Presidentti Tarja Halonen allekirjoitti 2.6.2006 hallituksen lakiehdotuksen"Euroopan perustuslaista tehdyn sopimuksenlainsäädännön alaan kuuluvien määräysten voimaansaattamissesta"
Esityksessä perusteluineen on 310 sivua.
Sen liitteenä on EU:n perustuslakiesitys kaikkine liitteineen, pöytäkirjoineen ja julistuksineen. Sitä on 337 sivua.
Vertailun vuoksi mainittakoon, että yli 200 vuotta vanha USA:n LIITTOVALTION PERUSTUSLAKI, jota on täydennetty aikojen kuluessa 17 kertaa, mahtuu 16 sivulle.
Esityksessä perusteluineen on 310 sivua.
Sen liitteenä on EU:n perustuslakiesitys kaikkine liitteineen, pöytäkirjoineen ja julistuksineen. Sitä on 337 sivua.
Vertailun vuoksi mainittakoon, että yli 200 vuotta vanha USA:n LIITTOVALTION PERUSTUSLAKI, jota on täydennetty aikojen kuluessa 17 kertaa, mahtuu 16 sivulle.
Vastaukset 21
Vanhimmat
-Tämä selittää osaltaan sen, miksi EU:n perustuslaki hylättiin Ranskan ja Hollannin kansanäänestyksissä( ja olisi hylätty monissa muissakin maissa, jos kansa olisi saanut äänestää, ehkä Suomessakin). Se on liian yksityiskohtainen.
Vapaat kansalaiset eivät halua elää niin kuin Bryssel haluaa määrätä heidät elämään. Perustuslaki olisi kansallisten lakien yläpuolella täydentänyt sitä määräysten tulvaa, jota EU:sta on virrannut jäsenmaihin 105 000 sivua
- Eduskunta hyväksyy syksyllä hallituksen ehdotuksen. Hallituspuolueiden kansanedustajat on pantu ruotuun.
Vanhasen hallitus antoi asiasta eduskunnalle selonteon marraskuussa 2005. Sen käsittelyn päätteeksi eduskunta "pyysi", että hallitus antaa sille esityksen perustuslain hyväksymisestä.
Oppositiopuolue kokoomuksen edustajat ovat olleet yksimielisesti hallituksen kannalla huolimatta siitä, että mielipidetutkimuksen mukaan 41% kokoomuksen äänestäjistä vastustaa(ja 45 % kannattaa) ratifiointiesitystä.
Kaikkien muiden puolueiden äänestäjien selkeä enemmistö vastustaa ratifiointia, SDP 50-22%, keskusta 48-25%, vasemmistoliitto 78-22%, vihreät65-17%
-Ranskan ja Hollannin kansanäänestysten jälkeen EUROOPPA-NEUVOSTON HÄTÄKOKOUKSESSA kesäkuussa 2005 päätettiin erityisestä"tuumaustauosta". Ei tiedetty, mitä tehdä tilanteessa, jossa perustuslaki ei tulisi koskaan voimaan siinä muodossa kuin oli esitetty.
Vanhasen hallitus siteeraa hyväksymisehdotuksensa yleisperusteluissa kyseisen EUROOPPANEUVOSTO:n julkilausumaa siitä, että "pohdinta-aikana kussakin maassa käydään laaja keskustelu, johon otetaan mukaan niin kansalaiset, kansalaisyhteiskunta, työmarkkinaosapuolet, kansalliset parlamentit kuin poliittiset puolueetkin.
Tällaista "laajaa keskustelua" ei ole käyty Suomessa, mutta ei muuallakaan. EU:n perustuslaki on ollut kaikkialla poissa - ainakin kansalaisten näkökulmasta - politiikan esityslistoilta.
-Euroeliitin sisäpiireissä on kyllä käyty keskustelua perustuslaista. Liittovaltiovoimien on ollut vaikea sulattaa tappiotaan: TÄTÄ PERUSTUSLAKIA EI TULE!
On etsitty heikkoja lenkkejä niiden maiden joukosta, jotka eivät olleet hyväksyneet perustuslakia ennen Ranskan ja Hollannin kansanäänestyksiä. Perustuslaki piti hyväksyä kaikissa maissa, ja yksikin EI riitti.
LÖYTYI SUOMI!
Suomen poliittinen eliitti on saatu esittämään perustuslain hyväksymistä huolimatta siitä, että se ei tule voimaan, ja huolimatta siitä, että jos EU:lle tulee joskus perustuslaki, se ei ole tämä. Suomi siis hyväksyy jotain sellaista, jolle ei koskaan ole tulossa minkäänlaista lainvoimaa.
