Joskus olisi hyvä olla täysin tietämätön autonsa laadusta.
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
Tarkista tuolta KIA-mallisi ruostumisherkkyys, jos uskallat. Etenkin Sorrenton omistajia on varoitettu... ;)
http://www.vibilagare.se/rostregistret.asp
Tarkista tuolta KIA-mallisi ruostumisherkkyys, jos uskallat. Etenkin Sorrenton omistajia on varoitettu... ;)
Vastaukset 29
Vanhimmat
Monesti on tuotakin raporttia käsitelty jo aiemmin, mutta näköjään mukana on nyt uudempiakin malleja.
Erona Ruotsiin on ainakin se, että Suomessa kaikki Kiat ruostesuojataan maahantuonnin yhteydessä.
Sportage oli näköjään ilman lisäsuojaustakin menestynyt paremmin kuin Toyota RAV4 tai Honda CR-V.
Sehän ruostuu melkein yhtä hyvin kuin Mersu.
Ei vaan, ei kai kellekään voi olla uutinen se että autot ruostuvat!!!
Näkyy vaan nuo korealaiset vastustavan ruostumista paremmin kuin moni kilpailijansa. Varoitus heille!
enempää. Olihan tuo Sorrentokin sentään pisteen saanut.
Siitä päätellen, että teit saman kirjoitusvirheen kuin aloitusviestissä.
Auton nimi on Sorento, yhdellä R:llä.
Tuossa tutkimuksessa on Sorento kirjoitettu Sorrento, johtuiskohan tuo siitä?
Korjattakoon nyt tässäkin se yleinen väärinkäsitys, että Kia tai Hyundai olisivat halpamerkkejä.
Edullinen hinta johtuu valmistajan strategiasta.
Varsinaisia halpamerkkejä lienevät ainoastaan Dacia ja Chevrolet.
joita olen kuullut. Se ei ole siis halpa vaan edullinen!
Ei Kia ole halpa eikä edullinen verrattuna vastaaviin muihin merkkeihin kun ottaa varustelutason huomioon.
On se niin pirun hyvä.
Kian "hinnat alkaen" on niin köyhillä varusteilla ettei sellasia juurikaan muilla edes ole, heti kun aletaan viemään varustelu edes keskitasolle hinta ei olekkaan enää kilpailukykyinen.
Jotkut eivät tarvi mitään hilavitkuttimia ja siksi ostavat normaalin käyttöesineen,missä oleellinen varustelu on mukana.
Puutteet unohtaa ajaessa V6 automaatilla.
Pitääpä laittaa magnetismies maanpinnalle: Kia Magnetis on kyllä V6 moottorilla varustettu mutta täma KIan V6 moottori häviää tehoiltaan ja suorituskyvyltään kepeesti kaikille muille markkinoilla oleville V6 moottoreille mennen tullen eikä itseasiassa pärjää edes saman kokoluokan neloskoneelle.
Jos ei välitä siitä onko autossa pätkääkään varustelua niin sitten voi ostaa Kian muistaen kalliit huollot kaupan päälle, tosin samalla rahalla saa paremminkin varustellun, meitä vaan tuntuu olevan joka lähtöön.
Tuossa magentismiehen tapauksessa kysymys lienee Magentiksen vanhasta korimallista jossa oli 2,5v6 moottori, auto maksoi viime vuonna alkaen 24,900e, se on ihan sama oliko auton V6 moottori huonompi yms kuin kilpailijoiden kun samalla hinnalla sai kilpailijoilta 1,6l koneen....itse tosiaan ostin tommosen kun vaihtoehtoina oli 1,6 octavia, 1,8 primera, 1,6 avensis...ja niihin verrattuna tommonen tehoton v-moottorikin oli aika tykki, eikä 8,5s O-100 nyt ihan mahdottoman huono suorituskyky ole....hyvin tyytyväinen autoon olen ollut, vaikka jotain hilavitkuttimia puuttuukin...
Kiaa vastaavan V6 automaatin hinta. Sebring on tietysti, mutta entäs muita?
"Jos ei välitä siitä onko autossa pätkääkään varustelua niin sitten voi ostaa Kian muistaen kalliit huollot kaupan päälle, tosin samalla rahalla saa paremminkin varustellun"
Ostin taannoin Kia Sportage 2.0EX:n. En huomaa ainuttakaan varustetta joka tästä autosta puuttuisi kilpailijoihin verrattuna. Hinta jäi silti monta tuhatta euroa kilpailijoita alemmaksi (sittemmin tosin EX-version hintaa on nostettu tuhannella eurolla). Huollot voin teettää kohtuullisempaan hintaan Hyundain puolella menettämättä takuuta.
Tokihan Sportagesta olisi löytynyt riisutumpi LX-malli, mutta eihän siinä mitään pahaa ole, että on valinnanvaraa varustetasossa.
Mitenkähän Sinä tuonkin sait noin väännettyä.
Huomatkaa nyt hyvät ihmiset, mikä ero on käsitteillä halpamerkki ja halpa merkki.
PS Kun Kiaan tutustuu tarkemmin, alkaa hahmottua se tosiseikka, että eihän sen edes tarvitse maksaa vähemmän!
Perinteisen kokoisen perheauton Cerato 1.6:n hinnalla saa vaikkapa 1.4-Cordoban tai Fabian...
Taksiluokan mukavan ja hiljaisen Magentis 2.0:n hinnalla saa perinteisen kokoisen perheauton, esimerkiksi Corollan tai Focuksen 1.6-litraisella koneella...
eli siis halpamerkki ja halpa merkki. Ceratoon ja Sportageen olen tutustunut ja täysiä harakirituotteitta ne ovat. Halvalla tehdään ja halvalla myydään. Ladan kanssa huonoimpia ja halvimpia autoja mitä Suomessa myydään.
Ajanut Kia -merkkisillä autoilla? 10 000, 100 000 vai peräti enemmän. Vai onko vuodatuksesi vain pelkoa uusista tuulista. Paljonko on kokemusta Ladoista, 100 000 vai enemmän. Minulla on ja eivät häviä eräille saksalaisille tuotteille vähääkään.
...niitä perusteluja. Minua kiinnostaisi eritoten Sportagen osalta, kun sellaisen omistan ja sitä olen kilpaileviin tuotteisiin melko perusteellisesti verrannut.
No kerroppa Arnie mitä parempaa siinä Sportagessa sitten on kun kehuit perusteellisesti verranneen.
Ymmärtääkseni vertailukohteina olisi ainakin seuraavat autot:
Hyundai Tucson
Honda CRV/HRV
Subaru Forrester
Land Rover Freelander
Kerroppa Arnie vaikka mitä parempaa Sportagessa on verrattuna noihin edellä mainittuihin, niin minä kerron sen jälkeen TASAPUOLISUUDEN vuoksi MITÄ PAREMPAA edellä mainutuissa on.
Tässä muutamia, mitä tulee äkkiä mieleen. Tämä vertailu on yksisuuntainen, eli kirjaan tähän vain Sportagen parempia puolia. Argumentteja löytyy tietenkin myös toisin päin, mutta kilpailukykyinen tuote Sportage ehdottomasti on myös ominaisuuksiltaan.
Verrattuna Freelanderiin, Hondiin ja Foresteriin: Sportagessa on parempi ja näppärämpi tilojen muunneltavuus. Takaistuimet saa sileäksi hetkessä nostelematta erikseen istuinosia, näin muodostuva tavaratila on tasainen. Lisäksi apukusin penkin saa kumolleen ja takaikkunan pystyy avaamaan erikseen.
Verrattuna Foresteriin: huomattavasti näyttävämpi muotoilu ja nuorekkaampi olemus. Etenkin Foresterin uuden mallin muotoilu meni vain huonompaan suuntaan minusta. Edes Foresterin avut nelivetotekniikan puolella eivät nostaneet sitä kunnolla Sportagen kilpailijaksi.
Verrattuna Freelanderiin ja Hondiin: parempi nelivetojärjestelmä, joka on varustettu lukitustilalla. Tämä vastaa keskitasauspyörästön lukkoa alle 30 km/h nopeuksissa. Verrokeissa ei ole lukkoa. Näppärämpi tavaratilan luukku, koska aukeaa ylös (toisin kuin verrokeissa, väärälle puolelle sivulle) eikä luukussa ole raskasta varapyörää. Yksilöllisempi kuin CR-V, joka on erittäin yleinen auto. HR-V on pienemmässä kokoluokassa ja siinä on matalampi maavara.
Verrattuna Hyundai Tucsoniin: autojen tekniikka on lähes 1:1 sama, Sportagehan on Tucson eri kuorissa. Muotoilu on Sportagessa niin sisältä kuin ulkoa onnistuneempi ja laatuvaikutelma etenkin sisällä parempi. ESP Sportagessa vakiona. Tästä olen kirjoittanut laajemmankin vertailun, jonka voin kaivaa esiin, jos niin haluat.
Verrattuna kaikkiin edellisiin: pidempi takuuaika, joka ei silti velvoita käyttämään Deltan kalliita huoltopalveluita.
Siinä jotain ensi alkuun. Nimimerkkisi perusteella sinulla on ollut Kia. Mikä malli ja miksi luovuit siitä?
Kaikkiin verrokkeihin verrattuna: Sportaget lisäruostesuojataan maahantuonnin yhteydessä. Ilman lisäsuojaustakin Sportagen korroosionkesto on yllä linkitetyn ruotsalaistutkimuksen mukaan parempi kuin Tucsonissa ja CR-V:ssä, ja samalla tasolla kuin Freelanderissa. Massaus myös hiljentää autoa entisestään. Hiljaisuudesta on tullut kehuja myös lehdistön testeissä.
Freelanderiin verrattuna: mitä todennäköisimmin parempi luotettavuus.
Autolehtien vertailutesteissä Kia on pärjännyt ihan mainiosti! Tutustu.
JOO PITÄÄ OLLA SAMAA MIELTÄ KANSSASI SIITÄ, ETTÄ MAGENTIS ON ERITTÄIN HYVÄ AUTO!!!
TM:N TESTI OSOITTI SEN PYSTYVÄN KISAAMAAN NIIN OMINAISUUKSISSAAN,KUIN VARUSTELUTASOLLAAN ERITTÄIN KALLIIDEN,KUTEN MERSUN,BEMARIN JA AUDINKIN KANSSA. TOSIN MUISTUTTAAKIN TIETYISTÄ KULMISTA KATSOTTUNA NÄITÄ KYSEISIÄ AUTOJA MELKOISESTI... ELIKKÄ HYVIN ON KOPIOITU. EI AINAKAAN MEILLÄ OLE MOITTEEN SIJAA LÖYTYNYT VUODEN IKÄISESTÄ MAGENTIKSESTA, JOLLA AJETTU NYT N. 25000.
Jepjep
Kävin vertaamassa paria merkkiä. Toyota Corolla Verso (2004) sai arvon 2 eli yllättävän ruosteherkkä. KIA Cerato (2004 - ei siis vielä Suomeen tuotu malli) oli keskitasoa saaden arvon 3.
Varmaan jokin auto on saanut arvon 5 mutta jokin myös arvon 1.
MITES SIIHEN SUHTAUDUT?
JAGUARISSA,TOYOTASSA JA KIASSA 2V.
TOSIN AIVAN ERI HINTALUOKASSA OVAT MIELESTÄNI.
RELLUSSA YLI 5V.
VOLVOSSA JA SAABISSA 4V.
JA SILLEEN...