Oikeella edessä kolahtaa pahasti monttuun tai vastaavaan ajettaessa ikävästi. Mikä siellä olis menny, ja voiko sillä ajaa turvallisesti pitkiä matkoja?
Vaiva synty niikun itestään, auto oli muutamia päiviä ajamatta pakkasten takia.
Auto xsara 1.9 TD -99
Vaiva synty niikun itestään, auto oli muutamia päiviä ajamatta pakkasten takia.
Auto xsara 1.9 TD -99
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tyypillinen xsaran etupään kolinanlähde on vakaajatangon yhdysnivel ( 32,80 e ) kolina ei ole vakavaa jos korvat kestää kuunnella .
Minulla kolahteli vuotta nuoremmassa Xsara HDi Breakissa heti uutuuden etupään joustintuen oikeanpuoleinen yläpää esimerkiksi rikknaisella asfalttipinnalla, syy liian pitkät joustintuen yläpään kiinnitysruuvit! On ilmeisesti tyyppivika kun valitin vm 02 Xsara HDi Breakin takapään kolahtelua epätasaisella alustalla 2000 km huollossa niin asentaja tutki ko kiinnitysruuvit! Kolahtelun - nyttemmin narina - tulee takapenkin selkänojan kiinnityksestä.
epäili olevan iskarissa kun työmatkalla kävin kertomassa vaivasta eräässä pohjois-pohjanmaalaisessa merkkiliikkeessa. Asiakas vieressä myötäili huoltopäällikköä sanoen että mazdassa oli ollu äskettäin sama vika..
Olivat sitä mieltä että sulamaan johonkin niin vaiva häviää.