Neljävuotta sitten povattiin hintojen laskevan

Ostimme rivarin, vaikka vanhempamme, ystävämme ja tälläiset palstat povasivat hintojen kääntyvän laskuun saman vuoden syksyllä.
Maksoimme asunnostamme 100000e ja nyt myimme sen 190000e ja ostamme samantien uuden/isomman, ettei rahamme arvo vaan laske pankkitilillä.
Emme sijoita mihinkään osakkeisiin, sillä osakemarkkinoissa voi hävitä päivässä peräti 50%.
Haluamme isomman ja hienomman asunnon ja ostamme sen , teemme pankkilainaa kunnolla, että saamme tosi hienon asunnon. Siitä kannattaa maksaa.
8772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

mutta kai huomasit, ettet hyödy arvonnoususta. Päin vastoin: jos hinnat olisivat nyt neljän vuoden takaisella tasolla, niin tarvitsemasi väliraha vaihdossa siihen isompaan ja hienompaan olisi puolta pienempi.

Äänestä
  • eli asut vuokralla mutta haluaisit niin maan pirhanasti omaan, eikö niin?


    bitter sweet symphony

    Äänestä

  • mutta. kirjoitti:

    eli asut vuokralla mutta haluaisit niin maan pirhanasti omaan, eikö niin?


    bitter sweet symphony

    miten minä asun ja mitä haluan. Joidenkin on sitten ihan mahdoton puhua asiasta. Senhän ymmärtää, jos ei järki muuhun riitä kuin ilveilyyn. Yritä hyvä ihminen ymmärtää, ettei tämän keskustelun aihe ole, asunko minä vuokralla.

    Voin kuitenkin kertoa: en asu vuokralla.

    Äänestä

  • Mutta sille, joka jäi 4 vuotta sitten asuntojunasta vuokra-kasarmin pihalle, on siinä tilanteessa, että omaa asuntoa on turha edes haaveilla...

    Äänestä

Silloin emme valitettavasti olisi pystyneet ostamaan vielä sitä hienoa, mikä on sinällään harmi.
Se on totta että jos kykenee ostamaan heti sen hienomman, niin tietty se olisi ollut parempi juttu
Onneksi kuitenkin ostimme asunnon, sukulaisten kannasta huolimatta, sillä vuokralla emme olisi ikinä ees lähellekkään saaneet tuollaista rahaa säästettyä, mikä on jo pelkkä arvonnousu.
Puhumattakaan siitä että olemme myös omaamme lyhentäneet.

Äänestä

Hei, hauska kuulla että joku on samassa tilanteessa kuin me. Mekin olemme tienanneen melkein 1000eur/kk ylimääräistä verottomana koko asumisemme ajan. Se on meille iso raha (tosin emme ole vielä myyneet).

Olisinkin kysynyt saitteko te koskaan selville kuka itse asiassa maksoi ylimääräisen tilin teille. Olisin halunnut kiittää tätä maksajaa varallisuudestamme.

Äänestä
  • realisoituu vasta sitten kun myytte tuon kämpän. Ja lisäksi, niin kuin joku jo aikaisemmin totesi, maksaa se teidän seuraava kämppä sitten kuitenkin enemmän (jos oletetaan, että kaikki kämpät on nousseet saman verran ), joten periaatteessa ei mitään hyötyä ole päässyt tapahtumaan.

    Äänestä

  • 1000 kirjoitti:

    realisoituu vasta sitten kun myytte tuon kämpän. Ja lisäksi, niin kuin joku jo aikaisemmin totesi, maksaa se teidän seuraava kämppä sitten kuitenkin enemmän (jos oletetaan, että kaikki kämpät on nousseet saman verran ), joten periaatteessa ei mitään hyötyä ole päässyt tapahtumaan.

    Minua alkoi kummastuttamaan, jos minä maksan jollekin 1000eur/kk tiliä, joku toinen maksaa minulle 1000eur/kk joka saa joltain kolmannelta 1000eur/kk. Mistä se raha oikein tulee? Suomalaisten varallisuushan on noussut hirveästi (monella on asunto jolla on tehty tiliä).

    Ah, selvitinkin asiaa - pankista se tulee ja pankit saavat rahat kiinalaisilta (onneksi kiinalaisia on paljon - voin siis luottaa siihen että saan jatkossakin 1000eur/kk verotonta).

    Mielestäni on tosi hyvä että ihmiset saavat näin lisää varallisuutta, voi lainata paljon enemmän kun on vakuutta ja voi harrastaa vaikka satiiria.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuinkas kävikään? kirjoitti:

Ostimme rivarin, vaikka vanhempamme, ystävämme ja tälläiset palstat povasivat hintojen kääntyvän laskuun saman vuoden syksyllä.
Maksoimme asunnostamme 100000e ja nyt myimme sen 190000e ja ostamme samantien uuden/isomman, ettei rahamme arvo vaan laske pankkitilillä.
Emme sijoita mihinkään osakkeisiin, sillä osakemarkkinoissa voi hävitä päivässä peräti 50%.
Haluamme isomman ja hienomman asunnon ja ostamme sen , teemme pankkilainaa kunnolla, että saamme tosi hienon asunnon. Siitä kannattaa maksaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu