Isälläni on kolme nuorempaa lasta ja uusi vaimo.Ajattelin että onko isällä mahdollisuus testamentata uusille lapsille ja vaimolle kaikki?Jäämmekö me vanhemmat lapset lehdellä soittelemaan?
Olen keskimmäinen seitsemästä sisaruksesta
tinde
4463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kirjoitapa tuonne ylös hakukenttään "lakiosa" ja klikkaa "Hae", niin eiköhän vastaus kysymykseesi selviä.
Ei kannata välittää tästä palstan "minä tiedän kaiken" tyypistä.
Tässä taas yksi hölmö besserwisseri! Annoin hyvän neuvon, mistä vastaus helposti löytyy. Olisiko minun muka tullut kahdennenkymmenennenyhdeksännen kerran rustata vastaus tähän vakiokysymykseen?! Jos, niin miksi?!
Ehkä vakiokysymysten (kuten perinnöstä luopuminen) esittäjiä tulisi enemmänkin ohjata hakemaan vastaus sivun yläosan HAE linkin avulla.
Mitä välittämiseen tulee, niin "besserwisseri" (alias "jurristi"?) olkoon välittämättä, jos hänelle on saman tekevää, kuinka oikeaa annettu tieto on. Kyllä niitä välittäjiäkin on, kuten seuraavassa:
"testamentti
Kirjoittanut: tara 24.9.2006 klo 19.18
Ollaan just avoparina ostamassa taloa avovaimon nimiin.Syynä vuosien takainen konkurssi ennen avoliittoa.Yhteisiä lapsia ei ole, mutta vaimolla alaikäinen tytär, miehellä täysikäinen omillaan jo oleva tytär myös.
Neuvoistasi yx tavallinen oli meille suuri apu miten menetellä, ja mitä riskejä on olemassa.
Suuri KIITOS Sinulle !"
Jos isäsi ei testamenttaa omaisuuttaan, eikä avioehtoa ole, niin ensiksi omaisuus puolitetaan ja leski saa omansa. Loppuun sinulla 1/7 osa oikeus (siis koko omaisuudesta 1/14 osa oikeus).
Jos omaisuus testamentataan, niin voit vaatia lakiosaasi, eli puolet muutoin perimästäsi, siis 1/14 siitä isäsi puolikkaasta omaisuudesta.