mikäköhän tuli hyvin toimineeseen zanttuun kun,aamuisin tarttee joskus viisikin kertaa tartata. lähtee käyntiin mutta sammuu heti muilla kerroilla.pitää monsti vääntää avaimesta ennenkuin virta menee kunnolla päälle,eli valot syttyy kaikki.oiskohan virtalukko menossa,moottori 1.8 16v.
MIkä vois olla?
make
5777
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarkennatko tuota hieman, oli vähän epäselvästi kirjoitettu?
Virtalukon pohjahan noista tahtoo mennä. Oireina mm. lämppärin puhaltimen ja takalasin lämmittimen pätkimistä. Älkää pitäkö virta-avainta samassa nipussa kymmenien muiden kotiavainten yms kanssa, se rasittaa turhaan virtalukkoa!
tekee sen aina aamulla,kun yrittää lähtä töihi lähtee käyntiin sammuu samamtien,tätä jatkuu kunnes lopulta lähtee käyntiin.ei nyi ja käynnistyy lämpimänä heti.oisko ngk tulpat syynä jotka vaihdoin,on kuulemma tarkka tulpistansa.
Koita Eyquemin (tai jotain sinnepäin) yksikärkitulppia!
Yksi vaihtoehto on tietty tyhjäkäyntimoottori, mutta aika epätodennäköiseltä tuntuu noiden oireiden perusteella. Useimmiten tyhjäkäyntimoottorin jumittelu aiheuttaa tyhjäkäynnin seilaamista. Kylmänä lähtee käyntiin, mutta pitää pitää käynnissä kaasun avulla. Lämmettyään käy normaalisti.
Miksi 1- kärkikynttilöitä? Kun suositus on 2- kärki. Merkki on hyvä. Esim RFC 42 LZ 2E. Myös 3- kärki: RFC 62 LS 3X toimii hyvin. Myydään mm. Biltemassa. Myös muista merkeistä löytyy vastaavia. Vaan että sitroenistit kehuvat Eyguem:ia.
"Sitruunapatonki"- nettisivuilta löytyy ohjeet joutokäyntimoottorin putsaamiseksi. Se kannattaa itse tehdä. Uusi jk-moottori ei ole halpa.