Auttakaa joku, kun tarvetta olisi seuraavalle:
Logiikka lähettää sähköpostiin dataa ja olisi tarvetta lähettää osa datasta sms-viestinä etiä päin.
Miten tällainen pitäisi toteuttaa ?
Logiikka lähettää sähköpostiin dataa ja olisi tarvetta lähettää osa datasta sms-viestinä etiä päin.
Miten tällainen pitäisi toteuttaa ?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joko tuuppaat tietokoneen perään kännyn, jota ohjaat sopivalla softalla, tai sitten otat puhelimen käteen ja soitat operaattorille ja kysyt onko niillä mimmosia palveluita tarjottavana tällaista hätää varten.
Ainakin linukkaan oli aikanaan softa, jolla pystyi ohjaamaan nokialaista luuria kohtalaisilla tekstiviestimäärillä suht kivuttomasti. En nyt saa päähäni softan nimeä, mutta google varmaan auttaa.
Jos kriteerinä on tekstiviestin hinta, niin oma kännykka on varmastikin halvoin vaihtoehto. Operaattorit ottavat aika suolaisia hintoja omista SMS-palveluistaan.
Paljonko tarjoat?
Tuhon on kaksikin vaihtoehtoa:
1. Lähetys GSM-puhelimella.
2. Lähetys nettiyheyden kautta
Molemmissa hyviä ja huonoja puolia.
1. puhelimella:
* Oma toteutukseni toimii Ericsson ja Sony Ericsson -puhelimilla. En viitsi maksaa USD 1000 kulut alv Nokian Developer's toolkitista jota ilman ei nokialaisiin saa AT -komentomanuaalia.
* Maksaa saman kuin viestin naputtelu puhelimella
Riippumaton nettiyhteydestä
voi toteuttaa windows tai Linux -ympäristöön
- Jos puhelin sekoaa, se pitää buutata ennenkuin homma alkaa taas toimia.
Lievästi seonneen puhelimen voi tosin buutata näin (mutta pahasti seonneeseen tämä ei enää tehoa):
AT CFUN=0 (sammuttaa puhelimen)
AT CFUN=1 (käynnistää puhelimen)
AT CPIN="1234" (simuloi PIN -koodin syötön)
AT COPS? (tarkista, onnistuiko GSM -verkkoon rekisteröinti)
2. Netin kautta
ei laitteen sekoamisen riskiä
- vaatii toimivan nettiyhteyden
- toimii vain windowsissa (EI linux -tukea, toki WINEllä voi yrittää ajaa WIN -ohjelmaa linuxissa, mutta toimivuutta en takaa)
- lakkaa toimimasta, jos palveluntarjoaja muuttaa nettisivuaan
- lakkaa toimimasta, jos MS-IE:n asetuksia muutetaan tavalla, joka rikkoo yhteensopivuuden. esim. itselläni yhdessä koneessa toimii, toisessa ei. Molemmissa MS-IE 6.0 ja Win2000.
Edullinen viestikuluiltaan: vain alle 1€/kk
- Ei yli 20 viestiä samaan numeroon / vrk
* edellistä voi kiertää lähettämällä eri numeroon kun raja täyttyy
* Perustuu MS-IE:n käyttöön omassa ohjelmassa siihen ActiveX -komponenttina integroituna
Windowsiin tuon voisi ehkä toteuttaa EXE:nä, DLL:nä tai 2 edellisen yhdistelmänä.
Myös TCP/IP:n läpi ohjaus mahdollinen; mahdollistaa toiminnan hajautuksen lähiverkossa (tai internetissä, mutta tällöin suositellaan salattua VPN -yhteyttä väärinkäytön estämiseksi!)
ks täältä:
http://ota.se/mika0800
Koodarin plussia ja miinuksia on pieniä epäloogisuuksia. Esim GMS-puhelin koneella, Riippumaton nettiyhteydestä ei pidä paikkaansa nettiyhteyden tarttee email viestien hakemiseen joten on riippuvainen nettiyhteydestä.
Riippuu täysin mimmoseen käyttöön ja mitä viestimääriä tulee käsittelemään.
Parhain ratkaisu suuriin viestimääriin on tietenkin SMS-gateway ja scripti ajastettuna palvelimella joka hoitaa viestien hakemisen ja lähettämisen haluttuun numeroon, kotikoneita tähän ei kannata sotkea mikäli palvelun on toimittava kunnolla aina. Tällöin tietenkään ei ole mitään max viestimäärää tiettyyn numeroon. Toki SMS-gateway sitten maksaakin aika paljon.