VP2002 :n makeavesipumppu

Volvo Penta 2002:n makeavesipumppu tihkuttaa (ilmeisesti) stefasta nestettä. Korjaussarja maksaa liki VP:llä 900€, ja vaihto on kuulemma "hyvin vaikea homma".

Olisiko tiedossa mitään muuta tapaa korjata asia?
72525
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Yleensä kiertovesipumput on siten prässätty kasaan, että tiivisteiden ja laakereiden vaihto ei onnistu. Varaosahinnoittelu on usein tarkoituksellista politiikkaa.. Halutaan vanhat "romut" pois kentältä ja uutta konetta tilalle. Yksi keino on kuitenkin olemassa. Etsi autotarvikepuolelta sopiva´n kokoinen vesipumppu ja asenna se paikoilleen. Voi olla, että joudut tekemään putki ym. liitoksia, mutta säästät monta sataa.

Äänestä
  • jotain rakentaakin. Ilmeisesti tuon pumpun kyllä kuitenkin saa hajalle, kun siihen on tuo sarja olemassa. Ongelma on vain se, että tuota viallista stefa-tiivistettä ei myydä erillään.

    Äänestä

Ota se pumppu pois ja pura osiksi. Laakerit ja stefat mukaan ja kunnolliseen laakerikauppaan. Varmasti löytyy samanlaiset osat eikä maksa montaa euroa.

Äänestä

Itsehän en moottoreista ymmärrä mitään, mutta kun katsoo VP 2003:n varaosaluetteloa (jossa on myös räjäytyskuvat) niin ainakin minulle tulee käsitys, että tuo makeavesipumppu olisi aukaistavissa, koska siihen on tarjolla varaosiakin. Varaosaluettelo löytyy osoitteesta http://motoren.ath.cx/ -> Volvo-Penta -> Parts catalog. Sivulla 28 näyttisi olevan makeavesipumpun räjäytyskuva.

Itselläni on VP 2003T:n kanssa sama vika, eli pumppu tiputtaa.

Äänestä
  • Tämä oli todella hieno linkkivinkki! Nyt vaan surettaa niiden harrastajien puolesta, jotka olisivat tuommoisista kirjoista valmiita vaikka jotain maksamaankin. Kiitos!

    Äänestä

  • Vm -89 kirjoitti:

    Tämä oli todella hieno linkkivinkki! Nyt vaan surettaa niiden harrastajien puolesta, jotka olisivat tuommoisista kirjoista valmiita vaikka jotain maksamaankin. Kiitos!

    Omassa purkkarissa on VP 2002:n kone ja olen tiivisteitä yms. hakenut Turussa US-Partsilta (liike myös Helsingissä). Myy Volvon varaosia halvemmalla kuin Volvon omat edustajat, sortimentti kaiketi rajallisempi. Tilaamalla luulisi saavan silti edullisemmin kuin Volvolta.

    Kotisivuilta www.usparts.fi löytyy veneosiosta linkki http://www.orbitrademarine.com/ eli firma, joka valmistaa Volvon varaosia. Sivuilta löytyy kätevästi katalogit, joissa on suoraan varaosanumerotkin verrattuna Volvon numerointiin.

    Äänestä

Esim laturi....
http://www.alternatorparts.com/marine_alternators.htm
maksaa tollarimaassa $181.99 ja Suomessa 670$
Ota varaosanumero ylös ja googlella etsit osat,hajoituskuvat ja tilaa tollarimaasta.Säästät rahhoo...
Säästeliäs VP:n käyttäjä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuosimalli -89 kirjoitti:

Volvo Penta 2002:n makeavesipumppu tihkuttaa (ilmeisesti) stefasta nestettä. Korjaussarja maksaa liki VP:llä 900€, ja vaihto on kuulemma "hyvin vaikea homma".

Olisiko tiedossa mitään muuta tapaa korjata asia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu