405 -88 1.6 peruskone Käytin katsastuksssa ja ei menyt läpi kun katsastusmies sanoi että kaasuttimessa vuot0. Tulee polttoaineen tuoksu. Palovaara.
Aion viikonloppuna paneutua asiaan. Onko tämä jokin tyypillinen vika ja mistä aloittaisin tutkimisen.
Tarvitseeko jotain tiivisteitä. Löytyykö
netistä jotain apua räjähdyskuvia tms.
Onko jotain kikka kolmosta jolla saisi katsastuksen läpi.
Kiitos Teille jo etukäteen.
Aion viikonloppuna paneutua asiaan. Onko tämä jokin tyypillinen vika ja mistä aloittaisin tutkimisen.
Tarvitseeko jotain tiivisteitä. Löytyykö
netistä jotain apua räjähdyskuvia tms.
Onko jotain kikka kolmosta jolla saisi katsastuksen läpi.
Kiitos Teille jo etukäteen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
vartta pitkin se löpö todennäköisesti vuotaa siihen imusarjan päälle. Läppäakseli siis sorvaa pyöriessään sitä läpivientiä, jota pitkin se kulkee kaasarin rungon läpi (vrt. esim. venttiili ja vettiilin ohjuri). Sullakin se kaasuläpän akseli on liikkunut edestakaisin kohta 20 vuotta -> varmaan alkaa olemaan melkoisen väljä -> löpö pääsee välistä ulos. On tyyppivika.
Tuon läpiviennin voi tiivistää holkittamalla. O-rengas ei käy, sillä se ei päästä läppäakselia taas pyörimään kevyesti. Ongelmana löytää kaveri joka tuon osaa tehdä kohtuuhintaan. Vaihtoehtona tomivan käytetyn kaasarin hankkiminen (ks. eri Pösö-foorumeiden myyntipalstat, hintaluokka 50e)
Ed. mainittu siis 1. vaihtoehto. 2. vaihtoehto on sitten helpompi: kaasari tulvii -> koho ja neulaventtiili vaihtoon. 2.vaihtoehto oireilee huonona käynnistymisenä kone lämpöisenä sekä kasvaneena bensan kulutuksena.
3. vaihtoehto on sitten vuotavat bensaletkut. Tässä vaihtoehot joita pohtia. 1. on todennäköisin; lähes 100% varma.
Tässä kaasarin räjäytyskuva, jos se nyt jotain auttaa..
http://www.gowerlee.dircon.co.uk/Z1type.html
Koho on siis osa nro. 19 ja neulaventtiili osa nro. 20.
Niin ja voihan se tietenkin vuotaa kaasarin ja imusarjan välisestä tiivisteestä: kokeile onko kaasarin pultit (4kpl) löysällä, tai sitten sen kaasarin kannen ja kaasarin rungon välistä (kuvassa osa nro. 6 on kyseinen tiiviste).