Olen alkanut ajatella että kaipaisin sellasta romanttista rakkautta. Tuntuu kuin nykyään olis vallalla tyyli että suoraan panemaan tai sit homma lopahtaa. Kuin romantiikka tarkoittaisi seksiä. Itsekin olen harrastanut sellasia suhteita, mutta alkanut ahdistua. Joskus oli helppo paeta heti seksiin. Olemalla itse aktiivinen tuli tunne vallasta. Pystyi piiloutumaan seksin taa. Harmittaa että joskus paineen ja toista miellyttääkseen ja omasta epävarmuudesta on mennyt mukaan tollaseen.
Haluaako kukaan enää vanhaa kunnon romantiikkaa missä edetään hitaasti? Vai meneekö sellanen vaan kaveruudeksi?
Haluaako kukaan enää vanhaa kunnon romantiikkaa missä edetään hitaasti? Vai meneekö sellanen vaan kaveruudeksi?
Vastaukset 6
Vanhimmat
haluaisin.....
rakkaus on aina samanlaista. Sen kohde on joku toinen itsen ulkopuolella. Rakastava haluaa jotakin hyvää kohteelleen unohtaen itsensä ja tulee onnelliseksi siitä että rakkauden kohde on onnellinen. Mun mielestäni sellainen rakkaus on aina romanttista, kaunista, toisen ihan erikoisella tavalla huomioivaa, pyyteetöntä ja anteeksiantavaa.
rakkaudessa ja sodassa kaikki on sallittua piatsi rakkaudessa sota ja sodassa rakkaus
Siinä olet oikessa että sellainen on tyyli kyllä nykyään.Mutta ,jos toista arvostaa ei tarvi vonkua seksiä ,jos toinen ei sitä halua vielä.Eikä sellainen suhde, jossa heti ei ole seksiä, muutu välttämättä kaveruudeksi .Toisaalta on sellaisiakin ,jotka eivät sellaiseen suhteeseen pysty,riippuu ihmisestä.
Suhteeseen kuuluu olennaisena osana seksi ,mutta ei pelkkä seksi tee suhdetta.Kyllä siihen kuuluu romantiikkakin,kädestä pitäminen,mukavat lempinimet toiselle, ja muut sellaiset asiat.Ja yleensä yhdessä tekeminen ja toisesta välittäminen.
kiva lemppari sun mielestä? Toivottavasti ei sentäs just toi lemppari.
Ehkä se sit pitää jatkossa alkaa vaan kylmästi pihtaamaan. ;)