muutakuin piipahdustyöpaikaksi. Kerronpa esimerkin: Hain aikoinaan, lama-aikaan Wurthille edustajaksi. Hakijoita oli n.50. Ensin yritys rankkasi n.24 jatkohaastatteluun ja jakoi heidät kolmeen eri ryhmään. Ryhmissä sitten kunkin tehtävä oli todistaa muille hakijoille miksi juuri sinä olet ko. tehtävään sovelian. Kun näistä kolmesta ryhmästä sitten työnantajan edustajat sitten saivat rankattua kustakin ryhmästä 2 omasta mielestään parasta ehdokkia niin laittoivat sitten heidät kisailemaan keskenään, että kenet kaksi otetaan sitten loppufinaaliin. Olin heistä toinen. Meidät laitettiin sitten kahdestaan samaan koppiin tekemään Wurthin ns. psykologiatestiä. Sitten kävi niin, että minut valittiin ko. tehtävään, sovittiin auto- ym edut. Olin kovin tyytyväinen tilanteeseen. Ajelin vihellellen kotiin. Seuraavana aamuna Wurthin rouva soitti ja sanoi, ettei me sua otetakaan...kysyin miksi? Nimesi oli luottolistalla...?? Olin yrittäjä lama-Suomessa ja toiminut yrittäjänä n.6 vuotta..lama lamaannutti bisneksen ja juuri työsopimuksen jälkeisenä päivänä oli nimeni ensi kertaa kauppalehden sivuilla silloisten alv:n verojen vuoksi. Olen kylläkin kaikki myöhemmin hoitanut. Tämä tapaus vain sai minut seuraamaan Wurthin työpaikkailmoittelua tarkemmin kuin muiden.. Olenkin huomannut ainakin n.80-100 kertaa yrityksen hakevan edustajia...tulee vaan aito kysymys mieleen MIKSI? Vastaus on voi olla vain, ko. tehtävä on sellainen, ettei siinä oikeasti viihdy oikein kukaan..ehkä ko. yritys on samanlainen työnantajana kuin rekrytoijanakin..nuolkoon näppejään nyt kun työntekijöillä on jo mahdollisuus itse päättää minne edes hakee töihin. T:yritystä seurannut
En suosittele Wurthia kenellekään työpaikaksi
yritystä seurannut
124204
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
varmaan aikalailla pitää kutinsa,itsekin olen seuranut ja säännöllisesti noin kerran kuukaudessa hakee samalle alueelle edustajaa.kumma juttu.
Aika paljon tuo rekrytointi johtuu siitä, että uusia centereitä tulee koko ajan ja väkeä tarvitaan. Mutta kyllähän tuota vaihtuvuuttakin on. Toisaalta on harhaanjohtavaa hakea edustajia kun kaikista rekrytoiduista ei kuitenkaan koskaan edustajaa tule. Tämänpäivän HS kirjoittaa Hair Store-ketjusta. Moni mainittu asia sopisi myös Würthiin.
Uusin Würthin johdon tempaus: olet edustaja ja ajat työsuhdeautolla. Saat pysäköintisakon ja jostain syystä se jää maksamatta siten, että tulee huomautus. No, huomautushan menee sitten autonomistajalle eli Würthille. He lähettävät sinulle tuon huomautuksen ja ohjeistuksen maksaa se. No tämähän on ihan ok, mutta samalla kun saat tuon huomautuksen, niin palkastasi vähennetään vastaava summa ns. sähläyskuluina. Kannattaapi olla tarkkana:)
"Aika paljon tuo rekrytointi johtuu siitä, että uusia centereitä tulee koko ajan ja väkeä tarvitaan"
Sen kummemmin Würthiä tuntematta voisin sanoa, että yksikään firma ei Suomessa kasva niin paljoa, että kasvun takia joka viikko työpaikkoja ilmoittelisi.
Sama juttu Lidlin kanssa, firma kyllä kasvaa, mutta vaihtuvuus on suurempi syy jatkuvaan rekrytointiin.
tää nyt ei asiaan niin paljoa kuulu, mutta haluan korjata virheellistä kommenttiasi ettei muka haeta viikottain uusia työntekijöitä laajentumisen vuoksi.
nimittäin laivanrakennusteollisuudessa on ainakin kymmeniä firmoja jotka ovat valmiita palkkaamaan ainakin 3-20 työntekijää joka viikko 1-200:n seuraavan viikon aikana laajentumisen vuoksi.
tarvitaanhan heitä useampia tuhansia esim seuraavan kahden vuoden aikana.
"Sen kummemmin Würthiä tuntematta voisin sanoa, että yksikään firma ei Suomessa kasva niin paljoa, että kasvun takia joka viikko työpaikkoja ilmoittelisi.
Sama juttu Lidlin kanssa, firma kyllä kasvaa, mutta vaihtuvuus on suurempi syy jatkuvaan rekrytointiin."
Jos joka viikko palkkaa yhden ihmisen, niin ei tuo ole kuin 52 henkeä vuodessa. Tuollainen määrä uppoaa helposti Würthin kokoiseen taloon. Koska johto tavallaan ennakoi poislähtöjä niin kokoajan rekrytoidaan ihmisiä sisään. On sitten heittää joku tilalle. Toinen muistettava asia on se, että eivät suinkaan palkkaa suinkaan haku per henkilö. Ilmoituksia voi olla useita mutta ei tarkoita sitä, että yhtään ihmistä olisi palkattu sisään.
