Apua. Musta tuntuu et maha ei ole muutamaan viikkoon kasvanut juurikaan. Sf-mittakin oli siirtynyt vähän keskikäyrän alapuolelle pari vk sitten. Nyt siis rv 32 3. Onko jollain kasvu kirinyt vielä kiinni ennen viimeisiä viikkoja? Eikös nyt pitäisi olla kasvu suurimmillaan?
mahan kasvu pysähtynyt?
rv 32
2325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Älä ole huolissasi!
Ainakin minun neuvolantätini kertoi jo aikaisemmin, että mitat suurenevat ja pienenevät sen mukaan, missä asennossa vauva on! :)
Eli sinulla voi olla sellainen tilanne, että vauva oleilee jotensakin poikittain (jos mahtuu;), jolloin myös mitta on pienempi. Sf-mitta suurenee, kun vauva pojottaa vatsassa pystyasennossa..
Normaalia kuulemma on, vaikka mitta pienenisikin. Huoleen on syytä silloin, jos ei pitkään aikaan tapahdu kasvua. Silloin ilmeisesti aletaan tutkia istukan ja napanuoran toimivuutta ja sitä, saako lapsesi ravintoa.
Jos olet kovasti huolissasi, soita ihmeessä neuvolaan! Ei tarvitse omien ajatusten kanssa yksin pähkäillä!
Onnea odotukseesi! :)
Niin, se samainen neuvolantäti kertoi, että normaali sf-käyra saattaa hyvinkin olla sahalaitainen.
Halusin vain lisätä.. ;)