On tosi tympeetä tulla pitkän päivän jälkeen kotiin ja ensimmäiseksi kuulen kun naapurirapun koirat haukkuu kilpaa... Ettekö yhtään ajattele naapureitanne??? Ette näköjään.. Oon monet kerrat joutunu lähtee ulos ku on alkanu niin ottaan päästä se räksytys!!! Eipysty keskittyyn mihinkään kun koko ajan haukuntaa.. Pitäkää ne piskinne hiljasina tai teen valituksen- KOIRAT EI OO TARKOTETTU KERROSTALOON varsinkin jos omistajt ei pysty pitään niitä hiljaa!!!!!
Koivuhaan kerrostalojen koiranomistajat
kyllästynyt
131377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jos sua todella ottaa päähän voisit kyllä henkilökohtaisesti mennä naapurin oven taakse soittaa kelloa ja asiallisesti jutella asiasta! Vai onko sinulla vaikeeta "kohdata" ihmisiä??? Aika raukkamaista uhkailla internetin kautta! Ja ihan vaan SINUN tiedoksi koivuhaka on aika iso paikka missä on paljon taloja ja melkein jokaisessa talossa on koiria! elikkä mistä talosta/asunnosta olis kyse!
Prinssinnakki, sisään nitro, tiputat postiluukusta.
Se on tosi hyvä kun uhkailet täällä! Jos tämmöstä tapahtuu niin kyllä sinut kiinni saa! Kaikki tiedot sinusta on ylhäällä! Ja täytyy kyllä sanoa että olet aikamoinen vellihousu kun uhkailet tätä kautta! mene soittamaan ovikelloa senkin pupupöksy!
Pullamössövalittajia ei ole tarkoitettu kerrostaloihin.
ONHAN SE NIIN,ETTÄ HAUKKUVAT KOIRAT EI SAA OLLA KERROSTALOSSA.OMISTAJAN VASTUULLA TOMMOINEN, JOS KOIRAT HÄIRITSEE,JOKAISELLA PITÄÄ OLLA OIKEUS RAUHALLISEEN KOTONA OLOON,JOS PITÄÄ VIELLÄ VUOKRAN MAKSAA,MÖLYSTÄ EI OO KIVAA.
Kuten sanoit JOKAISELLA pitää olla oikeus elämään. Varmaan se naapurikin maksaa vuokran. Ettet nyt vain liioittelisi, koska jos ongelma olisi todellinen niin varmaan se häiritsisi muitakin talossa asuvia.
Häiritsee!
Onhan tuo aika karseeta kuunneltavaa, kun mamin pikku pörriäinen ulvoo ja haukkuu aina isäntäväen poissaollessa. Ei kai tuo nyt ihan mahdoton homma ole koiraa opettaa yksin pärjäämään kotona.
Toi on kyllä huippu, että vuokranmaksajalla on oikeus muka koko korttelia terrorisoida kotieläimellään.
Jos töistä tullessanne koiranne ulvonta kuuluu jo parkkipaikalle, niin todennäköisesti se huutaa silloin koko ajan poissaollessannekin.
Mihin aikaan taloissanne alkaa hiljaisuus? Siitähän on ihan selvät säännöt ja säännön rikkomisesta voi ilmoittaa isännöitsijälle. Päiväsaikaan ei taida olla muuta tehtävissä kuin jutella omistajille. Lapsetkinhan saavat karjua ja tapella asunnoissa kuinka vaan, eikä sille mitään mahda. Kasvattamisella olisi siis tilausta muidenkin kuin koiranomistajien kohdalla.
Ei todellakaan tarkoita, että jos hiljaisuus alkaa klo 23, niin koirat saavat huutaa räksyttää päivät läpeensä?!!! Ei todellakaan! Ainakaan missään muualla ei saa, vaan varoitus ja häätö jos rakit ei ole hiljaa päivisin!! Eihän tuo nyt ole normaalia, jos huutavat hulluna! ja miksi ovat päivät ja illat yksin? Eikö omistaja voi myydä pois jos ei kiinnostaa koirien kanssa olla? Vastuutonta..
Kannattaa perehtyä sääntöihin ja lakipykäliin niin ei tule ongelmia. Tässä ketjussa melkein jokainen koiranomistaja yrittää puolustaa aiheuttamaansa meteliä todella huonoilla vedätyksillä.
Kotirauha on sana ja sen tarkoituksen voi jokainen käydä lukemassa lakisivuilta.
On paljon ihmisiä, jotka eivät ymmärrä ollenkaan mitä sana k o t i r a u h a tarkoittaa!
on joo. Kotirauhan piiriin kuuluu myös parveke tai piha . ja se myös rikkoo kotirauhaa jos jatkuvasti ahdistaa mennä ulos ja pelätä tuleeko väkisin joku puhumaan.
rauhassa ei saa olla edes kotonaan perhana.
jos haluaa Pihalla olla rauhassa naapurit tervehtii tai huutelee.
no eikai vastata tarvitse, mutta ärsyttää silti.
antakaa ihmisten olla rauhassa.