Suomen Eduskunta, HÄPEÄ!!!
oli poiminto UUSI VASEMMISTO lehdestä numero 3/2006.
Lehti on Euroopan parlamentin Yhtyneen vasemmiston/Pohjoismaisen vihreän vasemmiston (GUE/NGL)tiedotusaineistoa.
Leo Rannikko
Taidemaalari kirjailija
http://www.leorannikko.com
Mistä lähtien presidentti on allekirjoittanut hallituksen lakiehdotukset?
vasemmistoliiton euromepiltä Esko Seppäseltä tarkempia faktoja mainitusta tapahtumasta osoite on http:/www.eskoseppanen.net
Nimetön/ :)
puolustaja on. Punainen huppu päässä ihailija hyysäsi itää vuosikymmenien ajan, vaikka miljoonia ihmisiä tuhottiin. Uskottavuus on mennyt totaalisesti.
SILLOIN OLI SILLOIN!
SININEN HUPPU NÄYTTÄÄ SILMISSÄS OLEVAN KUN KAIKKI ON NYT OK.
nimikkeellä. Kun ei ole enää omissa kehumista, niin täytyy keksiä muista jotain. Asialla on todella merkittävä eri, joten turha yrittää niputtaa niitä samaan koriin. Karjalaan ja viroon vain opintomatkalle.
ei kekitä mitään muuta, nii haukutaan Pushia joka on oikein hyvä presidenti.
Nyt kaikki suomalaise t Karjalaan ja Viroon opskelemään.
oikeinkirjoitusta ennen muita opiskelujas!PRKLE!
siellä sitä vielä ihanuutta riittää. Vasemmiston "uskonnon" vaikutukset ovat vielä pitkään ihmisten mielissä, - niitten jotka säilyivät elossa siitä.
Elämme bysanttilais-neuvostolaisessa byrokratiapainajaisessa ja tuhlaamme aikaamme patologiseen USA:n arvosteluun, samaan aikaan kun tarmo pitäisi suunnata eurokratian purkamiseen ja islamilaiskysymykseen.
USA:ta ei saa arvostella,NATOA ei saa arvostella, Ruotsia ei saa arvostella,eikä varsinkaan nihihihiin kähärsihineitähä heimohoveheljiähä Vihihiroholahaisihia(anteeksi sydämestäni tuleva fibraatio heimoveljistä puhuttaessa)
Ainoastaan venäläisiä saa arvostella ja (täytyy)tässä ruotsittuneessa maassa, koska ruotsalaiset ovat aina olleet mustasukkaisia venäläisille Suomesta.
"Islamilaiskysymys" on presidentti Bushin päänsärky, jota hän yrittää saada myös muiden maiden painajaiseksi, NATOKORTILLA!
Entiset "neuvostoihmiset" kun eivät voi enää kehua itää, niin vastineeksi pyrkivät kaikessa hyökkäämään länttä vastaan. Heidän väärinkäytöksensä eivät ole mitenkään vertailukelpoisia missään muodossa. Eikä EUn valta ole lainkaan samanlaista, kuin oli neuvostovallan painostus. Haloo, eron voi käydä toteamassa karjalassa tai virossa, jos punaiset suomut vielä peittävät silmiä. Harmittaahan se, kun heidän ideologiansa romahti niin komeasti.
että ei niitä nyt länsimaihin voi verrata alkuunkaan. Mitä nyt tosiuskovaiset niin tekevät. Se on ilmeisesti sitä oman mielen itsesuojelua, ettei maailmankatsomus romahda.
mahdat tarkoittaa "Putinin hommilla"?
HEI HALOO?
Suomea ei saatukaan miehitettyä, ei väestöä tuhottua eikä loppuja kuskattua siperian vankileireille. Kaikeksi onneksi Suomi on nyt lopultakin integroitumassa länteen. Ehkä pieni opintomatka Karjalaan ja Viroon tekisi hyvää, jos edes se auttaa noin pahaan vammaan. Toivon jokatapauksessa pikaista tervehtymistä, koska Pohjois-Koreaan on niin pitkä muuttomatka.
saapi halvempaa ja enemmän viinaakin opintoreissla!!!
Virosa on sit nttii naisii. yksi sano selvällä suomenkielellä että "NYT pojat naiman", eikä siinä sitten paljo muuta voinutkaa.