja terveellisellä ruualla pidän paineen aisoissa. 140/80. jos paineet nousisi tästä liikkumisestakin huolimatta.hakeudun mitä pikimmin tääsen lääkäriin.
Eräs ystäväni oli ohitusleikkauksessa juuri. Hänelle olin joskus 20v sitten määrätty lääkitys korkeaan verenpaineeseen ja kun potilas ehdotti että jopa jättäisin lääkkeet pois,syötyään niitä muutaman vuoden, niin lääkäri oli sanonut että voittehan jättää jos haluatte. Ystäväll'ni oli pitkään vuosia paineet 215/ 111 ja joskus sen alle pikkuisen ja näin kävi että sydän oli heikossa kunnossa viimein ja ohitusleikkauksen paikka, verisuonitukoksia muutama.

minä ainakin syön mielummin lääkkeitä kun sairastun pahasti.
Verenpaine tauti on salakavala kun sitä ei rahdo itse tunnistaa muuta kuihn mittaamalla. Minulla päänsärky oli myös merkkinä siitä.

Äänestä
  • jos on kohonut verenpaine ja lääkärinsuosituksen mukaan itseseurantaa jos painen ei vielä ole hälyyttävän korkealla.

    Äänestä

yksinkertaista.
Meitä korkeaa verenpainetta sairastavia ei olis sitten ollenkaan.
Minä otan joka aamu seitsemän pilleriä, kaikki verenpainelääkkeitä ja näillä on sairauteni saatu kuriin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuriin. kirjoitti:

Verenpaine se nousee, kun syö liikaa: aineenvaihdunta ei toimi kunnolla.
Vain nälän tunne voi ilmoittaa, että nyt tarttee syödä. Kaikki muu syöminen on rasvan varastoimista,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu