kannattaako laittaa 316i e36:sta?
millasia kokemuksia.
autossa on kattoluukku, alut, penkinlämmittimet, cd-soitin, vakionop. säädin jne...
hinta 7900e. onko kallis?
nii ja ajettu 230tkm
millasia kokemuksia.
autossa on kattoluukku, alut, penkinlämmittimet, cd-soitin, vakionop. säädin jne...
hinta 7900e. onko kallis?
nii ja ajettu 230tkm
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mulla on 94 vuoden vastaava, ajettu 160tkm.
Olen ollut tyytyväinen autooni. Pikkusen toisinaan kaipaisi tehoa lisää, mutta ei tuo varsinaisesti laiska ole. Ajettavuudeltaan auto on mielestäni loistava, kunhan renkaat ja paineet on kohdallaan. On noista aika tarkka, jos jokin vinossa alkaa herkästi vetelemään kuivallakin tiellä urien mukaan.
Jakopää oli ennen 9/93 hihnalla, joten se kannattaa aina huomioida. Tulee iso vahinko, jos katkeaa. (Kuten varmaan tiedät.)
Tuohon hintaa voisin ostaa, jos tiptop kunnossa.
Tuossapa pikaisesti mitä tuli mieleen.
ps. Älä laita mitään spoilereita autoosi. Muotoilu hivelee silmää ihan ilman mitään semmosiakaan.
Onko suomi-auto? Jos noin vanha hakusessa niin kannattais ehkä enemmän kattella niitä tuontiautoja. Nehän ei ole suolassa uitettuja...
Minulla ollut -94 316 ja nyt -91 320. Kuten aikaisemminkin mainittiin on aika tarkka renkaistaan ja tietysti alustan kunnosta, suuntavakavuus ja muutenkin ajettavuus kärsii huomattavasti jos kaikki ei ole kohdallaan. Eli hyviin renkaisiin kannattaa panostaa. Ei olisi nykyistä 320 samaksi autoksi tunnistanut syksyllä kun vaihdoin uudet talvirenkaat aivan valmiiden kesärenkaiden tilalle, kesärenkailla sai koko ajan olla tarkkana että pysyi omalla kaistalla, mutta talvipyörillä menee kuin juna. Molemmat toimineet erittäin hyvin, kilometreja molemmissa ollut vähemmän mutta jos ostokohdettasi on huollettu ja remontoitu asiallisesti pitäisi olla huoleton auto. Mittaristoissa ollut ongelmia e36:ssa eli kannattaa olla kilometrien kanssa tarkkana. Omaan 316:sta oli vaihdettu mittaristo mutta siitä oli asialliset merkinnät huoltokirjassa. Hyvästä harvemmin maksaa liikaa joten hinnasta paha sanoa mitään.
Mieti viel kerran. Itsellä vm-96 316i compact, sekä hyviä että huonoja kokemuksia.
Plussaa:
-hyvät kaarreajo-ominaisuudet
-pikkukoneeksi kohtuuhyvä vääntö
-melko pieni kulutus
-huippu ohjaamon ergonomia
Miinus:
-tehottomuus(kiihtyvyys) hintaan ja merkin imagoon nähden
-kehno talvilaatu ainakin Compactissa: muoviosien raivostuttava nitinä, lämmityslaitteen puhallinmoottorin ujellus, luistonestojärjestelmän temppuilu kovilla pakkasilla (milloin toimii, milloin ei), tehoton lämmityslaite, takaluukun kaasupumput eivät toimi kovilla pakkasilla
-kovat vakuutusmaksut
-herättää raivokasta kateutta kanssa-autoilijoissa (ovilla kolhiminen, kiilailu eteen jne)
Mieti siis. Jos tähtäimenä pelkästään imago ja kaarrejaettavuus, osta bemu, mutta jos haluat lisäksi tehoja ja talviominaisuuksia niin esim. Audi, Golf GTi tai Volvo S40 kaksilitraisena.
Mulla -92 316i Ei moittimista. Auto paranee huomattavasti (jos pitää urheilulisista ajo-ominaisuuksista) pienellä madalluksella, bilstein sprint alustalla ja kohtuukokosilla (ei liian isot) esim.17" 215/45 Toki isommatkin mahtuu. Ajettavuus huippuluokkaa, eikä vetele sen enempää kun vakiokumeilla. Älkääkä väittäkö muuta jos ette oo kokeillu.
Joo, sen verran ko. autosta että itselläni on tollanen 325i e36 ja vikaa on ollu ainaki ihan riittävästi, ensin hajosi hälyyttimet, sit meni ohjaustehostin, sit sähköikkunat, sit sähkökattoluukku, sit airbagin valo jäi palamaa, sit ratti alko naksumaan (ei käänny kunnolla), perässä joku paskana = kääntää perää linnkuun ja nuljuaa, Pätkii kiihdytettäessä, Oven alahelmat ruostuivat välittömästi, ja olen omistanut auton puoli vuotta, että onnea vaan !