Köyhät pistetty pakettiin ja lujasti. Takuulla eivät pääse sieltä ulos. Paksuihin kääreisiin käärittiin, niin, että ei huuto kuulu. Miten sieltä äänestätkään? jos äänestät tuota asiat menevät huonompaan suuntaan, ja jos äänestät toista, ne menevät vieläkin huonompaan suuntaa. On ollut sinipuna hallitusta, nyt on punamultaa. Kokemus on käytännössä se, että olipa noista mitkä hyvänsä vallassa, niin jokatapauksessa köyhät köyhtyvät entisestään ja rikkaitten rikastuminen senkun moninkertaistuu vuosi vuodelta.
köyhyyspaketti
hyvin on
7353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
onko sen pakko jatkua
Jos äänestät protestipuoluetta, äänesi hukkuu marginaaleihin. Jos järjestät mielenosoituksen, joudut boseen.
Kyllä keinot on finiitto.
Luultavasti suomi-köyhäläinen mieluummin kuolee apatiaan, kuin lähtee joukkovoimalla esittämään vaatimuksia. Ja kuka organisoi.
Työttömien yhdistyksetkin ovat enimmäkseen työttömien päiväkerhoja, joissa eityötön kerhotäti tai -setä yrittää järjestää ajankulua.
Nämä ainakin yrittävät. Uunituore rekisteröity yhdistys alkaa kerätä voimavaroja organisoidakseen vastavoimaa:
http://www.ihmisarvo.org/
Eivätkä ole mitään eityöttömiä kerhotätejä. Onnistuminen riippuukin sitten siitä, paljonko sitä intoa asioiden ajamiseen porukoilta löytyy.
pitäs jotain muuta mellakoit ym parrikaadweille se vois autaa
moneen muuhun, esim. bioenergiaan ja sen sellaiseen.
Köyhät ei tartte mitään lisää koska ne tulee pienellä toimeen.
Sdp, Keskusta, Kokoomus eivät ole työttömien, vammaisten tai eläkeläisten puolueita.
Krisutkin keskittyvät huorajahteihin ja pillunkuvien bongailuun...
Ketkä olisivat sitä en osaa sanoa.
Ehkäpä köyhälistön olisi vihdoin äänestettävä sen mukaan mitä puolueet ovat vaalikauden aikana tehneet eikä mitä vaalien alla luvataan.
Ainakin tämä kolmen suurimman allianssi valehtelee niin että peräpukamat kurkusta paistavat.