"Koska johto tavallaan ennakoi poislähtöjä niin kokoajan rekrytoidaan ihmisiä sisään. On sitten heittää joku tilalle. '
Siis rekrytointidraivi johtuu vaihtuvuudesta. Ja jos palkataan suunntelmallisesti 52 ihmistä vuodessa, siihen tuskin tarvitaan 52 ilmoitusta avoimista työpaikoista.
Oma henkilökohtainen mielipiteeni on, että jo firma jatkuvasti mainostaa samaa/samanlaista työpaikkaa, jokin on pielessä. Ei niitä hyviä työntekijöitä ole vaikea löytää, jos on maksukykyä.
Ja tuo telakkaesimerkki ei tod. liittynyt aiheeseen. Ei se telakka-alakaan niin hurjassa pitkäaikaisessa kasvussa ole; nyt on suvantovaiheen jälkeen tilauskirjat muutamaksi vuodeksi täynnä, mutta nuo hommat ovat vähän projektiluontoisia ja projekteihin haetaan kerralla paljon väkeä.
Niin, olen seurannut ko. yrityksen samalla alueella laittamia työntekijähakuilmoituksia n.10 vuotta! Jaa aika ja ilmoitukset! Mättää ja pahasti, niin vaan on. T: yritystä seurannut
on se, että kun jollain tietyllä alueella on myynti kasvanut riittävästi, niin alue puolitetaan ja haetaan toiselle puolelle uutta edustajaa. Yleensä käy niin, että alueen puolittamisesta kaiken kovan työn tehnyt edustaja vetää puolituksesta herneen nenään, joten sitten haetaankin jo kahta edustajaa.
Yleensä on niin, että vaikka lehdessä hakevat edustajaa, niin lähes poikkeuksetta uusi työntekijä aloittaa aina wurth centeristä tiskin takaa ja jos osoittautuu asialliseksi, niin sitten vasta pääsee kentälle, kun seuraava kenttäpaikka vapautuu. Moni lähtee centteristäkin jo muihin hommiin ilman että on kentällä ollut päivääkään, joten taas haetaan uutta edustajaa.
Firmassa on autoetu, puhelinetu ja provisio joka lasketaan katteesta, jonka vuoksi ylilyöntejä sattuu silloin tällöin, koska edustajat yrittävät aina parasta mahdollista hintaa. Tuotteet on kyllä arvostettuja ja jo nimi myy esim. laikoissa, kemikaaleissa, hanskoissa, työasuissa, ruuveissa jne.
Itse en ole ollut päivääkään wurth:n leivissä, mutta melkoinen määrä myyntiedustajista on jossain uransa varrella wurth:llä ollut edustajan hommissa...
perustuu pitkälti järjestelmälliseen lahjontaan. Periaatteella "normaalin vieraanvaraisuuden maksimimäärä". Ostavat esimerkiksi ammattioppilaitoksen henkilökunnalle liput Vip-aitioon vaikkapa jääkiekko-otteluun. Pehmittävät kaupunkien työntekijöitä ns. sikapäiväivillä jne. Ilmaista kaljaa ja ruokaa tarjotaan avarakätisesti. Kuitenkin tavalla, joka ei yhden kutsutun päättäjän kohdalla täytä lahjonnan tunnusmerkkejä, mutta voi kokonaissummaltaan olla huomattava. Näin se homma toimii kun osataan.
pientä, mitä olen kuullut erään amerikkalaisen suomessa toimivan yrityksen tekevän. Ostajalle annetaan tavaraa moottorisahoista lähtien, kunhan tekee riittävän suuren kaupan. Yleensä tällainen ostaja ei ole itse omistaja, vaan isossa firmassa palkkatyöntekijä joka vastaa ostoista. Ja ostajahan ostaa hinnasta piittaamatta, kun tietää että itse saa esim. nyt sitten vaikka sen moottorisahan.
Itse olen ollut kyseisessä firmassa jo 5v osan myymälässä ja osan edustajana. Voin suositella firmaa muillekin palkka suhteessa työaikaan hyvä! Edut on hyvät ja työkaverit mukavia. Mitä tohon vaihtuvuuteen tulee niin täällä päin suomea ainakin porukka pysynyt, tietenkin joku on vuosien varrella lähtenyt mutta uutta porukkaa on tullu lisää firman kovan kasvun vuoksi ja myymälöitä tulee kovaa vauhtia lisää ja niihin haetaan lisää porukaa. Ei w varmasti ole paras kaikista työpaikoista mutta hyvä kuitenkin!! Jota voin suositella. Katkeroituneita ja karrikoituja mielipiteitä täältä palstalta ainakin löytyy mutta kaikkea ei pidä uskoa.
Tuskin katkeroitumisesta oli kyse kun kokemukseni kirjoitin. Puhtaasta faktasta asiani on. Ko. tapahtuman jälkeen olen ollut sivistyneimmissä työpaikoissa ja vain mielenkiinnolla seurannut W:n ilmoittelua. Oikein mukava jos olet viihtynyt, mutta niinkuin itsekin toteat, et aivan tyytyväinen ko. yriykseen ole.
Kaikkea hyvää ja työniloa sinulle sekä kaikille muillekin.