Apuja tuliliskojen kanssa

mitä teen?

Sain tänään 5 tuliliskoa koska omistaja ei jaksanut niitä enää pitää ja olivat lasimaljassa (törkeää). Haluan liskoille parhaat mahdolliset oltavat. Minulla 200 l akvaario tyhjillään ja ajttelin ne siihen laittaa. Vedestä sen verran, että olen kuullut et pitäis kypsyttää.Miten voin tehdä.Ph?Liskot nyt kaverini kala akvassa (ei kaloja) jossa kalojen entinen vesi. Ei varmaan hyvä, mutta pakkohan ne oli johonkin laittaa. Jos joku vois vääntää mulle rautalangasta, että miten hoidan kypsytyksen ja mitä aineita tarvitsee ostaa.

5

587

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitaja

      Tulareitten vettä ei muutenkaan tarvitse kypsytellä, kaloille kyllä. Eikä mitään litkuja, vettä noin 15-20 senttiä, sorat pengerrät tai korkinpaloista tms. kuiva-alue/alueet, koska eivät ui koko aikaan. Sitten vaan tularit sinne, kasveja jos laitat niin lannoitetta niille, muistathan että vesi alle 20 asteista.

      • ALKUPER.

        PALJON


      • hoitaja
        ALKUPER. kirjoitti:

        PALJON

        Onnea tulareitten kanssa, on ne niin suloisia otuksia.


    • waterwoman

      Hei
      Meillä on ollut noita mukavia olioita ja ne oli pienessä akvaariossa.Vettä oli sen verran että pääsivät kunnolla uuimaan ja kiviä,kasveja että osa ajasta loikoilivat niillä.
      MUTTA
      muistathan peittää akvaarion vaikka lasilevyillä,sillä ne kiipeilevät lasia pitkin ylös,ylös ja siitä reunalle.

      • Joku

        Mikä pitäs olla tuliliskojen akvan ph?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      908
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      703
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe