Jääkö menkat pois siksi, että on alipainoinen, vai siksi, että on laihtunut liian nopeasti? Mikä painoindeksin pitäisi suurinpiirtein olla, jotta menkat jäisivät pois?
Menkat poissa?
emma*
9801
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tärkeämpi kysymys on se, miksi haluat menkkasi pois? Etkö halua ikinä saada lapsia?
Niin no.. itelläni oli puoli vuotta poissa, olin laihtunut kovasti, alipainon puolelle ihan kunnolla. Mut määrättiin lihotuskuurille (mihin en tietenkään suostunut, olin/olen jo niin anorektisoitunut). Mutta mitä tapahtuikaan viime perjantaina..? menkat alko! Lihonut en ole, mutta laihtumiseni on jos ei loppunut niin ainakin hidastunut...
Niin joo ja.. ei kai oo niinkään kii painoindeksistä vaan rasvaprosentista. Normaalisti se on 20-30 ja jossain 17 paikkeilla alkaa olla niin alhanen, että häirittee hormonitoimintaa.. itelläni se on jotain 13-17... mut siis yksilöllistähän kaikki on!!
niin ja hei.. oo onnelline, jos sulla on menkat.. vaikkei nyt siltä tunnukaan, nii.. no.. tosiaan lapsen saannin kannalta melkosen tärkeetä. Lisäks jos menkat jää pois, ni luut haurastuu nopeemmin... oikeesti..
normaali on 17-25. 25 saattaa olla jo liikaa. Hei ajattelepa et sun vartalostas 30% olis rasvaa???? Se on todellakin liikaa!!! Alle 17 ku menee niin yleensä menkat loppuu.
Oukei. Mulla on tosin 16,8, mutta ehkäpä saan sen pian hieman alemmas, että sitten loppuvat. Edes vähäksi aikaa.
Miksi ihmeessä haluat menkat pois? Etkö halua koskaan saada lapsia?
Kyllä ne menkat siitä sitten takasin tulevat. Jos nyt vähän aikaa olisivat poissa.
Kyllä ne tulevat takaisin, mutta niiden poissaolo anoreksia takia voi vaarantaa jo hedelmällisyytesi, eli tulevaisuudessa saatat joutua tekemään kalliita ja vaivalloisia hedelmöityshoitoja saadaksesi lapsen. Älä pelleile tällaisella asialla.
Meinaatko, että jos ne ovat kerran/kaksi poissa, en välttämättä ikinä päädy raskaaksi. Joo just.
Kun nuorena olit niin hölmö ettet syönyt sen vertaa että olisit kehittynyt naiseksi, vaan jäit puolitiehen. Syökää nyt ihmeessä. Ei sitä painoa tarvi ihmeemmin katella enne täysi-ikäisyyttä. Ellei ole todella lihava. Eli painoindeksi ylipainon puolella.